Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Koláč red velvet: ako na tento obľúbený dezert

Po rozkrojení koláča red velvet sa zjaví jeho charakteristická tmavočervená farba. Ukáže sa tak, že pod nadýchaným bielym krémom sa skrýva nadýchané červené piškótové cesto. V tomto článku nájdete recept na red velvet, pomocou ktorého si ho ľahko upečiete aj doma. Nechýbajú ani tipy na to, aby sa vám výsledok určite vydaril. A ak vás odjakživa zaujímalo, odkiaľ vlastne pochádza pomenovanie red velvet, určite čítajte ďalej.

Fotografia red velvet koláča zblízka, je položený na tanieri a je z neho odkrojený veľký kus, ktorý je trochu vytiahnutý, takže vidno dve vnútorné červené vrstvy s bielou vrstvou v strede. Vpravo vedľa taniera s koláčom je položená vzorovaná servítka a na nej lopatka na tortu.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Koláč red velvet je piškótový dezert, ktorý pochádza z USA.
  • Za svoje meno vďačí červenej farbe a zamatovo jemnej konzistencii.
  • Inšpirujte sa receptom na obľúbený red velvet koláč a prečítajte si, čo spôsobuje jeho typické červené sfarbenie.
  • Receptov na tento zamatový koláč existuje hneď niekoľko: stretnúť sa tak môžete s receptom na cupcakes i sušienky na štýl red velvet. 
História

Ako prišiel koláč k svojmu názvu?

História označenia cesta ako „velvet“, teda zamatové, siaha až do viktoriánskych čias. Pred vynájdením jedlej sódy a prášku do pečiva v polovici devätnásteho storočia pripomínala konzistencia koláčov skôr chlieb. Na vykysnutie cesta sa totiž používali kvasnice. Samozrejme, vtedy ešte neexistovalo sušené droždie, takže jeho používanie bolo náročné a drahé. Cukrári už síce poznali sneh z bielkov, ale na nadýchanie múky a dosiahnutie jemnej zamatovej textúry koláčov sa používalo napríklad kakao alebo mandľová múka. Čokoláda bola drahá, no napriek tomu sa koncom devätnásteho storočia tešili obľube rôzne mimoriadne dekadentné koláče, ako napríklad „Devil‘s Cake“ s polevou z mlieka a čokolády, ktorý bol populárny v USA. Pred „červeným zamatom“ si teda ľudia pochutnávali na velvet chocolate koláčoch. 

Čokoláda nechýba ani v koláči red velvet, je jej tam však menej a má formu kakaového prášku. Ten je o niečo lacnejší a dodáva koláču červenohnedú farbu. Prírodný kakaový prášok z nepražených kakaových bôbov obsahuje antokyanín. Ten reaguje s tekutými a kyslými zložkami ako cmar a ocot, vďaka čomu dochádza k sfarbeniu cesta. O nadýchanosť red velvet koláča sa stará jedlá sóda. Pôsobením sodíka je totiž možné docieliť tmavšie sfarbenie ako s práškom do pečiva. K výraznej červenej farbe koláča prispieva tiež samotné prírodné kakao. V klasickom recepte sa zamatový koláč zdobí Ermine polevou, ktorá sa pripravuje z maslového krému. V štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia sa medzi prísadami začala objavovať cvikla či umelé farbivá.


Príprava

Recept a tipy: ako si pripraviť koláč red velvet

Zbožňujete pečenie, ale ešte nikdy ste si netrúfli na prípravu koláča red velvet? V tom prípade nastal najvyšší čas. Prečítajte si, ako si krok za krokom upiecť tento nádherný červený dezert. Aby sa vám koláč vydaril, prinášame tiež tri tipy, na ktoré by ste mali pri pečení dbať. 

  • Základ red velvet koláča tvorí piškótové cesto z múky a snehu z bielkov. Aby sa vám piškótový korpus podaril, je dôležité múku najprv preosiať a potom k nej opatrne primiešať sneh. Vďaka tomu bude cesto rovnomerne vzdušné a nadýchané.
  • Pred prekrojením tortového korpusu počkajte, až úplne vychladne. Na spodnú polovicu korpusu potom cukrárskym vreckom rovnomerne naneste náplň, aby ste ju nemuseli prácne rozotierať. Zabránite tak tomu, aby sa do bieleho krému dostali červené omrvinky z cesta. To je nesmierne dôležité, ak pripravujete red velvet koláč v podobe takzvanej nahej torty. 
  • Dodržiavajte tiež presné množstvo jednotlivých surovín. Najmä u klasického red velvet receptu je dôležité dbať na uvedené množstvá, aby ste dosiahli požadovaný farebný efekt. Môžete tiež vyskúšať pripraviť tento dezert vo forme cviklového koláča.

Zvláštnosti

Čo stojí za výnimočnosťou red velvet koláča

Dnes sa toto výrazne sfarbené cesto pripravuje na rozmanité spôsoby. Dáva sa doň cmar, často aj biely vínny ocot, kakaový prášok a sodík, no intenzívne sfarbenie sa často dosahuje aj pridaním potravinárskych farbív. Sladká vanilková aróma a jemná kakaová chuť sa krásne snúbia s mierne kyslým krémom, ktorý sa často pripravuje zo smotanového syra alebo mascarpone. Vo všeobecnosti možno povedať, že cviklový koláč s kakaom red velvet je dokonalým spojením sladkých a sviežich zložiek. Vyskúšať môžete cesto s cmarom a maslovým krémom alebo už spomínanú Ermine polevu. Táto poleva s obsahom múky je menej cukrová ako maslový krém a pri dekorovaní sa s ňou dá dobre manipulovať. Red velvet koláč v tvare srdiečka je ideálny darček na narodeniny, Deň matiek alebo Valentína. V lete môžete pridať vrstvu jahôd alebo skúste ozvláštniť náplň koláča alebo krém zo smotanového syru roztlačenými čučoriedkami.


Varianty

Koláč red velvet trochu inak: cupcakes a sušienky

Namiesto klasického zamatového koláča si môžete pripraviť túto pochúťku aj vo forme red velvet cupcakes. Stačí cesto naplniť do formičiek na muffiny a piecť približne 20 minút. Cupcaky potom ozdobte malou kôpkou krému. Ďalším lahodným variantom je ochutiť krém zo smotanového syru roztopenou bielou čokoládou. Existujú dokonca aj red velvet makrónky s náplňou zo smotanového syru. Aj pri pečení makróniek sa pritom používa kakao a potravinárske farbivo, ktoré cestu dodáva sýty červený tón. Samotným potravinárskym farbivom dosiahnete skôr ružovú farbu. Ak máte radšej chrumkavé sladkosti, vyskúšajte si upiecť obľúbené sušienky s pridaním červeného potravinárskeho farbiva. V okamihu sa tak z nich stanú red velvet sušienky. Tip: Namiesto klasického krému môžete pri výrobe sušienok pracovať s kúskami bielej čokolády.