Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rolovateľný rošt alebo pevný latkový rošt – ktorý je lepší?

Uvažujete o tom, či si chcete do postele kúpiť rolovateľný alebo skôr latkový rošt? Pomôžeme vám s rozhodnutím a prezradíme vám, čo je dôležité pri hľadaní vhodného modelu!

1. Najdôležitejšie rozdiely medzi rolovateľným a latkovým roštom

Okrem matraca je mimoriadne dôležitý aj správny rošt, ktorý sa tiež často označuje ako základná pružná vrstva: spolupráca roštu a matraca určuje ergonómiu počas spánku a aj to, ako pokojne a zdravo sa vyspíte. Keď používate matrac bez toho, aby bol pod ním rošt, riskujete tvorbu plesní vo vnútri matraca, lebo nie je možná dostatočná cirkulácia vzduchu.

1.1 Čo je to rolovateľný rošt?

Na rozdiel od latkových roštov rolovateľné rošty nemajú rámovú konštrukciu, ktorá sa položí pod matrac na rám postele. Rolovateľné rošty sa skladajú z jednotlivých priečnych latiek, ktoré sú navzájom na oboch stranách pospájané textilnou alebo plastovou páskou.

Tip: aby sa latky pomocou pohybov počas spánku neskĺzli, ponúka sa možnosť upevniť ich skrutkami na rám postele. Pri mnohých modeloch sú priečne latky na tento účel už predvŕtané.

1.2 Výhody a nevýhody rolovateľných roštov

Nasledujúci prehľad vám poskytne predstavu o tom, ktoré výhody a nevýhody majú rolovateľné rošty oproti latkovým roštom.

Výhody

Nevýhody

Cenovo výhodné

Nízke pruženie

Ľahko sa prepravujú  

Pomerne rýchla únava materiálu latiek

 

Latky sa môžu zošmyknúť

1.3 Čo je to latkový rošt?

Latkový rošt sa skladá rovnako ako rolovateľný rošt z priečnych latiek. Najdôležitejší rozdiel je však zavesenie latiek: zatiaľ čo priečne lišty rolovateľného roštu dosadajú priamo na rám postele, pri latkovom rošte sú zavesené v odpružených prídržných puzdrách, ktoré je možné podľa modelu nastaviť pokiaľ ide o účinok pruženia. Prídržné puzdrá sú zase integrované do rámu, ktorý sa jednoducho položí pod matrac na rám postele.

1.4 Výhody a nevýhody latkových roštov

Nasledujúca tabuľka vám ukáže, ktoré výhody a nevýhody majú latkové rošty v porovnaní s rolovateľnými roštmi:

Výhody

Nevýhody

Veľmi dobré pruženie

Neprenosné

Individuálne nastaviteľné

Pomerne drahé

Latky sa nemôžu zošmyknúť  

 

1.5 Zhrnutie: najdôležitejšie rozdiely a odporúčania

Rolovateľné rošty
Rolovateľné rošty sa vďaka ich konštrukcii dajú ľahko zrolovať a prepravovať.

Nasledujúci prehľad vám poskytne posúdenie najdôležitejších rozdielov medzi rolovateľným roštmi oproti latkovým roštom.

 

Rolovateľný rošt

Latkový rošt

Priečne latky

Navzájom pospájané textilnou
alebo plastovou páskou
(môžu sa zošmyknúť)   

Zavesené v pružných a odpružených
prídržných puzdrách, ktoré sú upevnené
(zafixované) na rámovej konštrukcii

Účinok pruženia

Spravidla nízky

Pomerne vysoký

Individuálna nastaviteľnosť  

Spravidla nie je možná

Pri mnohých modeloch je možná
(napr. pruženie pre rôzne zóny tela,
zvýšenie časti v oblasti nôh/hlavy)

Prenosné

Jednoducho sa prepravuje
(zrolovateľný)

Kvôli rámovej konštrukcii je skôr ťažký

Cena

Spodný a stredný cenový segment  

Stredný a vysoký cenový segment

 

Zhrnutie: po porovnateľne lacnejšom rolovateľnom rošte by ste mali siahnuť len vtedy, keď posteľ používate zriedkavo alebo iba dočasne (napríklad v hosťovskej posteli). V takomto prípade sa rozhodnite pre model s latkami z robustného dreva, akým je buk alebo bambus. Čím je matrac tvrdší, hrubší a ergonomickejší, tým menej dôležitá je kvalita roštu.

2. Dôležité vlastnosti latkového roštu

Sedem zón matraca
Predovšetkým v oblasti ramien, panvy a lýtok je na matrac vyvíjaný vysoký tlak. Pri ergonomických matracoch je v týchto oblastiach dôležité, aby matrac vyrovnával tlak tak, aby bola chrbtica udržiavaná v rovnej pozícii.

Vo väčšine prípadov by ste sa mali rozhodnúť pre latkový rošt, lebo ten má spravidla prevahu nad rolovateľným roštom. Ktoré vlastnosti sú však pri týchto modeloch dôležité? Pomôžeme vám s odpoveďou na túto otázku.

Nastaviteľnosť pruženia

Veľa matracov je vzhľadom na tvrdosť rozdelených do rôznych oblastí: týmto spôsobom môžu byť rôzne oblasti tela s ich ťažiskovými bodmi optimálne podopreté  počas ležania.

