Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Datle: malé energetické bomby

Datle sú plody datľovej palmy (Phoenix dactylifera), ktorej domovom sú subtropické oblasti okolo Perzského zálivu. Jedna datľová palma môže dosiahnuť vek až 200 rokov a prvý raz zarodí po približne piatich až šiestich rokoch. Čerstvé datle sú asi také veľké ako slivky a majú v mäkkej, chutnej dužine tvrdú a nepožívateľnú kôstku. Pretože datle nemožno dlho uchovať čerstvé, obvykle sa predávajú v sušenom stave.

Užitočné informácie

Datle majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na sušené datle

Sušené datle majú charakteristickú, veľmi sladkú chuť a obsahujú veľa fruktózy a glukózy. Sú sladkou maškrtou, ale súčasne aj malými energetickými bombami. Sušené datle stále obsahujú všetky vitamíny a minerálne látky a sú mimoriadne bohaté na vlákninu, ktorá je dôležitá pre správne trávenie.

Čo sa skrýva v datli

Kvôli tomuto účinku podporujúcemu trávenie možno datle nájsť aj ako súčasť prírodných preháňadiel. Majú pozitívny vplyv na krvný obeh a srdce a posilňujú nervový systém. Toto sušené ovocie má vysoký obsah železa, čo preventívne pôsobí proti príznakom únavy a blahodárne vplýva na málokrvnosť. Celkom mimoriadnou maškrtou, ktorá je v predaji väčšinou iba v zime, sú sušené datle s marcipánovou náplňou.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú datle?

Hlavní pestovatelia datlí sa nachádzajú v Egypte, Saudskej Arábii a Iráne.


Sezónnosť

Kedy majú datle svoju sezónu?

Datle sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť datle a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sušené datle

Sušené datle sú skutočnými energetickými bombami. Preto sa ideálne hodia ako zdravé občerstvenie medzi jedlami. Iné možnosti ich využitia sú v orientálnych pokrmoch alebo ako datle obaľované v slanine, v müsli alebo ako zdravé sladkosti. Sušené datle sa vynikajúco hodia aj ako prísada do ovocného šalátu alebo do müsli. Sú tiež obľúbené pri príprave rôznych druhov pečiva. Sušené datle možno zapracovať aj do ovocného chleba. 

Ako datle skladovať

Sušené datle možno optimálne skladovať pri izbovej teplote. V sušenom stave ich možno skladovať približne dva roky. Ak sa sušené datle uchovávajú pri príliš vysokej vlhkosti vzduchu, dužina stvrdne a stuhne a potom je takmer nepožívateľná. Preto je ich nutné uchovávať vždy v chlade a suchu.


Recepty

Čo možno pripraviť z datlí


Zloženie

Čo sa skrýva v datliach

Detailný pohľad na sušené datle

Sušené datle sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Okrem toho obsahujú veľa antioxidantov a sú preto zdraviu prospešné. Ich obsah kalórií a cukru je podobný ako pri figách a hrozienkach. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 277 kcal

Sacharidy: 65,2 g

Bielkoviny: 2 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 25 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,09 mg

Vitamín B6: 0,13 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 61 mg

Železo: 1,9 mg

Draslík: 649 mg

Horčík: 50 mg

Sodík: 35 mg