Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Výhody postelí boxspring: pre toto sa vám kúpa vyplatí!

Pre ľudí s bolesťami chrbta a s vysokými nárokmi na komfort ležania sú postele boxspring mimoriadne vhodné: To, aké výhody tieto postele ponúkajú, sa podrobne dozviete tu.

1. Vlastnosti a konštrukcia postelí boxspring

Posteľ Boxspring
Postele boxspring sa skladajú z viacerých vrstiev.

Posteľ boxspring – nazývaná aj americká posteľ alebo posteľ springbox – pozostáva z rôznych prvkov, ktoré ležia vo vrstvách nad sebou. Pritom treba tiež rozlišovať medzi škandinávskymi a americkými modelmi: škandinávske postele boxspring sú v protiklade k americkým variantom vybavené topperom.

V podstate si môžete štruktúru postele boxspring predstaviť nasledovne (zdola nahor):

Spodný box

Spodný box postele boxspring sa nachádza bezprostredne na podlahe alebo má malé nohy. Pozostáva z pružinového jadra, ktoré sa skladá buď z bonelových pružín, vreckových pružín alebo súdkovitých vreckových pružín. Táto časť nahrádza latový rošt a vytvára perfektné pruženie po celej ploche.

Matrac

Na spodnom boxe leží (pokiaľ si neželáte inak) 7-zónový matrac s jadrom zo súdkovitých vreckových pružín. Tento matrac zaručuje ideálnu bodovú elasticitu, takže sa optimálne prispôsobí telu spiacej osoby. Na príslušných tlakových bodoch je preto možné zaborenie sa do matraca, čo má za následok zdravé, rovné držanie chrbtice.

Topper (škandinávske postele boxspring)

Dizajn postele Boxspring
Na tomto obrázku si môžete podrobne pozrieť spodný box, matrac a topper.

V prípade škandinávskych postelí boxspring sa nad matracom nachádza topper. Ten sa stará o dodatočný komfort a dá sa individuálne zladiť s vašimi potrebami. V závislosti od toho, či radšej ležíte na mäkkom alebo tvrdšom, respektíve či máte špeciálne zdravotné ťažkosti, prichádzajú do úvahy rôzne varianty.

2. Výhody postelí boxspring

Prečo by ste sa mali rozhodnúť pre posteľ boxspring? Oproti iným druhom postelí sa vyznačuje početnými výhodami:

 • Vysoký komfort spania
  Postele boxspring okúzľujú svojím vysokým komfortom, ktorý sa dosahuje predovšetkým perfektným zosúladením postele boxspring, matraca a toppera. Tým dochádza k ideálnemu prispôsobeniu telu spiacej osoby. Predovšetkým pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami, ako sú problémy s chrbtom, predstavujú matrace boxspring dobrú voľbu, pretože sa dajú perfektne prispôsobiť telu a ponúkajú dobrú oporu pre chrbticu.

  Vďaka rôznym druhom pružinového jadra v spodnom boxe môže aj tu dôjsť k ideálnemu zosúladeniu s telom. Takto máte na výber medzi jadrom s bonelovými pružinami, ktoré predstavuje, predovšetkým pre ľudí s telesnou hmotnosťou až do 100 kilogramov, veľmi dobrú možnosť, alebo jadrom zo súdkovitých a vreckových pružín, ktoré sa vyznačuje vysokou bodovou elasticitou.

  V prípade horného matraca sa prednostne siaha po 7-zónových variantoch s jadrom z vreckových pružín, pretože tie v kombinácii s posteľou boxspring z jedného pružinového jadra predstavujú ideálnu voľbu. Tak si môžete užívať mierne pružiaci pocit z ležania, ktorý je pre postele boxspring typický. Avšak ten, kto na túto vlastnosť nekladie veľký dôraz, môže siahnuť aj po matraci zo studenej peny, ktorý sa spravidla používa bez dodatočného toppera.

