Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Výroba vlastnej zmrzliny bez zmrzlinovača

Výroba vlastnej zmrzliny bez zmrzlinovača nie je vôbec náročná. Veľká výhoda je, že pritom môžete naplno zapojiť svoju kreativitu. Existuje pritom toľko ďalších príchutí okrem tradičnej vanilky, čokolády či citróna. Inšpirujte sa naším jednoduchým návodom na rýchlu výrobu zmrzliny bez zmrzlinovača. Okrem toho v článku nájdete lahodné recepty na rýchlu prípravu zmrzliny s nízkym obsahom cukru či vegánskej zmrzliny, ktoré zachutia každému.

Tri misky naplnené červenkastou zmrzlinou. Položené sú na ružovom tanieri a vedľa toho sú modré lyžice a servítky.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Domáca výroba zmrzliny má množstvo výhod. Je len na vás, aké ingrediencie použijete, či smotanu alebo mlieko, ako aj to, koľko cukru do nej dáte. 
  • Je pritom možná aj výroba vlastnej zmrzliny bez zmrzlinovača. Ako na to? Čítajte ďalej a zistíte to.  
  • V článku okrem toho na vás čakajú šikovné tipy, jednoduché základné recepty a lahodná inšpirácia na úžasne krémovú zmrzlinu. 

 

Pridaná hodnota

Domáca výroba zmrzliny má viacero výhod

Domáca výroba zmrzliny vôbec nie je zložitá a okrem toho ide o príjemnú a zábavnú aktivitu pre celú rodinu. Veľká výhoda pri vlastnoručnej príprave je, že spolu s deťmi či inými členmi rodiny rozhodujete o tom, aké ingrediencie použijete. Ďalším plusovým bodom domácej výroby je, že môžete bez problémov zohľadniť alergie a rôzne potravinové intolerancie ľudí, ktorí ju budú konzumovať. Na svoje si prídu aj ľudia, ktorí sa vyhýbajú živočíšnym výrobkom. Pri príprave vegánskej zmrzliny stačí nahradiť mliečne výrobky, ako je smotana a mlieko, sójovými alebo ovsenými výrobkami. Skvelé je, že aj množstvo pridaného cukru je len vo vašich rukách: je pritom len na vás, či siahnete po rafinovanom cukre, alebo radšej využijete prirodzene sladkú chuť datlí či medu.


Druhy zmrzliny

Ako pri výrobe zmrzliny zapojiť kreativitu

Pri výrobe zmrzliny máte k dispozícii široký sortiment regionálnych, sezónnych a biopotravín. Siahnuť pritom môžete napríklad po bobuľovom ovocí alebo citrusových plodoch. Čo takto vyskúšať niečo úplne nové a staviť na netypické kombinácie? Môžete spojiť napríklad obľúbenú čokoládu s mrazeným bobuľovým ovocím alebo mrazenými banánmi. Alebo kúsky sušienok s trochou smotany alebo jogurtu. Prípadne jablkový koláč so sladeným kondenzovaným mliekom. A čo poviete na neobvyklé použitie slaných potravín? Spýtajte sa aj detí, čo by do zmrzliny rady pridali. Pozbierajte odvahu a vydajte sa do dobrodružného sveta neobmedzených možností! Ktovie, možno objavíte úplne novú zmrzlinovú kreáciu. Zmrzlina totiž už dávno nie je len vanilková.


Základné ingrediencie

Nákupný zoznam: čo budete potrebovať na domácu zmrzlinu?

Hlavnú zložku zmrzliny v zásade tvorí len zmrazená tekutina. Aby zmrzlina získala krémovú konzistenciu a nepripomínala len kocku ľadu, je dôležité zmes počas procesu mrazenia pravidelne premiešavať. Miešaním dôjde k zmenšeniu ľadových kryštálov a zmrzlina získa príjemne krémovú štruktúru. Ak máte doma zmrzlinovač, môžete tento krok preskočiť, pretože prístroj ho kompletne urobí za vás. Prečítajte si, aké ingrediencie by vám nemali chýbať na nákupnom zozname.

Potrebovať budete:

  1. Tekutú zložku (ako základ): mlieko a iné mliečne výrobky, ako je smotana, sladené kondenzované mlieko, crème fraîche, kyslá smotana alebo kefír. Použiť môžete aj náhrady mliečnych výrobkov, vodu alebo čaj.
  2. Sladidlo: cukor, glukózový sirup, med, karamel alebo agávový sirup. 
  3. Spojivo: vajce, vegánska alternatíva: múka zo zŕn svätojánskeho chleba. 
  4. Príchuť: ovocie, orechy, pečivo alebo koreniny podľa chuti. Vyskúšajte napríklad bazalku, rozmarín alebo levanduľu. 

