Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Najlepšie tipy na Silvester s deťmi

Prvý silvestrovský večer s deťmi je špeciálna udalosť, s ktorou sa však spája nejedna výzva. Dôležité je naplánovať program na večer vhodný aj pre deti, aby sa ani chvíľku nenudili. Prečítajte si, na čo nezabudnúť: inšpirujte sa našimi užitočnými tipmi, ako deťom pripraviť zábavný a napínavý vstup do nového roka.

Rodina v zimnom oblečení stojí večer vonku na slávnostne osvetlenom mieste, smeje sa a v ruke drží prskavky.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Odkedy sa vlastne oslavuje Silvester? A ako vznikol názov tohto sviatočného dňa? Prečítajte si všetko o pôvode tohto sviatku.
 • V tomto článku sa dozviete, na čo dbať pri novoročnej oslave s deťmi. Nájdete tu tiež množstvo vynikajúcich nápadov a praktických tipov na nezabudnuteľný večer s celou rodinou.
 • Tvorenie, zdobenie, hry: prečítajte si, ako si môžete kreatívnymi nápadmi na dekorácie a zábavnými hrami vytvoriť vynikajúcu silvestrovskú atmosféru.
Pôvod

Prečo oslavujeme Silvestra? 

V posledný deň roka sa zídu malí aj veľkí, aby v kruhu rodiny oslávili príchod nového roka a popriali si všetko najlepšie. Spolu s Vianocami ide u mnohých o najdôležitejšie sviatky roka. Málokto pritom vie, prečo vlastne dodržiavame túto tradíciu a ako vznikol názov tohto sviatku. V staroveku síce nemali veľký ohňostroj, ale o polnoci zapaľovali malé vatry a hlasno zvonili na zvony. Chceli tak zahnať zlých duchov a radostne privítať nový rok. Táto tradícia sa potom prenášala z generácie na generáciu. Vedeli ste, že naše oslavy Silvestra odkazujú na pápeža Silvestra I.? Keď v 16. storočí gregoriánsky kalendár nahradil juliánsky a prechod do nového roka sa presunul z dnešného Štedrého dňa na 31. decembra, dostal tento deň meno podľa pápeža Silvestra, ktorý dnes už patrí medzi svätých.


Rodinný Silvester

Ako si užiť Silvester s deťmi

S príchodom potomkov sa zmení každodenný život v mnohých oblastiach. Platí to aj pre sviatky: namiesto silvestrovskej párty väčšinou trávime oslavu nového roka doma s deťmi. Ak máte malé deti, treba dbať na to, aby sa v tento večer príliš nepreťažili. Prinášame najlepšie tipy na vydarenú oslavu Silvestra, ktorá bude vyhovovať aj bábätkám a malým deťom:

 • Pripravte deti vopred: Deti si rýchlo zvyknú na zaužívanú večernú rutinu. To najnapínavejšie na silvestrovskom večeri je však čakanie na polnoc. Vopred si preto premyslite, kedy presne dieťa uložíte do postele, a dohodnite sa s ním, do koľkej smie zostať hore. Malé deti spravidla nevydržia byť bdelé až do polnoci. U starších detí však môžete urobiť výnimku. 
 • Dávajte pozor na hlasitosť: Pre bezdetných ľudí je nevyhnutnou súčasťou bujarej silvestrovskej oslavy hlasný ohňostroj o polnoci, ktorým slávia príchod nového roka, ako aj párty až do skorých ranných hodín. Vopred preto zabezpečte, aby malo dieťa podmienky na ničím nerušený spánok. Niektoré rodiny odchádzajú okolo Nového roka na dovolenku, aby sa vyhli hluku spojenému s oslavami. Aj to je jeden zo spôsobov, ako privítať nový rok.
 • Vymyslite program: Naplánujte silvestrovský program vhodný pre deti, ktorého súčasťou budú zábavné hry, rituály a tvorenie. Vďaka tomu sa dieťa nebude nudiť, kým bude ešte hore. Zvyšok večera potom patrí dospelým. Čo poviete na príjemný filmový večer vo dvojici a k tomu pohár dobrého vína, len čo sa dieťa uloží do postele? Vychutnáte si tak uvoľnený a pohodový vstup do nového roka. Mnohé rodiny s deťmi tiež volia spoločnú oslavu. Vďaka tomu môžu rodičia stráviť večer v spoločnom kruhu, keď deti zaspia. Takto si oslavu naplno užije naozaj celá rodina.
 • Vytvorte si pekné spomienky: Kým dieťa ešte nespí, nezabudnite si zvečniť spoločnú oslavu Silvestra. Fotky sú osvedčená klasika, vďaka ktorej budete môcť neskôr spomínať na krásne chvíle s rodinou. Urobte si každý rok fotku v rodinnom kruhu. Postupne vám tak vznikne pekná silvestrovská zbierka do rodinného albumu. Prípadne sa dieťaťa spýtajte, ktorý zážitok z uplynulého roka sa mu najviac páčil, aké predsavzatia si chce dať do nového roka alebo čo nové by chcelo zažiť. Staršie deti môžu odpovede napísať na lístočky papiera. Za malé deti prevezmú tento krok rodičia.  
 • Pripravte sviatočné jedlo, ktoré bude chutiť každému: Napíšte si na nákupný zoznam všetko, čo budete potrebovať na silvestrovský večer a na občerstvenie vhodné pre deti. Ak vaše deti obľubujú syr, ideálne jedlo je napríklad raclette. Každý si pritom môže vytvoriť pochúťku podľa vlastnej chuti a nálady. Nezabudnite ani na pár snackov, keď vás prepadne hlad medzi hlavnými chodmi. Čo poviete na pizza toasty? Deťom budú určite chutiť a ich príprava je nesmierne rýchla a jednoduchá. Aby si deti mohli o polnoci štrngnúť s rodičmi, nezabudnite im pripraviť špeciálny nápoj. 

