Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Veľkosti vankúšov: takto nájdete ten správny!

Pri výbere správnej veľkosti vankúša samozrejme veľmi záleží na komforte. Okrem toho však treba predovšetkým vyzdvihnúť oporný účinok, ktorý sa postará o to, že zaujmete pohodlnú a zdravú polohu so správnym držaním tela. Tým je možné výrazne znížiť pocit svalového napätia a iné ťažkosti. Ukážeme vám, aké veľkosti vankúšov existujú a na čo by ste mali dbať pri ich kúpe.

1. Aké veľkosti vankúšov existujú?

Vo väčšine prípadov majú vankúše rozmery 80 x 80 centimetrov. Existujú však aj varianty vo veľkosti 40 x 80 centimetrov, ktoré rovnako sľubujú značné výhody. Presnejšie informácie k tomu získate v kapitole 2.4 „Štandardné alebo komfortné vankúše“.

Pre deti sa väčšinou odporúčajú vankúše s rozmermi 40 x 60 centimetrov alebo 60 x 60 centimetrov. Pretože sa však tieto údaje vzťahujú len na dĺžku a šírku, nemali by ste okrem toho nechať bez povšimnutia ani výšku vankúša: Tá podstatne závisí od materiálu výplne vankúša a bude témou kapitoly 3. So správnou veľkosťou vankúša je okrem toho úzko spojená otázka, akú polohu pri spaní zaujmete: vankúše pre ľudí, ktorí spia na bruchu, by tak mali mať napríklad inú výšku ako varianty pre ľudí, ktorí spia na chrbte.

2. Rôzne druhy vankúšov

Odhliadnuc od rozdielov medzi štandardnými a komfortnými vankúšmi treba pri rozhodovaní sa o kúpe samozrejme dbať aj na preferovanú polohu počas spánku. V ďalšom texte vám presnejšie predstavíme jednotlivé varianty.

2.1 Vankúše pre ľudí, ktorí spia na boku

Vankúš na spanie na boku
Vankúš pre ľudí, ktorí spia na boku, ponúka optimálnu opornú silu pre hlavu a oblasť krku.

Väčšina ľudí zaujme pri spaní polohu na boku. Pritom je mimoriadne dôležité, aby bola chrbtica vo vyrovnanej polohe od krku až po panvu. Z tohto dôvodu by ramená nemali ležať na vankúši, ale na matraci. Tým sa zaručí, že sa táto oblasť tela bude môcť zaboriť do matraca a bude tak tvoriť jednu líniu s hlavou. Špeciálne vankúše pre ľudí, ktorí spia na boku, sú buď skutočne úzke alebo majú priehlbne pre ramená, takže táto oblasť sa na rozdiel od hlavy nepodopiera.

Okrem toho sú k dispozícii obzvlášť dlhé vankúše pre ľudí spiacich na boku: Jeden koniec sa pri tom zovrie medzi nohy. Tie preto ani v polohe na boku neležia na sebe a nedochádza k nepríjemným miestam otláčania. Aj tehotné ženy často využívajú tieto varianty, aby si odľahčili brucho.

2.2 Vankúše pre ľudí, ktorí spia na bruchu

Vankúš na spanie na bruchu
Práve preto, že poloha pri spaní na bruchu môže rýchlo viesť k napätiu svalov alebo bolestiam, je výber správneho vankúša mimoriadne dôležitý.

V zásade sa spanie na bruchu neodporúča: v tejto polohe je sťažené dýchanie a môže ľahšie dôjsť k nadmernému preťaženiu krčnej chrbtice. Okrem toho sa hlava nútene otáča doprava alebo doľava, čo môže viesť k jednostrannému zaťaženou svalov. Ten, kto sa nevie v žiadnom prípade zriecť tejto polohy pri spaní, by mal klásť veľký dôraz na vhodný vankúš: najdôležitejším kritériom je, aby bol veľmi plochý. Okrem toho by sa mal zvoliť materiál výplne, ktorý bude umožňovať neobmedzené zaborenie hlavy.

2.3 Vankúše pre ľudí, ktorí spia na chrbte

Vankúš na spanie na zádech
V prípade vankúša na spanie na chrbte je dôležité, aby ramená neležali na vankúši, ale na matraci.

V polohe na chrbte môže chrbtica obvykle zaujať uvoľnenú, rovnú polohu, pokiaľ dbáte na to, aby ste nepoužívali príliš vysoký vankúš. Obzvlášť dobre sa pre túto polohu hodia zdravotné vankúše pre krčnú chrbticu, ktoré ponúkajú dostatok opornej sily. Do styku s takým vankúšom by mala prísť len hlava a krk, ramená naproti tomu ležia v ideálnom prípade výlučne na matraci. Väčšina modelov vankúšov pre ľudí spiacich na chrbte má rozmery 40 x 80 centimetrov. Okrem toho sa niektoré vyznačujú aj vlnitým tvarom, ktorý sa presne prispôsobí hlave.

