Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako si nájsť perfektnú výšku matraca

Hľadáte nový matrac, ale neviete, akú výšku matraca by ste v optimálnom prípade mali mať? Poskytneme vám informácie o tom, na čo by ste nemali zabudnúť pri výbere a odporučíme vám, ktorý matrac je pre vás tou najlepšou voľbou. 

1. Aká výška matraca sa odporúča?

Sedem zón matraca
Pri tzv. sedem-zónových matracoch sú zóny 2 (ramená), 4 (panva) a 6 (lýtka) vytvorené tak, aby mali vyššiu odolnosť pri stlačení ako ostatné zóny. Tým sa zabráni tomu, aby sa dané partie tela nezaborili príliš hlboko a chrbtica sa v dôsledku toho neskrivila.

V kombinácii s ďalšími dôležitými faktormi závisí váš komfort pri spaní od výšky matraca. Dôležité je, aby bolo vaše telo zložením matraca optimálne podopreté a zároveň, aby sa matrac dokázal aj poddať. Stupeň tvrdosti a vlastnosti materiálu sú preto dôležitejšími aspektmi ako výška matraca. Telesne postihnutí a starší ľudia ocenia vysoké matrace, lebo tieto im uľahčia proces líhania si do postele a vstávania z nej.

 

Upozornenie: už matrace s výškou od 15 do 18 centimetrov spravidla zabezpečia optimálny pomer medzi podpornými vlastnosťami a dostatočnou poddajnosťou.

Aká výška matraca je vhodná pre ktorý účel?

Aká výška matraca je tá správna, to závisí od toho, ako často sa posteľ používa a či musia byť splnené aj nejaké špeciálne nároky. V nasledujúcom prehľade vám ukážeme bežné výšky matracov a ich typické použitie.

Označenie

Výška

Vhodnosť

Výška Economy

12 – 16 cm  

Matrace s výškou Economy sú vhodné len pre postele, ktoré sa používajú iba príležitostne, napr. postele pre hostí, postele v obytných prívesoch a rekreačných chatách.

Štandardná výška  

17 – 20 cm  

Táto výška sa odporúča pre používateľov, ktorí nemajú žiadne špeciálne požiadavky na matrac.

Komfortná výška  

21 – 27 cm

Matrace s komfortnou výškou sú dobrou voľbou napríklad pri prechode z vodnej postele.

Prémiová výška

≥ 28 cm

Mimoriadne vysoké matrace sú vhodné najmä pre seniorov a telesne postihnutých ľudí, ale aj na používanie postelí typu boxspring.

 

Nezabudnite: je dôležité, aby ste mali medzi vaším telom a latkovým roštom dostatočné čalúnenie. To je dôležité najmä pre ľudí, ktorí spia na boku, pretože pri polohe spania na boku je na matrac vyvíjaný veľmi vysoký bodový tlak.

  • Ak tlak nie je dostatočne odpružený, chrbtica sa dostane do skrivenej polohy, a to môže spôsobiť bolesti chrbta.

Ak sa naopak oblasť ramien a panvy nedokáže dostatočne hlboko zaboriť do matraca, dochádza počas ležania taktiež k chybnému držaniu tela.

Okrem toho by ste mali vziať do úvahy to, že individuálne vlastnosti, ako sú telesná výška a hmotnosť, sú dôležitými faktormi pri výbere matraca: tieto majú vplyv predovšetkým na to, pre ktorý stupeň tvrdosti by ste sa mali rozhodnúť pri výbere matraca. Pritom platí: čím ste ťažší, tým tvrdší by mal byť matrac.

2. Výška jádra

Matrac s taštičkovými pružinami
Matrac s jadrom z taštičkových pružín sa skladá z pružín, ktoré sú zavesené v taštičkách, a z penových plášťov.

Rozhodujúcim faktorom pre dostatočnú odolnosť voči stlačeniu a podporné vlastnosti matraca je takzvaná výška jadra. Rozhodujúce kritérium kvality je to preto, lebo z neho môžete odvodiť, koľko materiálu sa použilo na jadro počas výroby. Vlastná výška matraca vyplýva z výšky jadra a z dodatočných opláštení a podkladových vrstiev:

 

  • Pri matracoch s pružinovým jadrom je jadro matraca tvorené pružinami usporiadanými vedľa seba. Dodatočná výška matraca vzniká pomocou penových plášťov a ďalších podkladových vrstiev. 

 

Nezabudnite: plášte a ďalšie podkladové vrstvy sú dôležité pre komfort matraca.

