Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čili: ohnivá korenina na dochutenie jedál

Čili papričky sú vskutku horúci gastronomický trend: tieto drobné príbuzné papriky ozvláštnia svojou ohnivo ostrou chuťou dusené mäso i omáčky, ale zaujímavý šmrnc dodávajú dokonca i čokoládovým dezertom. Prečítajte si zaujímavosti o tejto univerzálnej pikantnej korenine, odkiaľ pochádza, na čo sa používa a aké druhy čili papričiek vlastne existujú.

Viacero čili papričiek, zoradených vedľa seba na červenom pozadí
© Mara Zemgaliete - stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Čili je vynikajúca korenina, ktorá dodáva jedlám lahodnú pikantnosť. Prečítajte si zaujímavosti o tomto blízkom príbuznom klasickej papriky v našom článku.
  • Prezradíme vám tiež viac o rozmanitých druhoch čili papričiek, ako aj o tom, v čom spočíva Scovilleho stupnica.
  • Sušenie čili papričiek je veľmi jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť ich dlhú životnosť, vďaka čomu je tiež možné dobre ich skladovať. Dajú sa skvele použiť na dochutenie zeleniny, rýb, mäsa i syrov.
  • Už sa vám zbiehajú slinky? Na konci článku na vás čaká niekoľko lahodných inšpiratívnych receptov, ktoré stoja za vyskúšanie.
Definícia

Čo je typické pre čili papričky?

Čili je rastlina príbuzná paprike a používa sa v čerstvej alebo sušenej forme na dochutenie rozmanitých jedál. Jemnejšie druhy je dokonca možné vychutnávať si len tak samotné. V závislosti od druhu, veľkosti a stupňa zrelosti môže byť aróma týchto ostrých nezbedníkov pikantná, výrazná, dymová, zemitá, ohnivá, ovocná a niekedy dokonca aj sladkastá. Práve vďaka tejto pestrosti chutí sú pikantné papričky také obľúbené. Čili papričky chutia vynikajúco plnené, nakladané, sušené vo forme vločiek, rozdrvené na prášok alebo spracované vo forme pikantných omáčok, ako je sambal oelek a tabasco.


Botanika a pôvod

Botanické zaradenie a pôvod

Čili patrí k rodu rastlín Capsicum (paprika), ktorý sa radí do čeľade ľuľkovitých rastlín. Svoj názov dostali tieto mini papričky od Aztékov – slovo „chilli“ pochádza z ich jazyka nahuatl. V našom článku sa dozviete, čo je z botanického hľadiska na čili papričkách také výnimočné a akým spôsobom kedysi dávno doputovali až do Európy.

Botanika

Rastliny čili dorastajú do výšky 100 až 150 centimetrov. Existujú však aj väčšie druhy, pôdopokryvné druhy a druhy tvoriace kríky. Zaujímavé je, že čili papričky, ktoré tak často používame pri kulinárskom kúzlení, sú z botanického hľadiska vlastne bobule. Môžu mať pritom rozmanité tvary a farby, od guľatých, dlhých so špicatým koncom až po valcovité. Žiariť pritom môžu krásnymi tónmi žltej a zelenej alebo sýtou oranžovou až červenou farbou, alebo dokonca fialkastým odtieňom. V závislosti od konkrétneho druhu čili môžu byť plody dlhé až 20 centimetrov. Pri pestovaní chilli si nemožno nevšimnúť ich kvety, ktoré sú väčšinou biele, ale u niektorých druhov majú nádych fialovej alebo zelenej. Listy rastliny majú eliptický tvar a sýtu zelenú farbu.

