Japonská liečba pitnou vodou: v čom spočíva?
Prehľad obsahu na tejto stránke
- Japonská liečba pitnou vodou má nesmierne jednoduché pravidlá. Na lačný žalúdok treba ešte pred raňajkami vypiť štyri poháre vody izbovej teploty. Po uplynutí 45 minút sa smiete naraňajkovať.
- Fanúšikovia tejto metódy veria, že sa tým podporuje prirodzená detoxikácia tela, chudnutie a stimuluje sa metabolizmus – väčšina zdravotných účinkov tejto alternatívnej medicíny však nie je nijako vedecky dokázaná.
- Napriek tomu platí, že voda je neodmysliteľnou súčasťou zdravej výživy. Prečítajte si, prečo piť vodu a aké má účinky v tele.
Japonská liečba pitnou vodou: odkiaľ naozaj pochádza tento trend?
Už zo samotného označenia japonskej liečby pitnou vodou je zrejmé, odkiaľ táto metóda pochádza. Vraví sa, že za vysokú priemernú dĺžku života Japonci vďačia aj tomu, že ráno pijú veľa vody, vďaka čomu profitujú z pozitívnych účinkov tejto kúry. Nie je však jednoznačne možné povedať, či naozaj ide o dlhú a etablovanú japonskú tradíciu alebo skôr o mladší trend zo zákutí internetu. Dôveryhodné zdroje, ktoré by informovali o tejto japonskej tradícii, by sme však hľadali márne. Je ale známe, že horúca alebo teplá voda má v ázijskom kultúrnom prostredí dôležitú úlohu. Tento koncept sa opakovane objavuje aj v tradičnej čínskej medicíne (TČM). Pitie horúcej vody má tak podľa TČM účinky na podporu cirkulácie krvi, metabolizmu, ako aj funkcie čriev. Najmä pri nachladnutí odvádza z tela vlhkosť a chlad. Účinky studenej vody sú zase presne opačné. Tieto zdravotné účinky však nie sú nijako dokázané. Viac si môžete prečítať tu.
V čom spočíva japonská liečba pitnou vodou
Japonská liečba pitnou vodou je nesmierne jednoduchá. Ako na to:
- Po prebudení vypite po malých dúškoch 4 malé poháre vlažnej vody, spolu teda 500 až 700 mililitrov.
- Až potom si umyte zuby.
- Medzi pitím vody a raňajkami by pritom malo ubehnúť aspoň 45 minút.
- Potom sa už môžete vrhnúť do víru bežného dňa.
- Po každom z troch hlavných jedál by ste však nemali dve hodiny nič piť a nemali by ste si medzi jedlami pochutnávať na žiadnych snackoch.
- Počas dňa by ste mali priebežne dodržiavať obvyklý pitný režim.
V rámci tejto alternatívnej medicíny by ste mali namiesto minerálnej vody piť nesýtenú vodu alebo vodu z vodovodu. Sýtená voda by vám totiž ráno mohla podráždiť žalúdok. Nemýľte si však túto alternatívnu liečbu s pôstom, pri ktorom sa s cieľom detoxikácie organizmu určitý čas, najviac však 72 hodín, neprijíma žiadna potrava, ale pije sa len voda. V rámci japonskej liečby pitnou vodou sa nevynechávajú žiadne jedlá dňa. Pitie veľkého množstva vody sa teoreticky môže stať pevnou súčasťou vášho ranného rituálu. Rozmanité účinky tejto kúry by sa pritom mali prejaviť medzi desiatym až tridsiatym dňom jej dodržiavania.
Skutočné účinky pitia veľkého množstva vody
Mnohí ľudia majú od japonskej liečby pitnou vodou veľmi veľké očakávania. Pripisuje sa jej totiž mnoho pozitívnych zdravotných účinkov: táto každodenná rutina by mala stimulovať prirodzenú detoxikáciu tela, vďaka čomu by sa mali rýchlejšie vylučovať škodlivé látky, ktoré sa v tele nazhromaždia počas noci. Okrem toho by mala tiež uľahčovať proces chudnutia. Medzi ďalšie údajné účinky japonskej liečby vodou patrí zmiernenie chronických ochorení, ako je vysoký krvný tlak a cukrovka, už po jednom mesiaci kúry a zmiernenie problémov so žalúdkom po desiatich dňoch kúry. Pomáhať by mala aj v prípade gastritídy, zápchy, bolesti hlavy či končatín, ako aj pálenia záhy.
Pozrime sa však na fakty: žiadny z týchto účinkov sa doteraz nepodarilo vedecky preukázať. Japonská liečba pitnou vodou je tak v prvom rade užitočný rituál, vďaka ktorému ráno nezabudnete na dostatočný príjem tekutín. Mnohí ľudia totiž pijú počas dňa príliš málo a nedarí sa im dosiahnuť požadovaný príjem 1,5 až 2 litre tekutín. Ak je to aj váš prípad a pijete skôr málo, kúra pitnou vodou by vám mohla dopomôcť k tomu, aby ste sa cítili viac fit. Ranné pitie veľkého množstva vody stimuluje metabolizmus, pričom pomáha už aj jeden pohár vody. Aj plánované dve hodiny oddychu od jedla majú v rámci kúry svoj význam: žalúdok a črevá potrebujú pauzu, aby mohli v pokoji stráviť prijatú potravu. Pravidelným dúškom vody však nič nestojí v ceste – v tomto prípade nemá žiadny zmysel dávať si akékoľvek vedomé prestávky. Platí tiež, že pri pocite smädu by ste sa vždy mali napiť. Isté je jedno: japonská liečba pitnou vodou v žiadnom prípade nenahrádza lekárske ošetrenie. Ak máte nejaké zdravotné problémy, napríklad problémy s obličkami, poraďte sa s lekárom alebo výživovým poradcom ešte skôr, ako do svojej rutiny začleníte tento lifestylový trend.
Pozitívne účinky vody na zdravotný stav
Vo všeobecnosti platí: pitie vody má prospešné účinky. Dostatočný pitný režim je pre ľudské telo nesmierne dôležitý. Voda je dôležitou súčasťou buniek a telesných tekutín a slúži tiež napríklad na transport živín. Prostredníctvom vody obličky vylučujú odpadové produkty látkovej premeny vo forme moču. Vodu by ste preto mali pravidelne piť s každým jedlom a priebežne počas celého dňa. Pri nedostatku tekutín, teda príjme menej ako jeden liter vody denne, sa rýchlo dostavia symptómy ako únava, ťažkosti s koncentráciou, bolesti hlavy, znížená výkonnosť a zápcha. Nedostatočný príjem vody okrem toho škodí krvnému obehu a obličkám. Okrem toho možno pozorovať tiež suchosť pokožky a vlasov.
A mimochodom: telu môže škodiť aj nadbytok vody. K takzvanej akútnej otrave vodou môže dôjsť, keď dospelá osoba za krátky čas vypije šesť litrov vody: môže to viesť k tomu, že krv sa príliš zriedi, čím klesne hladina soli v organizme. Telo prejde do akéhosi úsporného režimu, čo môže mať nebezpečné následky. Hrozia závraty, zvracanie, kŕče, epileptické záchvaty i kóma.
Záverom teda možno povedať: ak chcete dodržiavať ideálny pitný režim, pite každý deň dostatočné množstvo vody, pričom jej množstvo by malo byť medzi 1,5 až dvomi litrami, v závislosti od individuálnej potreby.