 • Komfortné líhanie si
  Vďaka vysokej úrovni plochy na ležanie postele boxspring je líhanie si do nej jednoduché. Zatiaľ čo bežné postele sú vysoké len približne 40 centimetrov, postele boxspring majú výšku od 60 do 70 centimetrov. Túto vlastnosť ocenia predovšetkým ľudia vo vysokom veku alebo ľudia so zdravotnými problémami.

 • Dlhá životnosť
  Pri bežných konštrukciách s latovým roštom dochádza k pomerne rýchlemu opotrebeniu matraca. Pri posteliach boxspring je dané rovnomerné rozdelenie a odvedenie tlaku, takže stabilita matracov je zaručená dlhodobo.

 • Nízka hladina hluku
  Bežné postele môžu pri pohyboch vytvárať zvuky, pretože matrac leží bezprostredne na latovom rošte. Postele boxspring nespôsobujú vďaka robustnému spodnému boxu spravidla žiadne, prípadne iba nepatrné zvuky, čo je na prospech predovšetkým ľuďom s ľahkým spánkom.

 • Elegantná súčasť vašej spálne
  Postele boxspring nevykazujú len funkčné výhody, ale stávajú sa aj ozdobou spální: bohatý výber z rôznych dizajnov a farieb znamená, že pre každý vkus je k dispozícii vhodný variant. Najobľúbenejšie sú jednoduché farby, ako je svetlosivá alebo antracitová.

 • Robustný charakter
  Pri klasických posteliach môže dôjsť k poškodeniu latového roštu, ktorý sa v dôsledku toho musí vymeniť. Pretože postele boxspring okrem toppera a matraca nepozostávajú z mnohých jednotlivých dielov, vyznačujú sa odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

 • Výrazná hlavová časť
  Keďže takmer všetky modely sú vybavené veľkou hlavovou časťou, môžete v posteli pohodlne sedieť. Predovšetkým pri čítaní alebo pozeraní filmov to predstavuje skutočnú výhodu.

 • Zaručenie ohrievacích alebo chladiacich vlastností
  Ďalšou prednosťou postelí boxspring je, že jednoduchou výmenou toppera ich bezproblémovo prispôsobíte vlastnému pocitu tepla, respektíve chladu.

Odporúčame nasledujúce toppery pre rôzne potreby:

 • Ľudia, ktorým je rýchlo zima, by mali siahnuť po topperoch z latexu alebo viskózovej peny, pretože majú izolačný účinok a akumulujú telesné teplo.

 • Osoby, ktoré majú sklon k poteniu, zvolia naproti tomu skôr topper zo studenej peny alebo meshu.

3. Nevýhody postelí boxspring

Okrem množstva výhod postelí boxspring však existuje aj pár aspektov, ktoré by mohli byť argumentmi proti kúpe. Tu sme ich pre vás zhrnuli:

 • Obmedzená schopnosť prispôsobenia
  Ak si chcete nastaviť presnú polohu chrbta, tou správnou voľbou budú postele s latovým roštom. Postele boxspring spravidla nie je možné nastaviť podľa vašich potrieb – podstavec postele túto flexibilitu neumožňuje. Výnimku predstavujú varianty s motorom, pri ktorých je požadovanú polohu možné dosiahnuť stlačením gombíka. Na tie si však musíte naplánovať výrazne vyšší rozpočet ako na bežnú posteľ boxspring.

 • Veľké rozmery
  Postele boxspring sú veľmi široké aj dlhé a zaberú vo vašej spálni pomerne veľa miesta. Takže ak máte k dispozícii len málo miesta, mali by ste si dôkladne premyslieť, či je posteľ boxspring tou správnou voľbou.

 • Problémy pri známkach opotrebenia
  Po dlhšej dobe používania môže dôjsť k tomu, že posteľ boxspring bude „preležaná“. Výmena príslušného spodného boxu však nie je možná: Pružiny sa nachádzajú pevne v spodnej časti, takže ich nie je možné vymeniť.

