Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Náhrada vajec: objavte všetky vegánske alternatívy

Chcete spontánne niečo uvariť alebo upiecť, ale chýbajú vám doma vajíčka? Alebo sa stravujete vegánsky a vyradili ste zo svojho jedálnička slepačie vajcia? Prečítajte si, ktoré prísady môžete použiť ako vegánsku náhradu vajec, a aká alternatíva sa najviac hodí do jednotlivých druhov jedál. Rastlinné spojivá sú totiž praktická vychytávka nielen pre vegánov. Oceníte ich, keď vám doma práve chýbajú vajíčka alebo keď chcete trochu osviežiť bežné recepty.

Sivé pozadie, na ňom svetlá lakovaná drevená doska a zelená kuchynská utierka, na tom okrúhla forma na pečenie s nakrojeným koláčom, ktorý je obložený plátkami hrušky. Okrem toho je na obrázku: prekrojená hruška, kus koláča, malé sitko s práškovým cukrom a miska s jablkovým pyré.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Vajíčka fungujú ako prirodzené spojivo a dodávajú jedlám pevnosť a vlhkosť.
  • Vegánske náhrady vajec vnesú svieži vánok do tradičných receptov.
  • Inšpirujte sa našimi tipmi, akú náhradu vajec použiť do jednotlivých jedál.
Definícia

Aké vlastnosti majú vajcia? 

Vajcia väčšinou slúžia pri varení a pečení ako prirodzené spojivo, ktoré jedlám dodáva lahodnú kyprosť a nadýchanú štruktúru. Existuje však viacero potravín, ktoré majú úplne rovnaké vlastnosti. Aké sú ich výhody? Sú rovnako zdravé, vhodné aj pre ľudí trpiacich alergiou na vajcia, vegánske a väčšinou je ich použitie mimoriadne jednoduché. S vhodnou náhradou vajec bez problémov vyčarujete každý mysliteľný recept. Od ľanových semienok až po jablkové pyré: zoznámte sa so všetkými možnosťami, ktoré môžete použiť namiesto vajec pri príprave lahodných jedál, sladkého pečiva a dezertov.


Prehľad náhrad vajec

Desať spôsobov, ako nahradiť vajíčka

Zelené a výživné: avokádo

Keď je už pekne zrelé, avokádo s krémovou konzistenciou sa skvele hodí ako vegánska náhrada vajec. Tento druh zeleniny sa podobá vajíčku dokonca aj svojou chuťou. Keď avokádo ochutíte indickým korením kala namak, ktoré chuťovo takisto výrazne pripomína vajcia, a obložíte ním napríklad chlieb, ľahko by si ho niekto mohol pomýliť s vajíčkovou nátierkou.

Klasika: ľanové semienka ako náhrada vajec

Mleté ľanové semienka alebo chia semienka sú považované za superpotravinu, pretože obsahujú cennú vlákninu a vitamíny. Vo vegánskej kuchyni sa však často používajú aj ako účinné spojivo: po zmiešaní s vodou ich môžete použiť napríklad pri príprave chleba alebo slaného pečiva. Hodia sa však aj do sladkých koláčov. Všeobecne platí, že namiesto jedného vajca môžete zmiešať jednu lyžicu semienok s tromi lyžicami vody.

Univerzálna potravina namiesto vajíčok: tofu

Zlatý príbor, čierny tanier na bielom podklade, vľavo hore malá miska s nasekanou pažítkou. Na tanieri: vegánska praženica z tofu s pažítkou, dve hrianky ozdobené praženicou.
Skutočný multitalent: z tofu si dokonca môžete pripraviť vegánsku praženicu

Tofu si ako univerzálna potravina takisto právom zaslúži stále miesto vo vašom nákupnom zozname. Svojimi vlastnosťami, farbou a chuťou sa podobá slepačiemu vajcu, a preto ho môžete použiť ako skvelú vegánsku náhradu vajec. So správnym korením môžete z tofu pripraviť aj vegánsku „praženicu“. Tofu však poslúži ako vynikajúca náhrada vajec aj v slaných pečených jedlách, ako sú quiche či rôzne nákypy. Na každé vajce, ktoré chcete nahradiť, použite 75 gramov pyré z tofu. Veľkou výhodou je, že tofu sa zráža rovnako ako bežné slepačie vajce a dodáva jedlám korenený nádych. Zo zmesi cíceru, varených rezancov a korenia môžete tiež pripraviť „falošnú praženicu“. So sójovým mliekom zase pripravíte vynikajúcu majonézu bez vajec.

Tajný tip: paradajkový pretlak

Kto by si pomyslel, že paradajkový pretlak má rovnaké spojivové vlastnosti ako slepačie vajce? Nahradenie vajec pretlakom, napríklad v slaných omáčkach, je pritom veľmi jednoduché. Keď namiesto jedného vajca použijete jednu lyžicu paradajkového pretlaku a prudko ho osmažíte, dodáte jedlu intenzívny ovocný nádych.