Technika

Ako na dokonalú zmrzlinu bez zmrzlinovača

Myslíte si, že na domácu výrobu zmrzliny nevyhnutne potrebujete zmrzlinovač? Ale kdeže! Dokonalú pochúťku pripravíte aj bez neho. Stačí zmiešať všetky ingrediencie podľa vlastnej voľby vo vhodnej nádobe a tú vložiť ju do mrazničky. Rátajte pritom s časom chladenia asi päť hodín. Dôležité: Kým sa zmes pomaly ochladzuje a tuhne, mali by ste ju každých 30 minút skontrolovať. Ak sa začnú tvoriť ľadové kryštály, zmes dôkladne premiešajte. Tým zničíte ľadové kryštáliky a dodáte zmrzline krémovú konzistenciu. Ak je hmota ešte príliš mäkká, nechajte ju pred podávaním ešte nejaký čas v mrazničke. Jednoznačnou výhodou zmrzlinovača pritom je, že za vás prevezme miešanie zmrzliny.


Recepty na zmrzlinu

Úžasne krémová a rýchla: inšpirujte sa našimi nápadmi

Na výrobu vlastnej zmrzliny bez zmrzlinovača už potrebujete len nejaký nápaditý recept. Než začnete, premyslite si, ako by mala vaša dokonalá zmrzlina chutiť a vyzerať. Vyberať pritom môžete z vodovej zmrzliny, zmrzlinových sendvičov alebo dokonca zmrzlinovej torty. Inšpirujte sa našimi skvelými receptmi na zmrzlinu pre každý maškrtný jazýček.


Formičky na zmrzlinu

Cool servírovanie zmrzliny

Plánujete sa vrhnúť na vlastnoručnú výrobu zmrzliny? V tom prípade si nezabudnite na nákupný zoznam pripísať aj pekné formičky na zmrzlinu. V ponuke nájdete rôzne varianty: ryby, princezné alebo dokonca rakety – určite nájdete niečo, čo vyhovie vášmu vkusu alebo motívu pripravovanej párty. Nemáte vlastný zmrzlinovač a budete chladiť zmes na zmrzlinu v alternatívnej nádobe? Vyskúšajte použiť malé poháre alebo tégliky od jogurtu, do ktorých môžete zapichnúť drevenú paličku. Jednoduchým spôsobom tak vytvoríte lahodné a chutné nanuky. Tak na čo ešte čakať?

Cesto na palacinky sa tradične pečie na okrúhlych nahriatych platniach, takzvaných „crêpière“ alebo palacinkovačoch. Možno ste si spôsob ich prípravy už všimli v stánkoch na jarmokoch. Doma si môžete recept na palacinky poľahky pripraviť na jednoduchej panvici s nepriľnavým povrchom alebo na liatinovej panvici. V obchode však už zoženiete aj špeciálne ploché panvice a dosky na pečenie palaciniek. Majú nízky okraj, takže palacinku z takejto panvice či dosky ľahko vyklopíte rovno na tanier.


Populárna zmrzlina

Poznáte nicecream?

Nemáte vlastný zmrzlinovač a chýba vám dostatok času na prípravu? V tom prípade bude pre vás ako stvorená „nicecream“ – ďalšia úžasná a navyše neuveriteľne rýchla metóda výroby zmrzliny. Tento druh zmrzliny je totiž vyrobený najmä zo zmrazeného ovocia, ktoré stačí rozmixovať ručným mixérom. Vyhnete sa tak časovo náročnému procesu miešania a mrazenia. Takúto ovocnú zmrzlinovú zmes si dokážete pripraviť v priebehu pár minút. Zbožňujú vaše deti experimentovanie? Vyskúšajte skombinovať rozmanité druhy mrazeného ovocia! Výhodou zmrzliny „nicecream“ je, že namiesto rafinovaného cukru obsahuje len prirodzený cukor nachádzajúci sa v ovocí. Deti zároveň v takejto zmrzline skonzumujú aj vitamíny a živiny, ktoré ovocie obsahuje. Množstvo cukru a tuku v zmrzline pritom môžete priamo ovplyvniť. Ak chcete vytvoriť variant s nízkym obsahom kalórií, stačí namiesto smotany použiť jogurt. Zmrzlina si pritom zachová svoju krásnu krémovú konzistenciu.