Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Liatinové hrnce: výhody a správne použitie

Varenie v liatinovom hrnci sa teší čoraz väčšej obľube. Niet sa čo čudovať: recepty pre liatinový hrniec zahŕňajú nesmierne množstvo slaných i sladkých pokrmov. Prečítajte si, v čom spočíva výnimočnosť liatinových hrncov a na čo v prvom rade dbať pri varení v nich. Okrem toho sa dozviete, ako pripraviť lahodný guláš na otvorenom ohni.

Liatinový hrniec s množstvom zeleniny nad otvoreným ohňom, odfotený zhora zboku.
© shaiith – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Liatinový hrniec s vekom sa dá skvele využiť aj na varenie na otvorenom ohni. Okrem toho sa dá vložiť do rúry a používať ho tiež môžete na varenie na drevenom uhlí alebo briketách.
  • Pred prvým použitím je potrebné liatinu vypáliť. Stačí dodržiavať pár pravidiel a čistenie a údržba liatinového hrnca sa premenia na nesmierne jednoduché činnosti.
  • Chcete sa pustiť do varenia na liatinovej panvici či v liatinovom hrnci? Inšpirujte sa naším rýchlym, ľahkým a úžasne chutným receptom na výdatný guláš. 
Definícia

V čom spočívajú výhody

Liatinové hrnce, panvice a liatinové kotlíky s vekom a nožičkami patria medzi tradičné nádoby na varenie potravín: historici sa domnievajú, že sa používali už začiatkom 18. storočia. Niekedy sa označujú aj ako „dutch oven“, čiže holandská rúra. Toto označenie vychádza zo skutočnosti, že takéto hrnce sa pôvodne vyrábali postupom pochádzajúcim práve z Holandska. Liatinový hrniec na varenie sa stal i verným spoločníkom osadníkov a kolonistov v USA. Príprava pokrmov v liatinových hrncoch je pritom na celom svete obľúbená dodnes.


Príprava

Nezabudnite liatinu pred varením vypáliť!

Aby jedlá pripravované v liatinovom hrnci chutili vynikajúco, je nevyhnutné hrniec najprv vypáliť. Len tak sa vytvorí účinná ochranná vrstva, takzvaná patina, ktorá zabraňuje prihoreniu surovín pri varení. Vypálenie liatinového hrnca je pritom neuveriteľne jednoduché. Ideálne je robiť to pod holým nebom, pretože pritom dochádza k výraznému dymeniu. Skvelým riešením je vložiť hrniec do rozohriateho grilu s vekom. Postupujte takto: 

  1. Liatinu zvnútra aj zvonka dôkladne vymažte slnečnicovým alebo repkovým olejom.
  2. Potom položte otvorený liatinový hrniec na rošt.
  3. Nechajte ho asi 2 hodiny zahrievať najmenej pri 200 stupňoch Celzia.
  4. Len čo sa v hrnci vytvorí čierna patina, opatrne ho zložte z roštu.
  5. Nechajte ho dôkladne vychladnúť, aby ste zabránili riziku zranenia.
  6. V prípade potreby naneste na hrniec ešte jednu ochrannú olejovú vrstvu.
  7. Odstráňte prípadné zvyšky oleja zachytené na povrchu hrnca.

Ale pozor: Olivový olej nie je na vypaľovanie vhodný, pretože nedokáže tak dlho odolávať vysokým teplotám. Olej by sa spálil a usadil na povrchu hrnca, čo by mohlo v pokrmoch zanechávať horkú pachuť. Proces vypálenia by ste mali pravidelne opakovať, aby sa neustále obnovovala ochranná vrstva. Opakované vypálenie je vhodné aj po nevhodnom vyčistení tohto liatinového riadu, napríklad použitím čistiaceho prostriedku.


Čistenie

Ako správne čistiť liatinový hrniec?

Čistenie liatiny je nesmierne jednoduché – stačí dodržať pár jednoduchých zásad. Liatinový hrniec a jeho veko umývajte len ručne a nepoužívajte pritom agresívne čistiace pomôcky ako čistiace prostriedky alebo drôtenky. Mohlo by totiž dôjsť k poškodeniu patiny. Liatinové panvice, liatinové pekáče a liatinové hrnce je najlepšie čistiť, kým sú ešte teplé. Všetky zvyšky jedla sa pritom spravidla dajú bez problémov odstrániť horúcou vodou a mäkkou špongiou, ktorá nepoškriabe povrch. Pevne prichytené zvyšky odstráňte plastovou stierkou alebo špeciálnou škrabkou na čistenie liatiny. Po vyčistení liatinový hrniec okamžite dôkladne osušte, aby nedošlo k tvorbe hrdze. Vhodné je použiť papierovú alebo textilnú utierku, na ktorú naneste trochu slnečnicového alebo repkového oleja.


Výber

Aký liatinový hrniec vybrať?

