Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čo je lepšie: matrac zo studenej peny alebo matrac s pružinovým jadrom?

Pružinové jadro alebo studená pena – nie ste si istý(-á), ktoré jadro matraca je najlepšie pre vaše potreby? Ukážeme vám, na čo by ste mali dbať, ak spíte na bruchu, chrbte alebo na boku, a ktoré modely sa hodia pri bolestiach chrbta.

1. Krátky prehľad: matrace s pružinovým jadrom vs. matrace zo studenej peny


Skôr ako sa budeme detailne venovať zvláštnostiam oboch druhov matracov, vypracovali sme pre vás prehľad, ktorý má slúžiť na prvé zorientovanie sa. Presnejšie informácie získate v bodoch dva a tri.

Rozdiely medzi matracmi s pružinovým jadrom a matracmi zo studenej peny – prehľad:

 

Matrace s pružinovým jadrom

Matrace zo studenej peny

Hmotnosť

Vysoká vlastná hmotnosť (ťažko sa prepravujú)

Pomerne nízka hmotnosť (jednoduchá preprava)

Bodová pružnosť

Pri vysokej kvalite tiež veľmi bodovo pružné (lacnejšie verzie v tomto smere vykazujú častejšie nedostatky)

Veľmi bodovo pružné, vďaka čomu sa telo zaborí do matraca presne na správnych miestach

Komfort

Pocit pevného matraca pri ležaní a optimálne prispôsobenie telu

Mäkký pocit pri ležaní s rôznymi zónami ležania

Klíma pri spánku

Chladiaci účinok, vlhkosť môže dobre unikať

Pomerne teplé, vlhkosť sa len ťažko odvádza

Nastaviteľný latový rošt?

Neodporúča sa, pretože by sa tým mohli poškodiť pružiny

Neobmedzené používanie

Zvuky

V prípade matracov s jadrom z bonelových pružín prípadne rušivé zvuky pri pohyboch, matrace s jadrom z vreckových pružín veľmi tiché pri pohyboch

Veľmi tiché pri pohyboch

Životnosť

Matrace sú veľmi robustné a tomu zodpovedajúca dlhá životnosť

Dlhodobo použiteľné, aj keď kratšie ako matrace s pružinovým jadrom

Vhodný pre

Ľudí, ktorí sa v noci veľa potia, osoby s vysokou telesnou hmotnosťou, pre ľudí, ktorí spia na chrbte a na bruchu

Ľudí, ktorým je v noci chladno, alergikov, osoby s nepokojným spánkom alebo problémami s chrbtom, pre ľudí, ktorí spia na boku a na chrbte

 

2. Matrace s pružinovým jádrem: Co se skrývá za touto klasikou?

Matrac s pružinovým jadrom
Konštrukcia matraca s pružinovým jadrom

Nastal čas ísť viac do hĺbky a odhaliť vám vlastnosti matracov s pružinovým jadrom. Koniec koncov platí: každý matrac je taký individuálny ako vaše potreby. V zásade sa matrace s pružinovým jadrom dajú rozdeliť na matrace s pružinovým jadrom s bonelovými pružinami, vreckovými pružinami a súdkovitými pružinami. Všetky varianty pozostávajú z oceľových pružín, ktoré adekvátne reagujú na zaťaženie.

Akú štruktúru má matrac s pružinovým jadrom?

Matrace s pružinovým jadrom pozostávajú – rovnako ako aj matrace zo studenej peny – z rôznych úrovní. Zvnútra smerom von sa používajú nasledujúce zložky:

 • Pružinové jadro

 • Ochranná vrstva z plsti alebo vaty, ktorá obklopuje pružinové jadro

 • Doska z penového materiálu prináša ideálny komfort pri ležaní

 • Poťah

 

V ďalšom texte sa dozviete rozdiely medzi príslušnými vyhotoveniami s pružinovým jadrom:

 • Matrace s jadrom z bonelových pružín: tento matrac disponuje skutočne malým množstvom pružín a pružinovým jadrom so špirálovými pružinami. Bodová pružnosť je v porovnaní s inými variantmi horšia, avšak matrac je po celej ploche veľmi pružný a na základe toho sľubuje dlhú životnosť.

 • Matrace s jadrom z vreckových pružín: tieto vyhotovenia sa vyznačujú tkaninovými vreckami, ktoré obsahujú pružiny. Pretože sú pružiny od seba oddelené, matrac môže bodovo presne reagovať na tlak.

 • Matrace s jadrom zo súdkovitých vreckových pružín: pružiny matracov s jadrom zo súdkovitých vreckových pružín majú tvar súdka a ľahko reagujú na hmotnosť. Vďaka ideálnemu prispôsobeniu sa telu sľubujú veľmi vysoký komfort.