Rozhodujúce je, aby aj latkový rošt vyhovoval týmto okolnostiam. Pri kvalitných modeloch s lamelovým roštom môžete z tohto dôvodu adekvátne nastaviť pruženie jednotlivých priečnych líšt. Mali by ste sa uistiť, že prídržné puzdrá na okrajoch roštu, v ktorých sú zavesené lišty, sú odpružené. Varianty roštov, ktoré majú posuvný regulátor priamo na dvojitých lištách, sú často menej kvalitné a neponúkajú dostatočné prídavné pruženie.

Materiál a počet priečnych latiek

Priečne latky by mali byť z robustného a súčasne pružného druhu dreva: buk alebo bambus je tu prvou voľbou. Brezové latkové rošty sú naopak lacnejšie, majú však kratšiu životnosť, pretože materiál sa rýchlejšie opotrebuje. Väčšina modelov latkových roštov sa ponúka s 25 až 42 priečnymi latkami.

Nezabudnite: keď sa rozhodnete pre latkový rošt, pri ktorom sa dá individuálne nastaviť pruženie, mali by ste si vybrať model s mnohými priečnymi latkami. Tým sa zvýšia možnosti nastavenia.

Zhrnutie: pri latkových roštoch sa rozhodnite pre modely s mnohými priečnymi latkami zo zaťažiteľného dreva, pri ktorých sa dá individuálne nastaviť pruženie.

3. Rôzne modely latkových roštov

Okrem klasického lamelového roštu v ráme existujú ďalšie modely, ktoré by sa vám mohli hodiť. Dôležité je, aby ste si vybrali aj podľa typu matraca. Nižšie vám predstavíme najbežnejšie modely s ich vlastnosťami.

3.1Univerzálny rošt: lamelový rošt

Lamelový rošt sa skladá z rámu, v ktorom sú zavesené drevené priečne lišty v špeciálnych prídržných puzdrách. V prípade mimoriadne širokých postelí budú použité dva rošty vedľa seba. Lamelové rošty sú vhodné pre všetky druhy matracov, ktoré vyžadujú rošt, a ktoré umožňujú vynikajúcu cirkuláciu vzduchu.

3.2 Prvá voľba pre penové matrace: tanierový rošt

Predovšetkým pre matrace na báze peny (napr. matrace zo studenej peny a matrace z visko peny) sú dobrou voľbou tanierové rošty. Pri týchto modeloch sú na priečnych latkách nasadené taniere, ktoré sú rozdielne odpružené. Týmto spôsobom sa dá tlak vyvinutý na matrac vyrovnať bodovo presnejšie ako pri lamelových roštoch. Pri týchto sa vyrovnanie tlaku realizuje vždy po celej dĺžke priečnej lišty, ktorá je pod tlakovým bodom, a tak je menej efektívna. Vezmite na vedomie, že tanierové rošty nie sú vhodné pre matrace s pružinovým jadrom: uloženie pružín matraca na tanieroch by viedlo k zhoršeniu mechanických účinkov pružín a k skráteniu životnosti matraca.

3.3 Optimálne pre matrace s jadrom z taštičkových pružín: základná pružná vrstva postelí typu boxspring

Keď máte matrac s jadrom z taštičkových pružín, základné pružné vrstvy postelí typu boxspring ponúkajú možnosť priniesť si domov komfort pri ležaní v posteli typu boxspring. Pravá posteľ typu boxspring nemá žiadny rošt, ale takzvaný pružinový box, ktorý leží pod matracom a je z vnútornej strany vybavený pružinami. Pružinový box je tiež súčasťou rámu postele typu boxspring a je do neho pevne integrovaný. Základnú pružnú vrstvu postelí typu boxspring je možné modulárne kombinovať s rámom vašej postele a môžete ju ako rošt umiestniť pod matrac. Kvalitné základné pružné vrstvy postelí typu boxspring majú rovnako ako matrac rôzne zóny a môžu bodovo reagovať na tlak.

Zhrnutie: pre penové matrace sú najlepšou voľbou tanierové rošty a kvalitné lamelové rošty. Pre matrace s pružinovým jadrom sú naopak vhodné lamelové rošty alebo tzv. boxspring základná pružná vrstva.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Je latkový rošt dôležitý?

Pomocou latkového roštu alebo rolovateľného roštu, ktorý umiestnite v ráme postele pod matrac, zabezpečíte, že bude môcť cirkulovať dostatok vzduchu. Keď matrac položíte priamo na podlahu alebo na uzavretý povrch, budete riskovať vytváranie plesní v matraci.

Čo je to rolovateľný rošt?

Rolovateľný rošt sa skladá z priečnych latiek, ktoré sú navzájom pospájané plastovou alebo textilnou páskou. Týmto spôsobom sa dá rošt jednoducho zrolovať a ľahko prepraviť. Nezabudnite však, že rolovateľné rošty by sa mali používať iba ako dočasné riešenie alebo pre postele, ktoré sa používajú len zriedka. 

Rolovateľný rošt alebo latkový rošt: pre ktorý variant by som sa mal rozhodnúť?

Vďaka jednoduchej konštrukcii rolovateľných roštov tieto modely nevykazujú individuálny a efektívny spôsob pruženia. Keďže pri ležaní sú na matraci zaťažené rôzne ťažiská v závislosti od časti tela, mal by sa nielen matracu, ale aj roštu umožniť adekvátny spôsob pruženia. Z tohto dôvodu by sa rolovateľné rošty mali používať iba dočasne alebo pre postele, ktoré používate zriedkavo.