 • Menšia výmena vzduchu v porovnaní s klasickými posteľami s latovým roštom
  Z dôvodu chýbajúceho latového roštu nie je matrac postelí boxspring rovnomerne zásobený vzduchom. Predovšetkým pre ľudí, ktorí sa veľa potia, to môže predstavovať problém, pretože prípadná vlhkosť sa nemusí dostatočne odvádzať. Postele boxspring s nohami tu však predstavujú dobrú alternatívu, pretože týmto spôsobom sa môže dostať do postele vzduch aj zdola. Dbajte okrem toho na to, aby nebola posteľ boxspring obklopená plastom, ale zvoľte namiesto toho priedušný variant čalúnenia.

 • Vysoké náklady
  Obstarávacia cena postelí boxspring je pomerne vysoká. Obvykle je pri tom treba počítať s vyššou troj- až štvormiestnou sumou.

 • Sťažené čistenie hlavovej a spodnej časti
  Hlavová časť a spodná časť postele boxspring sú spravidla vybavené poťahom, ktorý sa nedá sňať. Z tohto dôvodu ich nie je možné prať v práčke, ale len čistiť ručne.

4. Starostlivosť o postele boxspring

Starostlivosť o postele boxspring
Pri starostlivosti o posteľ boxspring by ste mali zohľadniť tieto aspekty

Aby bola životnosť vašej postele boxspring čo najdlhšia, mali by ste dbať na dobré vetranie jednotlivých vrstiev. Podľa možnosti nepoužívajte chrániče matracov medzi posteľou boxspring, horným matracom a topperom, pretože tie značne obmedzujú cirkuláciu vzduchu.

Okrem toho by ste mali dbať na nasledujúce aspekty:

 • Čistite poťahovú látku postele boxspring viackrát do roka. Prispôsobte pritom údržbu príslušnému materiálu: koža alebo koženka kladú iné nároky ako textilné poťahy.

 • Pravidelne obracajte horný matrac a – pokiaľ je k dispozícii – topper, aby ste sa vyhli vyležaným miestam a priehlbinám. Najneskôr po desiatich rokoch by ste ho okrem toho mali z hygienických dôvodov vymeniť.

 • Nielen topper, ale aj matrac sú obvykle vybavené poťahmi, ktoré by ste mali každé dva týždne (u alergikov častejšie) vyprať v práčke.

 • Postarajte sa o dobré vetranie toppera a matraca. Najlepšie je každé ráno odhrnúť posteľnú prikrývku a spálňu dôkladne vyvetrať.

 • Matrac by mal byť v ideálnom prípade chránený napínacou posteľnou plachtou pred vonkajšími vplyvmi.

 • Posteľnú bielizeň sa odporúča prať každé dva týždne.

 • Vankúše a prikrývky by sa mali podľa možnosti približne dvakrát do roka vyprať v práčke.

5. Zhrnutie: aké dobré sú vlastne postele boxspring?

Postele boxspring sú dobrou voľbou pre všetkých, ktorí musia bojovať s problémami chrbta a požadujú pohodlnú, ale stabilnú polohu počas spánku. Dokonale sa hodia aj pre páry, ktoré majú rôzne potreby: vďaka dvom rôznym matracom sa môže každá strana postele zladiť s individuálnymi nárokmi na spánok, zatiaľ čo celoplošný topper ako najvyššia vrstva zabraňuje výskytu prechodovej medzery.

Všetky výhody postele boxspring stručne zhrnuté:

 • Komfortná výška pri líhaní si do postele

 • Atraktívny kus nábytku v spálni

 • Vysoká stabilita a opora pre chrbát a mierne pružiaci pocit pri ležaní

 • Konštrukcia nevydáva veľa zvukov

 • Individuálne prispôsobenie vlastným predstavám o komforte

 • Pohodlná hlavová časť

 

Ďalšie užitočné články k téme