Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vianočný trh doma? Vyskúšajte to tiež!

Zbožňujete prechádzať sa počas adventu na vianočných trhoch, piť varené víno a zobkať pražené mandle? Napriek príjemnej atmosfére však môže byť návšteva trhu s deťmi poriadne stresujúca. Čo poviete na to, keby ste si vyčarovali kúzlo Vianoc doma a zorganizovali si s rodinou vlastný vianočný trh? Prečítajte si, ako si doma bez veľkej námahy navodiť vianočnú atmosféru.

Skupina ľudí, v popredí je mladý muž, mladá žena a malé dieťa, si vychutnáva vianočnú atmosféru. Muž má na hlave čiapku Santu, žena má vianočnú čelenku vo vlasoch, na pozadí je vidno ozdobený vianočný stromček.
© chika_milan – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Ako premeniť domov na malý vianočný trh? Prečítajte si niekoľko jednoduchých nápadov.
  • Slané a sladké pochúťky samozrejme nesmú na vianočnom trhu chýbať. V tomto článku nájdete vynikajúce recepty na tradičné vianočné lahôdky. 
  • Spievanie kolied, kreatívne činnosti, jednoducho nefalšovaná atmosféra: inšpirujte sa tipmi na zaujímavý program pre malých aj veľkých. 
Atmosféra

Prečo deti zbožňujú vianočné trhy

Počas adventu je vianočný trh čarovným miestom, kde radi trávia čas nielen deti, ale aj dospelí. Všetko je krásne osvetlené, znie vianočná hudba a neustále je čo objavovať: či už remeselné výrobky alebo nádherné dekorácie. Návšteva trhu je zážitok aj z kulinárskeho hľadiska: z nápojov určite treba ochutnať punč a varené víno, na jedenie je zase na výber z množstva slaných aj sladkých pochúťok. Ak sa vám však pre nedostatok času alebo zlé počasie nepodarí navštíviť obľúbený vianočný trh, môžete si navodiť jeho nefalšovanú atmosféru aj doma. Nepotrebujete na to ani vlastnú záhradu, pretože aj v interiéri sa dá urobiť veľa parády. V tomto článku nájdete množstvo kreatívnych nápadov na realizáciu tohto zábavného predvianočného projektu.


Vnútri alebo vonku

Premeňte svoju domácnosť na vianočný trh

Rozhodli ste sa zorganizovať si malý vianočný trh doma? Skvelý nápad! Najprv si položte jednu dôležitú otázku: kde sa to celé bude odohrávať? Ideálnym miestom je pritom záhrada alebo terasa: keď sa ochladí a rýchlo sa stmieva, chutia horúce nápoje ako varené víno alebo detský punč dvakrát tak dobre ako vnútri. Okrem nápojov si môžete pochutiť aj na rôznych sladkostiach, pražených mandliach či kandizovaných jablkách. Vianočnú atmosféru môžete decentne podčiarknuť svietnikmi alebo svetelnými reťazami. Plánu však nestojí nič v ceste ani vtedy, ak nechcete oslavovať advent na čerstvom vzduchu, ale doma. Aj kuchyňu môžete totiž ľahko premeniť na útulný stánok s medovníkmi a vareným vínom. V obývačke zase môže prebiehať výroba darčekov pre najbližších, na chodbe môžete podávať klasické dobroty z vianočného trhu, ako napríklad pražené mandle, a detská izba nech slúži na čítanie krásnych vianočných príbehov. Celá rodina tak bude mať pocit, akoby sa prechádzala po naozajstnom vianočnom trhu. Nemusíte sa pritom vzdávať ani outdoorového efektu. Vypite si prvý pohár vareného vína pred vstupnými dverami alebo sa vydajte na krátku večernú prechádzku pod hviezdami.