Pri výbere liatinového hrnca dbajte na niekoľko zásadných bodov: Steny hrnca by mali mať všade rovnakú hrúbku. Veko musí pevne priliehať k nádobe, aby bolo možné pevne ju zatvoriť. Len tak dôjde v liatinovom hrnci k tvorbe potrebnej horúcej pary. Pre liatinové hrnce pritom existujú aj špeciálne rukoväte na veko. Takáto rukoväť slúži na bezpečné zdvíhanie a odkladanie veka, pri ktorom nehrozí popálenie. Ak s varením v liatinovom hrnci ešte len začínate, odporúčame siahnuť po hrnci s priemerom dna približne 25 centimetrov a objemom 5,5 litra alebo 7,5 litra. Takýto hrniec je dostatočne veľký na varenie jedál pre celú rodinu. V ponuke sú však aj väčšie modely s objemom 10 litrov, v ktorých napríklad na grilovačke poľahky pripravíte chutné jedlo až pre 20 osôb. Ďalším dôležitým kritériom pri výbere sú recepty, ktoré by ste chceli v liatinovom hrnci pripravovať. Ak najradšej varíte pri veľmi vysokých teplotách, ideálny bude pre vás hrniec s plochým dnom. V takomto liatinovom hrnci dochádza k lepšej distribúcii tepla. Hlboké hrnce sú zase vhodné na jedlá varené pri nižších teplotách alebo na jedlá, pri ktorých by teplota varenia nemala presiahnuť určitú hodnotu.


Skladovanie a údržba

Čo je potrebné dodržiavať pri skladovaní a údržbe?

Liatinový hrniec skladujte s pootvorenou pokrievkou, aby neustále dochádzalo k cirkulácii vzduchu. Medzi nádobu a veko pritom stačí vložiť kúsok papierovej kuchynskej utierky. Ak by ste na to zabudli, užitočná tenká vrstva oleja by sa mohla skaziť, čo by úplne zničilo pôžitok z ďalšieho pripravovaného jedla. Ak sa olej skazí, treba hrniec znova vypáliť. Rovnako dôležitá je aj správna starostlivosť o liatinový hrniec. Inšpirujte sa ďalšími tipmi na zaobchádzanie s liatinovými panvicami a hrncami:

  • Liatinový hrniec nikdy nenechávajte vo vode, inak začne rýchlo hrdzavieť.
  • Pri čistení nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré ničia patinu. V opačnom prípade budete musieť hrniec znova vypáliť.
  • Nikdy nenechávajte prázdny liatinový hrniec dlho stáť na ohni, pretože môže dôjsť k poškodeniu materiálu.
  • Nikdy nelejte studenú tekutinu do horúceho liatinového hrnca, pretože prudký pokles teploty by mohol spôsobiť prasknutie liatiny.

Príprava

Bohatý potenciál liatinového kuchynského riadu

V tradičnom liatinovom kuchynskom riade sa dajú pripravovať recepty od výmyslu sveta. Ak chcete variť pôvodné recepty s využitím skutočných potravín, bude pre vás varenie na priamom ohni ako stvorené. Vyskúšajte neobyčajnú metódu varenia: zahrievanie hrnca zo všetkých strán uhlím alebo briketami. Niektorí profesionáli používajú uhlie a brikety pri príprave jedál nielen ako základ na založenie ohňa, ale pár z nich vyberú z ohniska a poukladajú ich aj na veko hrnca. Vďaka tomu pôsobí teplo na hrniec nielen zdola, ale aj zhora. Takýto hrniec sa však nehodí len na varenie na otvorenom ohni, ale vďaka nožičkám sa dá postaviť aj do rúry na pečenie.

Nezabudnite: Pri príprave jedla na otvorenom ohni máte oveľa menej kontroly nad procesom varenia, ako keď pripravujete jedlo na sporáku alebo v rúre. Teplotu varenia môžete regulovať zavesením hrnca na reťaz na špeciálnu grilovaciu konštrukciu. Potiahnutím za reťaz potom môžete ovplyvniť, či bude hrniec visieť tesne nad ohňom a jedlo sa bude variť pri extrémne vysokej teplote, alebo či teplotu znížite. Časom a skúšaním rôznych techník prípravy si vypestujete potrebný cit k tomu, ako ďaleko od ohňa hrniec či liatinový kotlík držať. Začiatočníci preto obľubujú dusené mäsové jedlá, pri ktorých až tak nezáleží na dodržaní presnej teploty ani času varenia. Medzi najlepšie recepty na prvé vyskúšanie liatinového hrnca či kotlíka preto patria klasické jedlá ako guláš, trhané mäso alebo chilli con carne. Rovnako ako v prípade tlakového hrnca, aj pri varení v liatinovom hrnci je dôležitým prvkom para, ktorá zabezpečuje rýchle dosiahnutie bodu varu, vďaka čomu jedlo zostane šťavnaté. 


Recepty

Ako pripraviť guláš v liatinovom kotlíku alebo hrnci na ohni

Lahodný guláš je dokonalý recept na vyskúšanie varenia v liatinovom hrnci na otvorenom ohni. Na prípravu tohto lahodného pokrmu budete potrebovať klasické prísady na guláš: okrem hovädzieho mäsa, cibule a papriky si prichystajte zeleninu, ako je zeler a mrkva. Na dochutenie budete potrebovať strúčiky cesnaku, hovädzí vývar a paradajkový pretlak. Chýbať samozrejme nesmú ani typické koreniny, ako je sladká paprika, bobkový list a poriadna dávka čierneho korenia a soli. Tip: Ak obľubujete rustikálnu chuť, môžete pridať aj štipku majoránky a mletej rasce. Skvelou výhodou prípravy guláša je, že neexistuje žiadny presne stanovený čas ani teplota varenia, ktoré by ste museli dodržať. Stačí pripevniť liatinový hrniec alebo liatinový kotlík na konštrukciu nad oheň a môžete sa pustiť do varenia. Náš recept vám prezradí, ako dosiahnuť neobyčajne chutný výsledok. Prajeme vám dobrú chuť!