Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sušené slivky: udržiavajú črevá v pohybe

Sušené slivky sa tiež nazývajú pečené alebo pražené slivky. Sú veľmi mäkké a šťavnaté a pochádzajú často z Kalifornie, kde sa pestujú a oberajú priemyselne. V kuchyni sú sušené slivky veľmi obľúbené na jeseň a v zime.  

Užitočné informácie

Sušené slivky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na sušené slivky

Sušené slivky sú mimoriadne bohaté na živiny a vyznačujú sa, ako mnoho iného sušeného ovocia, veľkým obsahom vlákniny – tá udržiava v správnej činnosti predovšetkým črevá. Sušené slivky sú modročierne, lesklé a čiastočne potiahnuté bielym povlakom. Ten nie je vôbec škodlivý, pretože nejde o nič iné ako o vykryštalizovaný cukor.

Ako sa slivky sušia

Pri sušení sa slivky nechajú na strome na prudkom slnku dozrievať podľa možnosti dovtedy, kým nie sú trochu vráskavé. Na sušenie sú vhodné iba bezchybné, zrelé plody a po vysušení poskytujú najlepšie výsledky. Fľakaté a červivé ovocie sa vytriedi. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú sušené slivky?

Slivky sú rastlinný druh, ktorý patrí k ružovitým rastlinám. Rastlina pôvodne pochádza z Malej Ázie. Dokázateľne bola pestovaná v Grécku už pred 2500 rokmi. Dnes pochádzajú dve tretiny celosvetovej produkcie sušených sliviek z Kalifornie.


Sezónnosť

Kedy majú sušené slivky svoju sezónu?

Sušené slivky majú svoju sezónu po celý rok, pretože ich možno vďaka sušeniu dlho skladovať.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sušené slivky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sušené slivky

Sušené slivky sa ideálne hodia ako zdravé občerstvenie medzi jedlami. Takisto ich možno dobre používať aj do müsli, na pečenie a pre zvláštne pokrmy. Sušené slivky však tiež možno nájsť aj v mnohých cukrovinkách alebo v plnených bravčových rebierkach. Pri slivkových špízoch sa sušené slivky zabalia do tenkých plátkov slaniny a mierne opečú. Sladkým variantom je slivkovo-oriešková cukrovinka, pri ktorej sa slivky spolu s orieškami, hrozienkami a trochou octu upravia na pyré.

Ako skladovať sušené slivky

Sušené slivky možno skladovať v neotvorenom obale približne dva roky. Je nutné ich skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste. Sírené sušené slivky možno uchovávať dlhšie ako nesírené. Po otvorení je ich nutné spotrebovať do niekoľkých týždňov.


Recepty

Čo možno pripraviť zo sušených sliviek


Zloženie

Čo sa skrýva v sušených slivkách

Sušené slivky sú bohaté na vlákninu. Udržujú správnu činnosť čriev a môžu pomôcť pri zápche. Navyše poskytujú telu rýchlo energiu a sú preto ideálne medzi hlavnými jedlami. Sušené slivky sú mimoriadne bohaté na živiny a obsahujú veľa vitamínu E a minerálnych látok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 222 kcal

Sacharidy: 47,4 g

Bielkoviny: 2,3 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 23 µg

Vitamín B1: 0,15 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,15 mg

Vitamín C: 4 mg

Vitamín E: 4,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 41 mg

Železo: 2,3 mg

Draslík: 824 mg

Horčík: 27 mg

Sodík: 8 mg