Dekorácie

Vyrobte si krásnu silvestrovskú dekoráciu 

Pre deti je Silvester nesmierne vzrušujúci deň. Ich radosť bude ešte väčšia, ak si domácnosť vyzdobíte vhodnou dekoráciou. Čo by to bola za oslava bez ozdôb? Prinášame vynikajúce nápady na jednoduchú silvestrovskú dekoráciu, ktorú si zvládnete vlastnoručne pripraviť. 

 • Lesklé balóny: Pestrofarebné balóny vyčarujú nefalšovanú sviatočnú atmosféru a určite by nemali chýbať na žiadnej párty. Práve na Silvestra je vhodné pripraviť si ich naozaj veľa. Ak chcete dosiahnuť výnimočný efekt, inšpirujte sa naším tipom: balóny nafúknite, na vrchnú polovicu naneste lepidlo a potom balóny posypte trblietkami. 
 • Girlanda s číslom roka: Z kartónu vystrihnite číslo označujúce nasledujúci rok. Deti ho potom môžu ozdobiť rozmanitými dekoračnými materiálmi, ktoré máte doma poruke. Potom stačí číslo navliecť na šnúrku a zavesiť girlandu nad vchodové dvere alebo okno.
 • Dekorácia stola zo symbolov prinášajúcich šťastie: Želáte si niečo konkrétne do nového roka? Vystrihnite štvorlístky, prasiatka alebo podkovy a položte každému členovi rodiny jeden zo symbolov pod tanier. Stačí trocha šťastia a vaše želania sa určite splnia.
 • Vlastnoručne vyrobené vystreľovacie konfety: Vyrobte si s deťmi vystreľovacie konfety z roliek z kuchynských utierok alebo toaletného papiera. Rolky naplňte postavičkami, konfetami, lístočkami s vtipmi a cukríkmi a obaľte ich krepovým papierom, ktorý po stranách zviažte stuhou tak, aby vznikol tvar cukríka. 

Hry

Najlepšie hry na oslavu Silvestra

Aby sa deti počas večera nenudili, je vhodné prichystať im rôzne hry, ktorými si môžu skrátiť čas. Prinášame originálne nápady na zábavný silvestrovský program, s ktorým nuda rozhodne nehrozí. 

 • Hra s balónmi: „Koľko ešte chýba do polnoci?“ Túto otázku si zrejme počas silvestrovského večera vypočujete viackrát. Zabavte deti počas oslavy nenáročnou hrou s nafukovacími balónmi. Nafúknite toľko balónov, koľko hodín ešte zostáva do polnoci. Jednotlivé balóny pritom môžete aj popísať alebo inak označiť. Veľká trojka na balóne znamená, že do nového roka ešte zostávajú tri hodiny.  Každú hodinu potom dovoľte deťom prasknúť jeden balón.
 • Stolový ohňostroj: Tento bezpečný variant ohňostroja si môžete urobiť aj doma a u detí je nesmierne obľúbený. Stolové ohňostroje alebo takzvané bomby sa dajú kúpiť v obchode už tesne po Vianociach.
 • Klasické hry: Zábavné pohybové hry, ako je tanec so zastavovaním hudby, tanec s balónmi, tanec na novinách, lovenie pochúťok alebo slepá baba, väčšina detí pozná už z oslavy narodenín. Môžete si ich však zahrať aj na Silvestra. 
 • Silvestrovské vrecko plné prekvapení: Tomuto nápadu sa deti veľmi potešia, môžete si ho vyrobiť sami a je vhodný na prípravu vopred. Potrebovať budete papierové vrecko alebo veľkú obálku, ktorú ozdobte baliacim papierom, pečiatkami a trblietkami. Potom navrch napíšte „Šťastný nový rok“ alebo „Silvester“ a naplňte ho vecičkami vhodnými na oslavu nového roka. Využiť môžete prskavky, párty čapice, girlandy, párty trúbky a konfety. Vrecko potom môžete dieťaťu odovzdať pred odchodom do postele alebo krátko pred odrátavaním polnoci. Vďaka tomu si všetci užijete príjemný a nezabudnuteľný vstup do nového roka!