Výhody matracov s pružinovým jadrom

Matrace s pružinovým jadrom
Matrace s pružinovým jadrom presviedčajú okrem iného svojou vysokou bodovou pružnosťou.

Matrace s pružinovým jadrom presviedčajú predovšetkým svojimi chladiacimi vlastnosťami a sú preto ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sa počas spánku silno potia. Vďaka svojej vysokej priedušnosti nie sú navyše náchylné plesnivieť, avšak pravdepodobnosť výskytu roztočov sa veľmi zvyšuje, kvôli čomu by sa alergici mali tomuto variantu podľa možnosti vyhnúť.

Okrem toho sa matrace s pružinovým jadrom vyznačujú nasledujúcimi prednosťami:

 • Tvrdosť pri ležaní: matrace s pružinovým jadrom sú pri ležaní pomerne tvrdé, čo veľa ľudí pociťuje ako pohodlné.

 • Veľmi robustné: vďaka ich stabilnej povahe sa tieto vyhotovenia veľmi dobre hodia aj pre ľudí s vysokou hmotnosťou, ľudí spiacich na chrbte a na bruchu. Pretože sa zabraňuje príliš hlbokému zaboreniu do matraca, je chrbtica v rovnej polohe.

 • Silná bodová pružnosť určitých modelov: v prípade matracov s pružinovým jadrom s vysokou kvalitou je daná veľká bodová pružnosť, takže sa podklad pri spánku ideálne prispôsobí telu. Po zaťažení skočia pružiny znovu do svojej pôvodnej polohy.

V závislosti od vašich individuálnych želaní však môžu byť matrace s pružinovým jadrom spojené aj s nevýhodami:

 • Vysoká vlastná hmotnosť: ak musíte matrac s pružinovým jadrom prepravovať na dlhé vzdialenosti, mali by ste si byť vedomý(-á) jeho vysokej hmotnosti, ktorá prenášanie značne sťažuje.

 • Nie je plne kompatibilný so všetkými latovými roštmi: nastaviteľné latové rošty nemožno použiť pre váš matrac s pružinovým jadrom, pretože v opačnom prípade by sa tým mohli poškodiť pružiny.

Pri kúpe matraca s pružinovým jadrom dbajte okrem toho na tieto aspekty:

 • Počet pružín: ideálne zvoľte variant s čo najvyšším počtom pružín. To svedčí o ešte lepšej bodovej pružnosti.

 • Druh pružín: ak chcete mať čo najkvalitnejší matrac, mali by ste zvoliť súdkovité vreckové pružiny. Tie presvedčia najlepšou bodovou pružnosťou.

 • Počet zón na ležanie: pri všetkých matracoch s pružinovým jadrom je presný počet zón na ležanie vždy uvedený. Čím ich je viac, tým väčší je komfort. Spravidla sú k dispozícii vyhotovenia až s deviatimi zónami.

3. Matrace zo studenej peny: čím sa vyznačujú jednotlivé modely?

Matrac zo studenej peny
Konštrukcia matraca zo studenej peny

Aby ste našli presne to, čo hľadáte, dozviete sa v ďalšom texte presnejšie informácie o zložení matracov zo studenej peny, ako aj ich konkrétne výhody a nevýhody.

Akú konštrukciu má matrac zo studenej peny?

Pri použitej studenej pene ide o polyuretán. Tento názov má materiál z dôvodu vytvrdzovania pri nízkych teplotách. Konštrukcia matraca zo studenej peny vyzerá zvnútra smerom von nasledovne:

 • Jadro zo studenej peny

 • Prípadne viaceré vrstvy penového materiálu so vzduchovými kanálikmi a komorami medzi jednotlivými úrovňami (dobrá cirkulácia vzduchu)

 • Poťah matraca z rôznych materiálov

Výhody matracov zo studenej peny

Matrac zo studenej peny
Matrace zo studenej peny sú dobou voľbou pre ľudí, ktorým býva v noci chladno

Matrace zo studenej peny presviedčajú predovšetkým svojou vysokou bodovou pružnosťou: týmto spôsobom sa telo zaborí do matraca presne na správnych miestach, takže sa zaručí zdravá a pohodlná poloha pri spánku. Predovšetkým u ľudí, ktorí spia na boku, je dôležité, aby matrac povolil v oblasti bedier a ramien, zatiaľ čo iné partie tela by mali byť podopreté. Aj ľudia s problémami s chrbtom by mali na základe bodovo pružných vlastností siahnuť po variantoch zo studenej peny. Mimoriadne prispôsobivé vyhotovenia vykazujú viaceré zóny, ktoré sa na základe jednoduchej tvárnosti studenej peny dajú ľahko prispôsobiť.