Dekorácia

Nápady na vianočné dekorácie

Aby ste si doma navodili tú správnu vianočnú atmosféru, budete potrebovať vhodnú dekoráciu. Na nákupný zoznam si preto nezabudnite pripísať svetelné reťaze a sviečky. Skvele využijete aj adventné ozdoby, ako napríklad gule na stromček alebo slamené hviezdy. Prípadne si pred zorganizovaním domáceho vianočného trhu urobte s deťmi tvorivý deň a vyrobte si ozdoby, ktorými premeníte svoj domov na čarovnú vianočnú krajinu. Nápaditým doplnkom sú aj cedule, ktorými označíte jednotlivé miesta vianočného trhu. Napísať na ne môžete napríklad „Varené víno“ alebo „Dielňa vianočných škriatkov“. Vyrobte si spoločne aj jedálne lístky, ktoré každému malému i veľkému návštevníkovi prezradia, kde nájdu jednotlivé pochúťky či aktivity, napríklad varené víno či pečené jablká.


Jedlá na vianočnom trhu

Najlepšie nápady na nápoje a snacky

S Vianocami sa mnohým z nás spájajú konkrétne jedlá, koreniny a vône. Aby ste si vyčarovali nefalšovanú atmosféru vianočného trhu, nezabudnite na tradičné nápoje a lahodné snacky. Korenistá klobása, sladké palacinky, červené alebo biele varené víno, vafle, detský punč, horúca čokoláda alebo sušienky: ktoré vianočné špeciality nebudú chýbať na vašom domácom vianočnom trhu? A na aké slané a sladké pochúťky majú najväčšiu chuť deti? Inšpiráciu nájdete v našom prehľade klasických i netradičných nápadov na vianočné recepty.

Potrebujete lahodné recepty na vianočný trh doma? Vyberte si z nášho bohatého prehľadu!


Program vianočného trhu

Atmosféra vianočného trhu: dokonalý program

Už máte vybraté miesto? Pripravili ste hrejivé nápoje a niekoľko pochúťok? Je váš domov ožiarený adventnými svetielkami? Potom už chýba len program vianočného trhu. Nezabudnite, že do vianočnej nálady sa nechcú dostať len deti, ale aj dospelí. Inšpirujte sa našimi nápadmi: 

  • Živá hudba: Chcete si medzi štyrmi stenami vykúzliť dokonalú vianočnú atmosféru? V tom prípade nastal čas vytiahnuť flautu, gitaru alebo saxofón. Príjemný hudobný sprievod však vytvoríte aj bez hudobných nástrojov. Stačí si pustiť klasické hity ako Tichá noc alebo Last Christmas. 
  • Rozprávanie príbehov: Usalašte sa s deťmi na pohodlné miesto a prečítajte im čarovný vianočný príbeh alebo rozprávku. Podávajte pritom sušienky a detský punč a sledujte, ako sa im rozžiaria očká. 
  • Písanie listu Ježiškovi: Advent je čas na snívanie a radostné očakávanie sviatkov. Pripravte si doma špeciálny kútik, kde môžu deti napísať list Ježiškovi. Ak sú ešte malé a nevedia písať, môžu nakresliť alebo namaľovať, čo si želajú nájsť pod vianočným stromčekom. Nezabudnite im nachystať škatuľku, do ktorej môžu list vhodiť.
  • Výroba vianočných darčekov: Vianočný trh je ideálne miesto na nakupovanie darčekov pre najbližších. Doma si namiesto toho urobte miesto, kde si bude môcť každý ručne vyrobiť vianočné darčeky a rovno si ich aj zabaliť. Čo takto pustiť sa rovno na trhu do vianočného pečenia? Užitočný tip: Vhodné je pripraviť si medovníčky vopred a na vianočnom trhu ich môžu deti zdobiť. 
  • Príjemné chvíle s rodinou: Niekedy stačí spolu stráviť neopakovateľné chvíle, dať si niečo dobré na jedenie a naplno si tak vychutnať atmosféru blížiacich sa sviatkov. Porozprávajte sa pritom o tom, čo sa komu najviac páči na domácom vianočnom trhu. Možno sa z toho nakoniec stane každoročná rodinná tradícia. A určite tým inšpirujete nejednu osobu, aby si na budúci rok takisto zorganizovala vlastný vianočný trh doma.