Alternatíva, ktorá funguje takmer vždy: prášková náhrada vajec

Ďalšou možnosťou je špeciálna prášková náhrada vajec. Väčšinou pozostáva z kukuričného alebo zemiakového škrobu a môžete ju podobne ako ľanové semienka zmiešať s niekoľkými lyžicami vody Často ale stačí použiť aj bežnú pšeničnú múku, ktorá má takisto spojivové vlastnosti. Preto je možné omáčky poľahky zahustiť múkou alebo potravinárskym škrobom a na vajíčka pritom môžete veselo zabudnúť. Na zahusťovanie krémových dezertov sa často používa múka zo zŕn svätojánskeho chleba, teda karob, pretože má úplne neutrálnu chuť. 

Náhrada vajec, ktorú máte poruke skoro neustále: ovsené vločky

Ovsené vločky nielenže obsahujú cenné železo a vlákninu, ale okrem toho sú aj ideálnou prísadou na prípravu koláčov, placiek, fašírok, zemiakových placiek a palaciniek. Keď napučia vo vode alebo ceste, tekutina získa počas chvíľky gélovú konzistenciu. Do zmesi stačí pridať len tri až štyri lyžice (jemných) ovsených vločiek na jedno vajce, nechať ich chvíľku nasiaknuť a pečenie bez vajec sa môže začať.

Vegánska náhrada vajec s vynikajúcou arómou: banány

Asi najznámejšou náhradou vajec do koláčov bez vajec, pečiva a sladkých jedál sú zrelé banány. Všeobecne platí, že namiesto jedného vajca možno použiť polovicu banána. Keď máte doma prezreté ovocie, môžete na pečenie využiť pokojne až dva banány. Treba však rátať s tým, že samotná chuť banánov bude naďalej výrazná aj po upečení. Ak ich chuť nemáte radi, môžete siahnuť po tekvicovom pyré. Táto vegánska náhrada vajec je v porovnaní s banánom relatívne chuťovo neutrálna a svojou farbou dokonca trochu pripomína žĺtok.

Jablká ako superspojivo

Do všetkých druhov sladkých ciest a pečiva sa výborne hodí jablkové pyré alebo jablčný pretlak. A čím je táto ovocná dreň výnimočná? Obsahuje rastlinné polysacharidy pektíny, ktoré majú želírujúce účinky. Namiesto jedného vajca môžete použiť približne 75 gramov jablkového pyré a týmto spôsobom nahradíte najviac tri vajcia. Ovocné a zeleninové pyré dodávajú pečivu nadýchanosť a extra porciu skrytých vitamínov, takže táto alternatíva vajec je výnimočné zaujímavá aj pre rodičov. Ako by mohla vaša ratolesť odmietnuť čokoládový koláč s trochou zeleniny? 

Aquafaba: vegánsky sneh z cíceru

Z cíceru môžeme pripraviť nielen praženicu. Vo vegánskej kuchyni sa používa aj ako náhrada bielkového snehu. Z vývaru z cíceru totiž môžete pripraviť takzvanú „aquafabu“: stačí zmiešať 100 ml tohto vývaru s jednou čajovou lyžičkou karobu a prášku do pečiva s vínnym kameňom. Výsledok pripomína vegánsky sneh z vajec, ktorý je rovnako pevný ako bielkový sneh a hodí sa najmä na prípravu sladkých vegánskych dezertov. Vďaka tomuto triku môžete pripraviť aj vegánsku čokoládovú penu, polevy na tortu alebo obľúbený cisársky trhanec. Keď ho dobre osladíte, bude toto jedlo výbornou nadýchanou alternatívou originálneho receptu.

Pre extra nadýchané cesto: ocot a sóda bikarbóna

Zmes jednej lyžice jablčného octu a čajovej lyžičky sódy bikarbóny dokáže v koláčoch a inom sladkom pečive hotové zázraky. Takýto koláč bez vajec bude úžasne nadýchaný aj bez toho, aby ste pri jeho príprave použili čo i len jedno vajíčko. A nemusíte sa obávať: po upečení nie je ocot vôbec cítiť.


Nápady na recepty

Hľadáte recepty bez vajec? Inšpirujte sa u nás!

Slané i sladké varenie a pečenie: bez problémov sa zaobídete aj bez vajec. Možností, čím vajcia nahradiť, je naozaj mnoho. So správnou náhradou vajec v mihu sekundy vyčarujete praženicu, vafle alebo koláče. Premýšľate ešte, čo pripraviť? Veríme, že v našom výbere receptov si nájdete podľa svojej chuti.