Okrem toho sa vyznačujú nasledujúcimi pozitívnymi aspektmi:

 • Žiadne rušivé zvuky pri pohyboch počas spánku: ak sa v noci veľa pohybujete a nechcete rušiť svojho partnera, sú matrace zo studenej peny vďaka ich schopnosti redukcie hluku tou správnou voľbou.

 • Akumulácia tepla: ľudia, ktorým býva v noci zima, budú na tom s matracmi zo studenej peny veľmi dobre, pretože akumulujú teplo.

 • Dobrá cirkulácia vzduchu: vyhotovenia s dobrou priedušnosťou a odnímateľným poťahom matraca presviedčajú veľmi dobrou klímou počas spánku. Týmto spôsobom sa účinne pôsobí proti roztočom.

 • Nízka hmotnosť: vďaka nízkej hmotnosti sa dajú matrace zo studenej peny jednoducho prepravovať. To sa prejavuje ako výhodné predovšetkým vtedy, ak musíte matrac vynášať nahor jedno alebo viac poschodí.

 • Tvarovo stále vlastnosti: dôležitou výhodou matracov zo studenej peny je, že si stále zachovávajú svoj pôvodný tvar. Tým sa zabraňuje preliačinám z ležania.

Pozor: Od 400 stupňov Celzia hrozí pri matracoch zo studenej peny riziko požiaru!

Pri rozhodovaní sa pre matrac zo studenej peny by ste mali okrem toho prihliadať na nasledujúce aspekty:

 • Vysoká objemová hmotnosť: pod objemovou hmotnosťou matraca sa rozumie, aký vysoký je podiel surovej hmoty v jednom kubickom metri peny. Čím je vyšší, o to ťažší a pružnejší je matrac. To sa okrem toho spája s vyššou životnosťou. Pri kúpe matraca zo studenej peny si preto bezpodmienečne všímajte tieto údaje a vyberte si vyhotovenie s čo najvyššou objemovou hmotnosťou.

 • Tvrdosť pri stláčaní: tento údaj poukazuje na pevnosť penových materiálov. Udáva, koľko sily treba vynaložiť, aby sa penový materiál zatlačil späť do svojho pôvodného stavu. Čím vyššia je táto hodnota, o to menej problémov budete mať s preliačeniami z ležania.

 • Tvrdosť matraca: potrebná tvrdosť v značnej miere závisí od vašej vlastnej hmotnosti. To, ako nájdete správnu tvrdosť matraca pre svoje potreby, si môžete prečítať tu.

 • Výška matraca: aby sa zaručila pohodlná poloha pri ležaní, mali by ste siahnuť po modeloch s hĺbkou matraca priemerne 22 centimetrov.

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ktorý latový rošt je ten správny pre môj matrac s pružinovým jadrom alebo pre môj matrac zo studenej peny?

Zo zásady môžete zvoliť pre matrace s pružinovým jadrom latové rošty s veľkými odstupmi medzi lištami, pretože matrace sú veľmi tvrdé a nepretláčajú sa tým cez medzery medzi lištami. Elektricky nastaviteľné latové rošty však nie sú možné, pretože by mohli zničiť pružiny. Pre matrace zo studenej peny by sa naproti tomu mali použiť len vyhotovenia s malým odstupom líšt, pretože tieto matrace sú skôr mäkké. Tu však môžete siahnuť aj po voľne nastaviteľných latových roštoch.

Je pre mňa ako človeka, ktorý spí na bruchu, vhodný matrac s pružinovým jadrom alebo matrac zo studenej peny?

Ak spíte na bruchu, odporúčajú sa výlučne matrace s pružinovým jadrom, pretože zabraňujú príliš silnému zaboreniu sa do matraca. Aj napriek tomu by ste mali prihliadať na to, že poloha na bruchu neumožňuje ergonomické ležanie.

Čo je to 7-zónový matrac?

V zásade si môžete kúpiť nielen matrace s pružinovým jadrom, ale aj matrace zo studenej peny so siedmimi zónami. V prípade matracov zo studenej peny sa jadro rozdelí zárezmi na sedem zón, zatiaľ čo pri vyhotoveniach s pružinovým jadrom sa používajú rôzne silné pružiny, aby sa dosiahol tento výsledok. Vysoký počet zón značne zlepšuje komfort pri ležaní, pretože umožňuje lepšie prispôsobenie sa vášmu telu.