Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Funguje čaj na vysoký tlak?

Vysoký krvný tlak, lekármi označovaný ako hypertenzia, môže vyústiť až do nebezpečných následkov v podobe srdcového infarktu alebo mŕtvice. Existuje však viacero možností, ako znížiť riziko týchto život ohrozujúcich stavov. So znižovaním krvného tlaku vám pritom môže pomôcť aj bežne dostupný a široko obľúbený čaj. Zaujíma vás, v čom spočíva výnimočnosť tejto liečivej rastliny? Prinášame odpovede na tie najdôležitejšie otázky.

Šálka čaju servírovaná na doštičke.
© grafvision – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Sekundárne rastlinné zložky, ktoré sa nachádzajú v čaji, môžu mať pozitívne účinky na srdce a krvný tlak.
  • Konkrétne ide o rastlinnú látku epigalokatechnín galát (EGCG), ktorú možno nájsť v čiernom a zelenom čaji.
  • Samotný čaj na zníženie vysokého krvného tlaku však nestačí a treba zároveň prijať aj ďalšie opatrenia na skrotenie vysokých hodnôt krvného tlaku. 
Vysoký krvný tlak

Čo možno považovať za vysoký krvný tlak, teda hypertenziu? 

O vysokom krvnom tlaku alebo hypertenzii hovoríme vtedy, keď sa tlak neustále drží nad normálnymi hodnotami. Krvný tlak sa skladá z dvoch hodnôt: prvá číslica označuje systolický tlak, druhá diastolický. Jednotka mmHg udáva milimetre ortuťového stĺpca dosiahnuté na tlakomere. Ak vám lekár nameria hodnotu 140/90 mmHg, máte zvýšený krvný tlak. Pri samostatnom meraní sa za hranicu považuje hodnota 135/85 mmHg. Do 140/90 mmHg sa však krvný tlak považuje ešte za normálny, ideálne by sa však hodnota mala pohybovať okolo 120/80 mmHg. 


Prevencia

Pomáha čaj predchádzať vysokému krvnému tlaku? 

Ľudia, ktorí sa dlhodobo liečia s vysokým tlakom, sa v medicínskych kruhoch označujú ako hypertonici. Mnohí z nich musia pravidelne užívať rôzne lieky na znižovanie krvného tlaku, medzi ktoré patria napríklad ACE inhibítory a betablokátory. Takejto situácii však možno predísť. Riešenie vysokého krvného tlaku by sa mohlo skrývať v starej dobrej šálke poctivého čaju na vysoký tlak.  


Druhy čaju

Aký čaj piť na vysoký tlak? Je to jedno? 

Odpoveď je jednoduchá: nie. Tu máme v podstate na mysli len nálev z čajovníka „Camellia sinensis“. Z tohto druhu čajovníka sa okrem zeleného a čierneho čaju vyrába aj biely čaj, jazmínový čaj a čaj oolong. Bylinkové a ovocné čaje vlastne so skutočným čajom nemajú nič spoločné, ale označujú sa ako výrobky podobné čaju. 


Účinné zložky

Ktoré zložky čaju znižujú krvný tlak? 

Blahodarné účinky na srdce a tlak sa pripisujú katechínom, ktoré sa v čaji nachádzajú. Tieto sa zvyknú označovať aj ako flavonoidy. Patria do skupiny polyfenolov, teda sekundárnych rastlinných látok, a práve ony by mali pomáhať so znižovaním krvného tlaku. Hrdinom je konkrétne látka s krkolomným názvom epigalokatechín galát (EGCG). Táto rastlinná zložka sa nachádza aj v čiernom čaji, no v obzvlášť veľkom množstve sa vyskytuje práve v zelenom čaji.


Mechanizmus účinku

Aké účinky má čaj na telo?

Na obrázku je šálka s čajovým vreckom, lyžička a voľne položené čajové lístky.
© grafvision – stock.adobe.com Blahodarné účinky na srdce a tlak sa pripisujú katechínom, ktoré sa nachádzajú najmä v zelenom a čiernom čaji.

Vedci už uskutočnili množstvo štúdií o pozitívnych účinkoch čaju na zdravie. Berlínski vedci napríklad skúmali, čo sa stane pri každodennom pití pol litra čaju na vysoký tlak. Pozorovali pritom, že zelený čaj rozširuje cievy, ktoré sú vďaka tomu pružnejšie.

