Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šípky: plody bohaté na vitamíny

Šípka, známa aj ako „ruža šípková“, je plodom divej ruže a rastie na tŕnistých kríkoch v oblastiach s miernym podnebím na celom svete. Tieto malé červené alebo oranžové plody sú bohaté na vitamín C a iné živiny a už stáročia sú cenené pre zdraviu prospešné účinky.

Užitočné informácie

Šípky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na šípky

Šípky sú vynikajúcim prírodným zdrojom vitamínu C. V skutočnosti obsahujú viac vitamínu C ako mnohé iné plody, vďaka čomu sú dôležité pre imunitný systém, tvorbu kolagénu, hojenie rán a vstrebávanie železa. Šípky sú bohaté na antioxidanty, ako sú polyfenoly a flavonoidy a okrem toho obsahuje vlákninu, ktorá prispieva k zdraviu tráviaceho traktu. Okrem vitamínu C obsahujú šípky aj ďalšie dôležité vitamíny a minerály, napr. vitamín A, vitamín E, vitamín K, vápnik, železo a draslík.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú šípky?

Šípky sú rozšírené v celej Európe a možno ich nájsť v mnohých európskych krajinách. Rastú v lesoch, na okrajoch lesov, na poliach a okrajoch ciest. Šípky sa vyskytujú aj v Ázii, napr. v Číne, Rusku, Turecku a na Blízkom východe. V súčasnosti sa šípky pestujú na veľkých plantážach vo východnej Európe, Rusku, Číne a Čile.


Sezónnosť

Kedy majú šípky svoju sezónu?

V strednej Európe sa sezóna šípok začína zvyčajne na konci leta a trvá od augusta do jesene, a to v závislosti od podnebných podmienok až do októbra alebo dokonca do novembra. V severských krajinách môže sezóna šípok kvôli chladnejšiemu podnebiu začať ešte neskôr a trvať až do začiatku jesene.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu šípky použiť a ako sa skladujú?

Šípkový čaj je jedným z najobľúbenejších spôsobov použitia šípok. Čaj je známy svojím vysokým obsahom vitamínu C a svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Obľúbený je aj šípkový džem alebo šípkové želé. Šípky dodávajú polievkam a omáčkam mierne kyslastú chuť a jedlám prirodzenú farbu. Extrakt zo šípok sa predáva vo forme potravinových doplnkov, kapsúl alebo prášku.

Čerstvé šípky by sa mali skladovať v chladničke, najlepšie v perforovanom plastovom vrecúšku alebo papierovom vrecúšku, aby sa mohla regulovať vlhkosť a predišlo sa kondenzácii. Šípky by sa mali spotrebovať v rámci niekoľkých dní, lebo sa rýchlo kazia. Šípkový džem alebo šípkové želé by sa malo uskladňovať vo vzduchotesných pohároch alebo nádobách, najlepšie však na studenom a tmavom mieste. Po otvorení sa odporúča džem alebo želé uchovávať v chladničke a spotrebovať ho v priebehu 1 až 2 mesiacov.


Recepty

Čo si môžete pripraviť zo šípok


Zloženie

Čo sa skrýva v šípkach

Šípky sú vynikajúcim prírodným zdrojom vitamínu C. Jedna porcia šípok obsahuje často viac vitamínu C ako jeden pomaranč. Tento vitamín je dôležitý na posilnenie imunitného systému, tvorbu kolagénu, hojenie rán a boj proti zápalom. Okrem toho sú šípky bohaté na antioxidanty, ako sú polyfenoly a flavonoidy, ktoré zmierňujú poškodenie buniek a minimalizujú riziko chronických ochorení.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 94 kcal

Sacharidy: 16,2 g

Bielkoviny: 3,6 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 800 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 1250 mg

Vitamín E: 4,2 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 257 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 291 mg

Horčík: 104 mg

Sodík: 124 mg