 

 

3. Ďalšie aspekty pri kúpe matracov

Okrem výšky matraca by ste pri výbere matraca mali dbať aj na ďalšie dôležité aspekty, o ktorých vás budeme informovať nižšie.

3.1 Tvrdosť matracov

Pre zdravú polohu pri ležaní je dôležité, aby bol matrac dostatočne tvrdý, aby chrbticu medzi hlavou a kostrčou dokázal udržať v priamke.  Keď chcete zistiť, ktorý stupeň tvrdosti je pre vás najlepší, zohľadnite, prosím, že rozhodujúca je aj hmotnosť vášho tela.

Nezabudnite: klasifikácia a označenie stupňov tvrdosti matracov prostredníctvom výrobcu sa neriadi jednotnou normou, a preto sa uplatňujú odlišne.

Z tohto dôvodu môžu byť odporúčania týkajúce sa stupňov tvrdosti v závislosti od vašej telesnej hmotnosti vždy iba približné.

3.2 Spracovávaný materiál

Okrem penových matracov a matracov s pružinovým jadrom si môžete vybrať napr. z veľkej ponuky futónových alebo tzv. prírodných matracov.

  • Futónové matrace sú pomerne tenké a tradične sú plnené bavlnenými vláknami. Západné varianty sú doplnkovo obohatené o doplnkové materiály, ako sú prírodný latex, kokosové vlákna alebo konské vlasy. Futónové matrace sú charakteristické svojou pevnosťou a tým, že sú bez latkového roštu položené priamo na podlahe.

  • Prírodné matrace pozostávajú z prírodných materiálov, ako sú konské vlasy, kokosové vlákna alebo morská tráva a sú bez chemických látok.

Okrem toho si môžete vybrať z ďalších alternatív, ako sú matrace pre vodné postele alebo matrace so vzduchovým jadrom, ktoré sa svojimi vlastnosťami pri ležaní taktiež líšia od modelov s penovým alebo pružinovým jadrom.

Správny matrac pre alergikov

Mnoho alergikov musí bojovať s alergiou na prach alebo na roztoče. Matrace s jemnými pórmi (napríklad matrace z latexu alebo studenej peny) neposkytujú živnú pôdu pre roztoče a sú tiež chránené pred usadeninami prachu. Z tohto dôvodu by sa alergici nemali rozhodnúť pre matrac s pružinovým jadrom. Okrem toho sa odporúčajú matrace, ktoré sú vyrobené bez určitých živočíšnych zložiek, ako sú napríklad konské vlasy.

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Aký vysoký by mal byť dobrý matrac?

Samotná výška matraca sama o sebe nie je presvedčivou kvalitatívnou vlastnosťou. Rozhodujúca je skôr kvalita a spracovanie jadra matraca. Prihliadajte však na to, že porovnateľne vysoké matrace sú vhodné najmä pre starších ľudí a ľudí s telesným postihnutím, pretože uľahčujú proces líhania si do postele a vstávania z nej.

Čo označuje výška jadra matraca?

Výška jadra matraca označuje výšku, ktorú má matrac bez poťahu a dodatočných podkladových vrstiev. Čím vyššie je jadro matraca, o to viac materiálu bolo použitého pri spracovaní tejto rozhodujúcej oblasti, ktorá je zodpovedná za podporné vlastnosti.

Na čo by mali dbať alergici pri výbere matraca?

Pre alergikov sa odporúčajú matrace, ktoré majú podľa možnosti jemné póry. Pri týchto modeloch sa roztoče dokážu len ťažko zahniezdiť a predchádza sa aj usadzovaniu prachu z domácnosti. Z tohto dôvodu sú matrace zo studenej peny a latexu najlepšou voľbou a je potrebné sa vyhnúť matracom s pružinovým jadrom.

Je porovnateľne vysoký matrac lepší?

Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď, pretože samotná výška nie je významnou kvalitatívnou vlastnosťou matraca. Rozhodujúce je skôr to, či má matrac podporné vlastnosti,  čím sa stará o to, aby bola vaša chrbtica počas ležania udržiavaná v rovnej polohe. Pre seniorov a telesne postihnutých ľudí sa odporúčajú pomerne vysoké matrace, pretože tie im uľahčia proces líhania si do postele a vstávania z nej.

Aká dôležitá je výška matraca?

Údaje o výške matraca sú dôležité, pretože môžu poskytnúť indície o tom, aké vysoké je skutočné jadro matraca, ktoré je rozhodujúce pre podporné vlastnosti matraca. Nezabúdajte na to, že pri mnohých matracoch sú údaje o výške jadra uvedené samostatne vo vymedzení k celkovej výške.