Sú o účinkoch zeleného čaju na vysoký tlak nejaké dôkazy? 

Vedci sa zatiaľ nezhodujú na tom, do akej miery vlastne zelený čaj pôsobí na srdcovo-cievny systém. Nie je totiž úplne jasné, či účinok čaju na rozšírenie ciev skutočne spôsobuje nižší krvný tlak a znížené riziko srdcového infarktu. Na jednej strane pribúdajú štúdie dokazujúce, že zelený čaj pomáha pri vysokom krvnom tlaku. Na druhej strane existujú aj také štúdie, v rámci ktorých vedci nepozorovali žiadne rozdiely medzi účastníkmi pijúcimi čaj a tými, ktorí ho nepili. Ľudia, ktorí majú čaj v obľube, často bývajú zdravší ako tí, ktorí ho pijú málo alebo vôbec. Príčinou ale nevyhnutne nemusí byť len čaj. Niektorí vedci si myslia, že to môže byť spôsobené jednoducho tým, že milovníci čaju zároveň viac športujú a celkovo sa stravujú zdravšie ako ostatní.  


Kedy piť zelený čaj a kedy radšej nie?

Je dobré kombinovať zelený čaj s liekmi? 

Je pravda, že táto liečivá rastlina môže mať vplyv na pôsobenie liekov. Takáto vzájomné pôsobenie rôznych látok sa označuje ako interakcia. Ak musíte užívať betablokátory, mnohí odborníci by vám poradili radšej sa šálke čaju vyhýbať. Niektoré štúdie naznačujú, že pri pití zeleného čaju môže dôjsť k zníženiu hladiny tohto lieku až o 85 percent. Takže ak pijete naozaj veľa čaju a zároveň užívate lieky na vysoký krvný tlak, určite by ste sa mali čo najskôr poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. 


Látka znižujúca krvný tlak

Čo ešte pomáha na vysoký krvný tlak? 

Ak máte dlhodobo zvýšený krvný tlak, okamžite zájdite za lekárom, aby ste spoločne odhalili príčinu vášho stavu. Popritom však môžete vyskúšať ďalšie tipy na skrotenie vysokých hodnôt krvného tlaku:

Redukcia nadváhy

Ľudia s nadváhou často musia bojovať nielen s vysokým krvným tlakom, ale aj inými ochoreniami, napríklad cukrovkou. Znížením hmotnosti je pritom možné výrazne zlepšiť hodnoty, ktoré sa vymkli spod kontroly.

Zmena stravovania

Optimalizácia stravy sa môže veľmi pozitívne odzrkadliť aj na hodnotách krvného tlaku. Medzi potraviny prirodzene znižujúce tlak patrí zelenina, ovocie, orechy a olivový olej. Ak sa chcete stravovať vyvážene, určite by vo vašej kuchyni nemali chýbať.

Pravidelné športovanie

Večné sedenie a nedostatok pohybu môžu zapríčiniť nejeden zdravotný problém. Už 150 minút pohybu týždenne prispieva k zoceleniu tela a lepšej činnosti ciev. Šport tiež účinne znižuje krvný tlak, vďaka čomu je skvelou prevenciou mnohých srdcovo-cievnych ochorení. Pohyb je však účinný prostriedok aj v boji proti civilizačným ochoreniam vrátane cukrovky.  

Menej soli

Príčinou zvýšeného krvného tlaku môže byť aj nadmerná konzumácia soli. Denne by sme mali prijať menej ako 5 gramov soli, čo zodpovedá približne jednej čajovej lyžičke. 

Striedme pitie alkoholu

Odborníci odporúčajú denný príjem maximálne 30 gramov alkoholu (asi dva poháre vína alebo piva) pre mužov a 20 gramov alkoholu pre ženy.

Život bez stresu

V stresujúcich situáciách sa vylučuje obrovské množstvo adrenalínu, ktorý zvyšuje krvný tlak. Ak už na vysoký krvný tlak trpíte, pri nadmernom strese vaše hodnoty stúpajú ešte viac ako u zdravých ľudí. V boji proti vysokému tlaku sa preto odporúča snažiť sa dosiahnuť vyrovnanosť a harmóniu. Pomôcť vám pritom môže dostatok spánku alebo rôzne relaxačné techniky vrátane jogy, meditácie a autogénneho tréningu.


Recepty

Vyskúšajte naše recepty so zeleninou