Pôvod a rozšírenie

V Južnej a Strednej Amerike sa čili papričky pestujú už 5 000 rokov. Bol to práve Krištof Kolumbus, kto po objavení Nového sveta na konci 15. storočia priniesol v 16. storočí čili až do Európy. Chvíľu to ale ešte trvalo, kým sa jednotlivé druhy čili papričiek začali bežne používať ako korenie. Prvé sadenice rastlín najprv putovali do záhrad španielskych kláštorov, kde sa využívali na lekárske účely. V 16. storočí sa vďaka peknému fialovočervenému sfarbeniu ujalo čili najmä ako okrasná rastlina kráľovských záhrad. Až v 19. storočí si plody rastlín našli pevné miesto v európskych kuchyniach. V tom čase už boli čili papričky vplyvom kolonializmu rozšírené aj v Afrike a Ázii.


Zdravotný aspekt a živiny

Je čili zdravé?

Čili dodáva jedlám lahodnú ostrosť a môže výrazne povzbudiť metabolizmus, preto nie je výnimkou používať chilli papričky na chudnutie. To však zďaleka nie je ich jediný pozitívny účinok. Prečítajte si, prečo sú čili papričky také úžasné a čo v tele spôsobujú. Dozviete sa tiež, kto by mal k ich ostrej sile radšej pristupovať s obozretnosťou.

Kapsaicín – zdroj pikantnosti

Ostré, ostrejšie, čili: za pálivú ostrosť plodov je zodpovedná látka kapsaicín – tá chráni rastlinu v prirodzenom prostredí pred zožratím divou zverou. V ľudskom tele kapsaicín vyvoláva tvorbu potu a umožňuje organizmu lepšie regulovať telesnú teplotu. Práve preto je táto drobná a pálivá paprika obľúbená v krajinách s horúcou klímou. Kapsaicín okrem toho rozširuje chuťové poháriky na jazyku.

A následok? Chuťový pôžitok z jedla je vyšší. Okrem toho čili papričky podporujú prekrvenie. Osoby s citlivým žalúdkom alebo syndrómom dráždivého čreva by sa mali čili vyhýbať alebo s ním zaobchádzať veľmi opatrne. Kapsaicín totiž dráždi sliznice. Veľké množstvo čili by preto mohlo vyvolať pálenie záhy alebo problémy s trávením.

Stimulácia spaľovania tuku

A čo účinok chilli papričiek na chudnutie? Ak sa snažíte zhodiť pár kíl, určite viete, že niektoré potraviny podporujú pálenie tukov. Ide o potraviny s termogenickým účinkom. Pri termogenéze dochádza ku generovaniu tepla, ktoré spôsobuje rozpúšťanie tukových buniek. Pri pravidelnej konzumácii takýchto potravín sa účinok zvyšuje. Určite ste už niekedy na vlastnej koži pocítili, ako dokážu čili papričky zahriať telo. Pri pochutnávaní si na ostrom jedle je veru človeku niekedy poriadne horúco!

Výživové hodnoty

Čerstvé čili tvorí takmer z 90 percent voda. Okrem toho obsahujú:

Kalórie a živiny na 100 g

Kalórie            38 kcal

Bielkoviny               2 g

Tuk                   0 g 

Sacharidy  7 g    

Vláknina     3,6 g

Ďalšie zložky

Čili obsahuje trikrát viac vitamínu C ako citrusové plody. Okrem toho sa pýšia vitamínmi B1 a B6, ako aj minerálnymi látkami. Nechýba im draslík, vápnik, horčík, fosfor a zinok. Čili papričky dokonca nepriamo vyvolávajú pocit šťastia – nielen tým, že dodávajú jedlu poriadne grády, ale aj tým, že telo v snahe o zmiernenie podráždenia pri ich konzumácii produkuje adrenalín a endorfín. 


Druhy čili papričiek

Aké druhy čili papričiek existujú?

