Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Správne rozmrazovanie mäsa: dôležité kroky

Hostia čochvíľa dorazia, ale mäso je ešte stále v mrazničke? Alebo zavládlo počasie ako stvorené na grilovačku, ale steaky sú ešte hlboko zmrazené? Správne rozmrazovanie mäsa by malo prebiehať pomaly. Existuje však niekoľko spôsobov, ktorými je možné proces rozmrazovania urýchliť. Prečítajte si naše tipy a triky, pomocou ktorých rýchlo a šetrne rozmrazíte mäso i ryby.

Zmrazené mäso leží na stole, pripravené na rozmrazenie
© Qwart - GettyImages.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Prečítajte si, ako rozmraziť rybu a mäso pokiaľ možno čo najšetrnejším spôsobom.
  • Predstavíme vám rôzne metódy, ktoré môžete použiť aj vtedy, keď sa potrebujete s rozmrazovaním poponáhľať.
  • Okrem toho vám vysvetlíme, prečo je dôležité postupovať pri rozmrazovaní mäsa čo najopatrnejšie.
Postup

Ako rozmraziť mäso 

Mäso je mimoriadne citlivá potravina, ktorá by sa mala nechať rozmraziť čo najpomalšie. Pri rozmrazovaní totiž dochádza k uvoľňovaniu štiav, v dôsledku čoho môže dôjsť k rýchlemu množeniu baktérií v mäse. Aby k tomu nedošlo a mäso zostalo chutné a zdravotne vyhovujúce, nemalo by dlho zostať ležať v uvoľnených šťavách. Ideálne je vybrať hovädzie, bravčové, jahňacie a hydinové mäso už večer pred plánovaným použitím a vybaliť ho z obalu. Potom ho položte na podložku s otvormi, napríklad na rošt, a ten vložte do hlbokého taniera alebo misy. Ak sa budete riadiť touto radou na rozmrazovanie, zabránite tomu, aby mäso zostalo v kaluži šťavy uvoľnenej počas rozmrazovania. Okrem toho nezabudnite dať mäso do chladničky zakryté. Vďaka tomu na seba nenaviaže ďalšie pachy. 


Šetrné rozmrazenie

Prečo je dôležité šetrné rozmrazenie

Čím pomalšie budete mäso rozmrazovať, tým menej šťavy stratí. Vďaka tomu si zachová príjemnú šťavnatosť, krehkosť a arómu. Pomalé rozmrazovanie okrem toho zabraňuje tvorbe baktérií v mäse. V dôsledku toho bude mäso pri ďalšom spracovaní pôsobiť úplne ako čerstvé. Neodporúča sa však zmrazovať mäso, ktoré ste už raz rozmrazili. Môže tým výrazne utrpieť kvalita, aróma i trvanlivosť mäsa a zvyšuje sa tiež nebezpečenstvo salmonely v mäse. 


Metódy

Rozmrazenie mäsa: prehľad metód

Príliš rýchle rozmrazenie mäsa môže uškodiť jeho kvalite. Ak však výnimočne potrebujete rýchle riešenie, inšpirujte sa našimi radami, ako najrýchlejšie rozmraziť mäso:

Rozmrazenie vo vodnom kúpeli

Vložte mäso do vrecúška na zamrazovanie a vzduchotesne ho uzatvorte. Zohrejte vodu v hrnci na maximálne 60 stupňov Celzia. Po dosiahnutí tejto teploty vložte vrecko s mäsom do vody. Počkajte desať až dvanásť minút. Ak je mäso stále zmrazené, postup zopakujte. Dôležité je pritom zachovať požadovanú teplotu. Nenechajte sa ovládnuť netrpezlivosťou a v žiadnom prípade nelejte na mäso vriacu vodu. V dôsledku toho bude mäso zvonka mäkké, ale vnútri zostane zamrznuté. Môže to negatívne ovplyvniť kvalitu mäsa: vyschne a v najhoršom prípade bude prakticky nekonzumovateľné. 

Rozmrazovanie mäsa v mikrovlnke

Mikrovlnky zvyčajne disponujú funkciou rozmrazovania. A ako presne rozmraziť mäso v mikrovlnke? Nastavte príslušnú funkciu, položte mäso na tanier vhodný na použitie v mikrovlnnej rúre a dajte ho na šesť až osem minút zohrievať. Hotovo! Ak potrebujete rozmraziť veľké množstvo mäsa, možno bude potrebné niekoľkokrát zopakovať tento postup, kým dosiahnete požadovaný výsledok. Nezabudnite priebežne vylievať šťavu uvoľnenú pri rozmrazovaní. V žiadnom prípade nenastavujte mikrovlnku na príliš vysoký výkon. Inak by sa mäso na vonkajších okrajoch začalo variť, ale vnútri by bolo stále zamrznuté. Úplne stačí výkon 180 až 240 wattov. Hoci potrebujete mäso rozmraziť čo najrýchlejšie, predsa len sa treba obrniť troškou trpezlivosti.

Sendvičová metóda

Steaky a podobné kusy mäsa, napríklad rezne, sa dajú rýchlo rozmraziť, keď ich položíte na prevrátený hrniec a na to dáte druhý hrniec, naplnený vlažnou vodou. V čom spočíva tento princíp? Steak alebo rezeň položený medzi hrncami odovzdá časť chladu kovovému materiálu hrncov, a tým aj vode vo vrchnom hrnci. Kusy mäsa s hrúbkou jeden centimeter sú s touto metódou už po piatich minútach pripravené na panvicu alebo gril – a spontánnej grilovačke alebo večeri s priateľmi už nič nestojí v ceste. Aj pri tejto metóde je najlepšie zabaliť mäso do vrecúška na mrazenie a vzduchotesne ho uzavrieť.


Dôležité kroky

Je nesprávne rozmrazené mäso nezdravé?

Ak sa pri rozmrazení mäsa nebudete držať uvedených metód, riskujete otravu jedlom, napríklad infekciu salmonelou v mäse. Ak necháte mäso dlho ležať v šťave uvoľnenej pri rozmrazovaní, môže dôjsť k rýchlemu rozmnoženiu baktérií a choroboplodných zárodkov. Opatrnosti nikdy nie je dosť najmä pri hydine a bravčovine. Práve u týchto druhov totiž dochádza k pomerne rýchlemu množeniu salmonely počas rozmrazovania. Ak sa rozhodnete vynechať krok rozmrazovania a hodíte mäso rovno na panvicu, výsledok vás určite veľmi sklame. Často totiž v dôsledku takéhoto postupu dosiahnete len spálenú kôrku a surové vnútro. Nedostatočne prevarená hydina alebo bravčové mäso pritom vôbec nie sú vhodné na konzumáciu.