Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sušené jablká: obľúbené občerstvenie

Už v dávnych časoch bolo sušenie obľúbenou metódou na konzerváciu ovocia, ktoré sa nehodilo na uloženie do pivnice alebo ktoré muselo vydržať dlhší čas. Aj jablká sa ošúpali a sušili na šnúrach. To bola popri zaváraní jedna z obľúbených metód, ako uchovať jablká po celú zimu.

Užitočné informácie

Sušené jablká majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na sušené jablká

V zásade je jablko všestranným ovocím, ktoré je aj vo vysušenom stave hodnotným energetickým zdrojom a poskytuje tiež vlákninu a železo. Napriek určitej strate živín sú sušené jablká vďaka vysokému podielu rastlinných vlákien, flavonoidov a B vitamínov ideálnym doplnkom zdravej výživy. Sírené sušené ovocie si zachováva spravidla svoju prírodnú farbu lepšie ako nesírené, ktoré preto viac zhnedne. Mimochodom: Na výrobu jedného kilogramu sušených jabĺk je potrebných približne desať kilogramov čerstvých jabĺk.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú sušené jablká?

Jablko pôvodne pochádza zo strednej a západnej Ázie. Podľa historických záznamov sa jablká vyskytujú mimoriadne dlho v Kazachstane. Po obchodných trasách historickej Hodvábnej cesty sa toto obľúbené ovocie dostalo do Talianska. Asi 100 rokov pred Kr. sa toto ovocie dostalo vďaka rímskym vojenským ťaženiam nakoniec do severnej Európy. U germánskych kmeňov boli jablká veľmi obľúbené, pretože sa im pripisovali mimoriadne schopnosti. Preto sa toto jadrové ovocie nachádza v mytológii a tiež v mnohých ságach. Často sa jablko považovalo za symbol bohatstva, lásky a plodnosti. 


Sezónnosť

Kedy majú sušené jablká svoju sezónu?

Jablká sú ako sušené ovocie v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sušené jablká použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sušené jablká

Jablká sú ako sušené ovocie mimoriadne vhodné ako občerstvenie medzi jedlami. Sú veľmi obľúbené a väčšinou aj veľmi chutné a zdravé. Zo sušených jabĺk možno tiež robiť dezerty alebo napríklad aj ovocný chlebík. Sú vhodné ako vrchná vrstva na pečivo a koláče. Sušené ovocie obsahuje málo vody, preto sa pri konzumácii odporúča zapíjať ho vodou. Sušené jablká možno uzatvorené optimálne skladovať. V obchodoch sú k dispozícii sírené a nesírené plody. Sírené plody možno uchovávať dlhšie.


Recepty

Čo možno pripraviť zo sušených jabĺk


Zloženie

Čo sa skrýva v sušených jablkách

Detailný pohľad na sušené jablká

Jablká ako sušené ovocie obsahujú veľa vitamínov a stopových prvkov dôležitých pre telo. Treba spomenúť minerálne látky draslík, fosfor, horčík a vápnik. Jedno jablko má približne len 60 kilokalórií. Sušené jablká navyše znižujú nadmernú kyslosť v tele, pretože obsahujú zásadité látky. Nadmerne kyslý žalúdok tak možno neutralizovať. Prekyslenie negatívne ovplyvňuje prenos živín.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 255 kcal

Sacharidy: 57 g

Bielkoviny: 1,4 g

Tuky: 1,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 32 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 11 mg

Vitamín E: 1,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 31 mg

Železo: 1,2 mg

Draslík: 622 mg

Horčík: 32 mg

Sodík: 10 mg