Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hrozienka: balíčky plné sily

Nadradený pojem hrozienka zahŕňa všetky sušené bobule rôznych odrôd hrozna. V bežnom jazyku sa hroznové bobule označujú ako hrozno. Pojem hrozienka pochádza z francúzskeho slova „roisin“ na označenie hrozna.

Užitočné informácie

Hrozienka majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na hrozienka

Hrozno, z ktorého majú vzniknúť hrozienka, sa zbiera prezreté. Následne sa uskutoční jeho sušenie. Tradične tento proces prebieha na slnku alebo na teplom, tienistom a dobre vetranom mieste. Keď je zvyšková vlhkosť v hrozne 15 až 25 percent, proces sušenia je ukončený. Pri sušení sa z hrozna odstraňuje tekutina, čím sa obsah fruktózy zvýši približne na 60 percent. 

Hrozienka, sultánky a korintky

Existujú rôzne druhy hrozienok a podľa druhu hrozna sa od seba navzájom odlišujú. Známe sú sultánky a korintky. Sultánky sú svetlé hrozienka bez jadierok, ktoré sa získavajú z hrozna odrody Sultana, nazývaného aj „Thompson Seedless“. Korintky sú skôr tmavé hrozienka so silnou chuťou. Pomenované boli podľa mesta Korint v Grécku a získavajú sa z čiernych korintiek: malého čierneho hrozna bez jadierok. 


Pôvod

Odkiaľ hrozienka pôvodne pochádzajú?

Hrozienka pochádzajú z Turecka, Grécka, Južnej Afriky, Ameriky alebo Austrálie.


Sezónnosť

Kedy majú hrozienka svoju sezónu?

Hrozienka patria k sušenému ovociu a dostupné sú celoročne.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu hrozienka použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na hrozienka

Hrozienka sa môžu konzumovať v surovom stave a sú zdravou alternatívou sladkostí. Sú tiež súčasťou rôznych zmesí alebo müsli a poskytujú zdravú energiu. Môžu sa však použiť aj ako prísada pri pečení hrozienkového chlebíčka a vianočnej štóly a aj pri varení. Hrozienka by sa mali uchovávať v dobre uzavretom obale a suchu.


Recepty

Čo si môžete pripraviť s hrozienkami


Zloženie

Čo sa skrýva v hrozienkach

Hrozienka sú zdravé a vysokoenergetické. Na rozdiel od sladkostí sa fruktóza, ktorá je obsiahnutá v hrozienkach, dostáva do krvi pomaly, takže zostanete dlhšie fit a nedôjde u vás k náhlemu poklesu výkonu. Okrem toho posilňujú nervy. Hrozienka navyše dodajú telu dostatok vlákniny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 292 kcal

Sacharidy: 68 g

Bielkoviny: 2,5 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 5 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 80 mg

Železo: 2,3 mg

Draslík: 782 mg

Horčík: 41 mg

Sodík: 21 mg