Malé, stredne veľké alebo obrovské, červené, žlté, oranžové alebo zelené – a k tomu množstvo rôznych stupňov pikantnosti: v ponuke čili papričiek rozhodne nepanuje nuda. Na celom svete existuje 3 000 až 4 000 rôznych druhov čili, pričom rozmanitosť ich chutí je neuveriteľne pestrá. Spoločnú však majú určitú základnú ostrosť, ktorá premieňa každé jedlo na ohnivo pikantnú kreáciu. U niektorých druhov čili papričiek je silná, u iných slabšia. Stupeň pikantnosti potravín s obsahom kapsaicínu, medzi ktoré patrí aj čili, sa udáva pomocou takzvanej Scovilleho stupnice. Napríklad jalapeño papričky, ktoré sú pomerne dosť pikantné, majú hodnotu na Scovilleho stupnici 2 500 až 5 000, ale druh čili bhut jolokia dosahuje až pekelných 1 000 000 jednotiek.

Na porovnanie: bežná paprika má hodnoty medzi 0 a 10, feferónka 100 až 500. V obchodoch sa papričky zvyčajne rozlišujú na jemné, ostré a veľmi ostré. Samotná farba ale vôbec neprezrádza, ako veľmi pikantná je daná čili paprička. Často ale platí jedno základné pravidlo: čím menšie čili, tým väčšiu ohnivosť skrýva.

Kajenské korenie

Plody tohto červeného, štíhleho druhu čili papričky z Mexika sú päť až dvadsať centimetrov dlhé a majú dymovú, minimálne horkú chuť. Kajenské korenie patrí medzi veľmi ostré druhy. Na Scovilleho stupnici dosahuje toto čili 30 000 až 50 000 jednotiek.

Cherry paprička

Ak obľubujete jemnejšiu pálivosť, siahnite po cherry papričkách, ktoré sa označujú tiež ako ostré čerešňové papriky. Tieto guľaté a mäsité plody červenej farby pochádzajú z Maďarska a pripomínajú cherry paradajky. Často sa plnia syrom, nakladajú alebo používajú do šalátov. Ale pozor: variant Cherry Bomb je mimoriadne ostrý. Bežná cherry čili paprička však dosahuje príjemných 100 až 500 jednotiek na Scovilleho stupnici.

Zelené jalapeño

Zelená zavalitá jalapeño paprička z Mexika patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie druhy čili papričiek na svete. Dosahuje dĺžku od sedem do osem centimetrov, je až dva centimetre široká a mierne ostrá, čomu zodpovedá 2 500 až 5 000 jednotiek na Scovilleho stupnici. Mimoriadnej obľube sa tešia v mexickej kuchyni, v rámci ktorej sa používajú na prípravu rôznych druhov salsy. Okrem toho sú obľúbeným dochucovadlom nachos a napríklad v USA sa často plnia syrom a fritujú. Skvelým snackom k pivu alebo vínu sú jalapeno papričky v slaninovom kabátiku.


Obľúbené druhy čili papričiek:

  • Anaheim
  • Bird Eye
  • Kajenské korenie
  • Cherry paprička
  • Chile Chipotle
  • De Arbol
  • Habanero
  • Serrano
  • Tabasco
  • Thai Chili

Pestovanie a zber

Pestovanie a zber čili

Lahodné pálivé papričky si môžeme vychutnávať prakticky počas celého roka: čerstvé papričky sa dovážajú zo zahraničia a v ponuke sú tiež sušené čili v celku, vo forme vločiek alebo mleté. Vďaka tomu nie je ich dostupnosť obmedzená na konkrétnu sezónu. Prečítajte si, kde presne sa títo lahodní ostrí pomocníci pestujú a kedy zbierať čili papričky:

Kde sa pestuje čili?

Vo svojich domovských krajinách Južnej a Strednej Ameriky je čili rozšírené dodnes. Medzi ďalšie významné oblasti pestovania patrí aj Mexiko, India, Indonézia, Thajsko, Japonsko a Čína. Čili papričky sa však pestujú aj v niektorých štátoch Afriky, napríklad v Nigérii a Tanzánii, v južnej Európe a na juhu Severnej Ameriky. Často pritom ide o obrovské polia rastlín. Dopyt po týchto drobných ostrých papričkách je totiž na celom svete mimoriadne vysoký. Všeobecne obľúbené čili sa pritom nepoužíva len ako klasická korenina, ale pripravujú sa z neho i ohnivo ostré salsy, omáčky a pasty.