2.4 Štandardný alebo komfortný vankúš

Štandardné alebo komfortné vankúše
Komfortné vankúše sú o polovicu kratšie ako štandardné vankúše.

Štandardné vankúše majú zvyčajne rozmery 80 x 80 centimetrov a väčšina ľudí ich už od prvého okamihu považuje za mimoriadne komfortné. Ponúkajú dostatok miesta, aby ste si mohli pohodlne uložiť hlavu v akejkoľvek polohe počas spania. Nevýhodou týchto variantov však je, že spravidla nielen hlava, ale aj ramená ležia na vankúši. To môže viesť ku skrivenému držaniu tela a k nezdravej polohe chrbtice.

Lepšiu voľbu preto predstavujú komfortné vankúše, ktoré sú s rozmermi 40 x 80 centimetrov o polovicu kratšie ako štandardné vankúše. Rozhodujúcou výhodou pritom je, že na vankúši leží len oblasť hlavy a chrbtica tak nie je skrivená.

Mimochodom: ako rozhodujúca výhoda štandardných vankúšov sa často uvádza, že pre túto veľkosť je k dispozícii väčšina obliečok. Jednoduchým trikom však môžete použiť aj obliečky s rozmermi 80 x 80 cm pre komfortné vankúše:

  • Do obliečky najskôr navlečte komfortný vankúš ako zvyčajne.

  • Teraz na dolnom konci vankúša obliečku trochu nadvihnite a zasuňte nevyplnené rohy obliečky dovnútra.

  • Zabezpečte pri tom, aby bola obliečka čo najhladšia, aby ste na nej mohli pohodlne ležať. Môže byť preto nutné ju ešte trocha posunúť.

3. Výška vankúša a výplň

Prírodná alebo syntetická výplň vankúšov

Pre váš komfort pri spaní hrá rozhodujúcu rolu aj výška vankúša. Tá je predovšetkým závislá od použitej výplne: Tak máte možnosť získať vankúš, ktorý bude vhodný pre vašu polohu pri spaní a bude ponúkať dostatok opornej sily.

Tip: ak chcete ostať flexibilný, nájdite varianty, ktoré si môžete sami naplniť, respektíve z ktorých môžete materiál výplne čiastočne odobrať. Tak môžete neskôr výšku prispôsobiť podľa vlastného želania a zvyklostí počas spánku.

V zásade máte na výber medzi nasledujúcimi materiálmi výplne pre vankúš:

  • Výplne vankúšov pozostávajúce z páperia, peria alebo rastlinných zložiek sú dobrou voľbou pre tých, ktorí kladú veľký dôraz na čo najprírodnejšie zloženie. Nevýhodou pritom však je, že nie je možné zaručiť ideálnu opornú silu. To zas môže spôsobovať chybné držanie tela pri spaní. Okrem toho pri mnohých variantoch nie je možné pranie.

  • Syntetické výplne vankúšov zo studenej peny, syntetického latexu alebo viskóznej peny naproti tomu zvyčajne zaistia dostatočnú opornú silu a tým  aj zdravú polohu chrbtice. Výplne z polyesteru neponúkajú takú dobrú oporu, môžu sa však bez problémov prať, čo predstavuje skutočnú výhodu predovšetkým pre alergikov.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ktorú veľkosť vankúša potrebujem pre ktorú obliečku?

Vo všeobecnosti platí: veľkosť obliečky má zodpovedať veľkosti vankúša. Ak máte napríklad obliečku s rozmermi 80 x 80 centimetrov, mal by mať vankúš v ideálnom prípade rovnaké rozmery. Ak siahnete po väčších vankúšoch, dá sa síce oblečka prípadne ešte uzavrieť, avšak podklad hlavy je potom zvyčajne pomerne vysoký, čo neumožňuje zdravú polohu počas spánku.

Ktoré vankúše sú najlepšie?

Na túto otázku sa nedá paušálne odpovedať, pretože to závisí na jednej strane od individuálnej telesnej konštrukcie a na druhej strane od vašich zvyklostí pri spaní. V ideálnom prípade zvoľte vankúš, na ktorom bude spočívať len hlava a krk, a ktorého výplň si budete môcť individuálne prispôsobiť. Okrem toho to je dôležitou výhodou, keď sa dá vankúš prať.