Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Melónové jadierka: áno, aj tie sa dajú jesť!

Pri jedení vodného melóna nemusíte vypľúvať všetky tie drobné zrniečka, pretože aj tie sú jedlé. Prečítajte si, aké sú nutričné hodnoty červeného melóna a melónových jadierok a čo všetko z nich možno pripraviť.

Svetlosivý podklad, na ňom tmavosivá kuchynská utierka a hnedá doska na krájanie. Na doske je položený celý vodný melón, z ktorého bol vykrojený jeden plátok, ktorý je položený vedľa neho. Okrem toho je na doske ešte niekoľko menších kusov dužiny.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Melónové jadierka obsahujú vitamíny skupiny B, minerálne látky a vlákninu.
  • Môžete ich konzumovať surové alebo opražené.
  • Na konci článku nájdete inšpiratívny recept na pochúťku plnú energie.
Živiny

Sú melónové jadierka zdravé?

Ako už samotný názov napovedá, podobne ako uhorka aj vodný melón pozostáva z 90 percent z vody. Za svoju lahodnú chuť vďačí vysokému obsahu ovocného cukru. Ako to však vyzerá s melónovými jadierkami? A ide dokopy červený melón a diéta? Je pravda, že melónové jadierka sú jedlé. Dokonca obsahujú viacero živín vrátane rôznych vitamínov skupiny B, nenasýtených mastných kyselín, železa, horčíka a vápnika. Rovnako ako všetky ostatné druhy jadierok, aj jadierka z melóna sú bohaté na vlákninu. Ich konzumácia preto môže mať pozitívny vplyv na trávenie. Môžete ich teda pokojne konzumovať spolu so sladkou šťavnatou dužinou – ale len s mierou. Veľké množstvo nerozžutých jadierok by mohlo spôsobiť podráždenie čreva. Dbajte preto na to, aby ste ich vždy dobre požuli. Telu tým umožníte efektívne využitie obsiahnutých živín. 


Použitie

Pražené alebo ako ozdoba: ako použiť melónové jadierka

Melón určite poznáte z grilovačiek ako osviežujúcu prísadu melónového šalátu alebo dokonca v grilovanej podobe ako sladké intermezzo medzi zeleninovými špízmi a cestovinovým šalátom. Možno ste sa s ním dokonca stretli na jednej z párty vo forme bowle alebo melóna s vodkou. Vodný melón je hotový kulinársky zázrak a receptov z melóna je naozaj neúrekom – inšpirujte sa našimi kreatívnymi nápadmi. Niečo do seba však majú aj jadierka: podobne ako pistácie, arašidy alebo kešu, aj melónové jadierka sa v niektorých krajinách pražia, prípadne varia alebo podávajú solené. Keď teda budete nabudúce pripravovať nejaký recept z melóna, odložte si jadierka a opražte ich. Stačí pritom čajovou lyžičkou vybrať jadierka z dužiny, opláchnuť ich vodou a upiecť na panvici alebo v rúre pri teplote 160 stupňov. Pražené melónové jadierka sú vynikajúcou alternatívou tekvicových semienok. Môžete nimi ozdobiť šalát, domáce müsli alebo smoothie. Podľa chuti a zamýšľaného použitia ich môžete dochutiť soľou. Mnohí si dnes pečieme domáci chlieb, a tak nabudúce skúste nahradiť slnečnicové semienka melónovými jadierkami.


Recepty

Chutné recepty z vodného melóna


Energetické občerstvenie

Sladká energetická vzpruha: datľové guľôčky s melónovými jadierkami

Energetickým občerstvením sú jadierka v kombinácii s orechmi, ktoré telu navyše dodávajú zdravé tuky. Ak uprednostňujete nízkosacharidovú stravu, no napriek tomu máte chuť pripraviť si niečo sladké, môžete si urobiť sladké energetické guľôčky s datľami. Datle im totiž dodávajú príjemnú, prirodzene sladkú chuť. Na nákupný zoznam si nezabudnite zapísať tieto suroviny: Hrsť nasekaných orechov, napríklad vlašských orechov, mandlí alebo pistácií, ako aj hrsť jadierok (napr. melónových jadierok, orechov kešu a pistácií). Okrem toho budete potrebovať 250 gramov nakrájaných datlí a jednu až dve lyžice kokosového oleja alebo vegánskeho masla. Zohrejte tuk na panvici, aby sa rozpustil, a pridajte ho do misy s ostatnými ingredienciami. Rukami vytvarujte malé guľôčky a výživné občerstvenie je hotové.