Ako prebieha zber a kedy zbierať čili papričky?

Keď plody dozrejú, väčšinou neopadávajú, ale začnú vysychať. Jednotlivé papričky sa pritom nachádzajú v rôznych štádiách zrelosti, preto sa zberajú ručne. Niektoré sa pritom schválne zberajú ešte nezrelé. Na rozľahlých poliach sa používajú aj zberacie stroje, no na odstránenie stopiek je i tak stále potrebná ručná práca. Ak sú čili papričky určené na výrobu vločiek alebo prášku, je treba ich nechať najprv usušiť na slnku. Pritom je nutné viackrát ich obrátiť.

Je možné pestovanie chilli v domácich podmienkach?

Čili papričky sa starajú o horúčavu na tanieri a aj samy majú rady teplo. Preto s ich sadením počkajte až po Troch zmrznutých v polovici mája. Vtedy už nehrozia prízemné mrazíky a čili môžete bez obáv vysadiť von. Ak máte na záhrade skleník, samozrejme sa môžete pustiť do sadenia aj skôr. To isté platí, keď si chcete zasadiť čili do špeciálneho substrátu na okennom parapete. Vhodným obdobím je polovica februára až začiatok marca. Sadenice umiestnite na miesto, ktoré nie je príliš teplé, ale zároveň je svetlé a chránené pred prievanom.

Aby rastliny v záhone dobre rástli, potrebujú čo najteplejšie, slnečné a pred vetrom chránené miesto. Pôda by mala byť vzdušná, bohatá na živiny a mala by mať neutrálne až mierne kyslé pH. Najlepšie sa čili papričkám bude dariť po vysadení do záhona v rozstupoch 40 až 60 centimetrov, pričom ich treba výdatne polievať. Stabilitu rastlinám dodajú oporné tyče. Ak ste sa vrhli na pestovanie chilli v kvetináči, dbajte na dostatočnú, ale nie nadmernú zálievku. Ideálne je zvoliť kvetináč, z ktorého môže nadbytočná voda odtekať, čím sa zabráni premokreniu pôdy.


Skladovanie

Skladovanie čili papričiek

Skladovanie čerstvých čili papričiek

Čerstvé čili je najlepšie skladovať v chladničke, v priečinku na zeleninu. Takto vydrží najmenej týždeň. Prípadne je možné čerstvé čili papričky zamraziť. Drobné papričky stačí umyť teplou vodou a dôkladne osušiť. Potom ich vložte aj so stopkou do vrecúška na mrazenie a uložte do mraziaceho priečinka. Takto sa dajú skladovať až desať mesiacov pred tým, ako ich spracujete.

Ako na sušenie čili papričiek

Ak máte doma sušičku, sušenie čili je hračka. Tenkostenné druhy čili papričiek sa však dajú bez problémov sušiť aj bez nej. Navlečte jednotlivé papričky na nitku a zaveste ich na suché a teplé miesto. Sušené čili papričky vám potom vydržia niekoľko mesiacov. 


Použitie

Použitie čili papričiek

Chilli papričky si môžete kúpiť v celku alebo vo forme vločiek či prášku. Ide o koreninu, ktorá spoľahlivo rozohreje studenú i teplú kuchyňu. Zvyčajne sa drobné papričky nakrájajú na menšie kúsky, ktoré sa potom pridávajú do jednotlivých jedál. Zelené jalapeño a podobné druhy sú po nakrájaní na plátky skvelou ozdobou pizzy, ktorá jej dodá príjemnú pikantnosť. Práškové čili a čili vločky môžete rovno použiť pri príprave ľubovoľného jedla. Čili v nádobke alebo mlynčeku je zase skvelý spôsob, ako si môže každý spontánne prispôsobiť mieru pikantnosti podľa svojho vkusu a chuti. Čili vločky sú tiež vynikajúcou farebnou ozdobou, ktorou môžete doviesť do dokonalosti vlastnoručne vyrobené pralinky, čokoládové koláče, muffiny s čokoládou a čili a rôzne iné čokoládové dezerty. Protiklad sladkosti a pikantnosti vytvára v takýchto dezertoch neobyčajnú kombináciu chutí.

Varenie s čili

Čili sa skvele hodí na dochutenie zeleniny, rýb, mäsa i syrov. Zbožňujete poriadne ostré jedlá? V tom prípade pridajte do jedla celú papričku okrem stonky. Hovorí sa, že zrniečka obsahujú väčšinu pikantných zložiek. Tie sa ale v skutočnosti skrývajú v takzvanej placente – to je miesto, z ktorého zrniečka vyrastajú. Ak máte vysokú citlivosť na pikantné jedlá, odporúča sa čili pred varením zbaviť zrniečok i placenty. Pripravované jedlo je zároveň najlepšie ochutnať až po piatich minútach od pridania čili papričky. Až potom sa totiž kapsaicín a pikantnosť papričky naplno rozvinú. Potrpíte si na trochu ostrejšie jedlá? Nebojte sa pridať ďalšiu dávku čili! A mimochodom, čím častejšie čili konzumujete, tým viac si telo zvyká na pálivú chuť. Pri varení potom môžete postupne zvyšovať použité množstvo.

Pozor pri manipulácii s čili papričkami

Niektoré druhy čili papričiek sú také pikantné, že sa ich v žiadnom prípade neodporúča dotýkať holými rukami. Pri odstraňovaní zrniečok preto treba použiť rukavice. Ak ich doma nemáte, môžete ruky po manipulácii s papričkou očistiť olejom. Pálivosť z pokožky možno tiež odstrániť citrónovou šťavou a octom. V prípade veľmi ostrého čili totiž obyčajná voda a mydlo nestačia. Čo robiť v prípade, že ste to s čili v jedle prehnali? Oheň v ústach možno uhasiť mliečnymi výrobkami, ktoré vďaka obsahu tuku upokojujú sliznicu v ústach. Sú totiž schopné rozpúšťať kapsaicín, zatiaľ čo voda ho len distribuuje, čím sa pocit pálenia ešte zvyšuje. Štipľavosť môže zmierniť i škrob a cukor.


Recepty

Inšpirácia na pikantné recepty s čili

Užitočný tip: Ak ste pridali do varenia priveľa čili, môžete zmierniť pikantnosť jedla smotanou, kokosovým mliekom alebo crème fraîche. Zapamätajte si tento SOS plán a vyskúšajte jeden z našich mnohých lahodných receptov s čili.

Klasika: chilli con carne

Chilli con carne je klasika tex-mex kuchyne, ktorá skvele chutí s bielym chlebom, ale aj ryžou či cestovinami. Ide o ideálnu pochúťku pre každého, kto sa pikantných jedál nevie nabažiť. Hlavnými prísadami chilli con carne, čo v preklade znamená čili s mäsom, sú fazule, mäso a paradajky. Recept na toto hrejivé a výdatné klasické jedlo, ako aj na mnohé jeho chutné varianty, nájdete tu:

Klasika bez mäsa: chilli con tofu

Pripraviť si môžete aj vegetariánsku verziu chilli con carne bez mäsa, ktoré sa pýši rovnako intenzívnou a pikantnou chuťou ako klasická verzia. Vynikajúcou vegetariánskou alternatívou hovädzieho a bravčového mäsa je tofu, ktoré môžete vopred namarinovať alebo ho použiť neochutené ako jednu z hlavných ingrediencií jedla. Inšpirujte sa naším receptom na chilli con tofu a ďalšími bezmäsitými chilli alternatívami: