Medúzy: superpotravina z morských vôd
Prehľad obsahu na tejto stránke
- Medúzy sú bohatým zdrojom bielkovín.
- Z ekologického hľadiska sa pritom medúzy môžu stať potravinou budúcnosti.
- Táto nová superpotravina sa dá začleniť do rozmanitých jedál naozaj chutným spôsobom.
Medúzy a ďalšie prírodné zdroje bielkovín
Do akej miery sa v nasledujúcich desaťročiach premení spôsob nášho stravovania? Už teraz ľudia konzumujú čoraz viac náhrad mäsa rastlinného pôvodu. Odborníci už nejaký čas hovoria tiež o hmyze ako o alternatíve mäsa plnej dôležitých bielkovín. Najnovším trendom sú medúzy. V niektorých pobrežných regiónoch ich je ako maku a mnoho druhov medúz je jedlých. Už teraz sú obľúbenou delikatesou napríklad v ázijskej kuchyni. Jedného dňa by sa medúzy mohli na celom svete stať plnohodnotnou alternatívou ohrozených morských živočíchov, ako je tuniak.
Čím sú medúzy výnimočné?
Často sa označujú ako morské pŕhľavy alebo pliaga oceánu – povesť medúz nie je práve najlepšia. Tieto živočíchy však skrývajú veľký potenciál z hľadiska výživy: v budúcnosti by mohli vyriešiť množstvo problémov. Medúzy sú naozaj zaujímavé tvory: sú staršie ako dinosaury a nemajú srdce, mozog ani krv. Pritom sa z viac ako 90 percent skladajú z vody. To je len jeden z dôvodov, prečo sú tieto zvieratá také fascinujúce. Medúzy sú tiež nízkokalorickou superpotravinou. Obsahujú cenné živiny: ľudské telo dokážu zásobovať vysokým podielom aminokyselín, teda bielkovín, ale tiež minerálnych látok, ako je horčík, vápnik a draslík. Vďaka vysokému obsahu sodíka majú medúzy mierne slanú chuť. Tuku majú málo, ale obsahujú cenné nenasýtené mastné kyseliny. Medúzam sa dokonca pripisujú antioxidačné účinky. Medzi jedlé druhy patria okrem iného druhy stomolophus meleagris, catostylus mosaicus alebo rhopilema esculentum.
Nadbytok medúz
Zatiaľ čo výskyt mnohých druhov rýb v prirodzenom prostredí klesá, medúz rýchlo pribúda a na mnohých miestach sú tieto živočíchy rozšírené ako akýsi nepríjemný hmyz. Dôvody záplavy medúz sú rozmanité. Rozmnožujú sa v teplejších vodách a pri podmienkach, ktoré sú pre iné morské živočíchy, napríklad ryby, nebezpečné. V dôsledku moderného poľnohospodárstva sa do mora dostáva čoraz viac hnojív. V mori sa tak tvorí veľa mikrorias, ktoré sú dobrým zdrojom potravy pre medúzy. Nadmerný rybolov okrem toho likviduje prirodzených nepriateľov medúz. Medúzy sú veľmi odolné. Otepľovanie morí v dôsledku zmeny klímy im prekáža oveľa menej ako ostatným obyvateľom mora. Vďaka tomu ide o atraktívnych kandidátov z hľadiska potravín budúcnosti vyhovujúcich udržateľnosti. Konzumácia medúz by mohla prispieť k dlhodobej obžive rastúceho počtu ľudí žijúcich na našej planéte.
Ako medúzu pripraviť v kuchyni a ako chutí?
Najdôležitejší fakt, na ktorý treba dbať pri konzumácii medúz: konzumuje sa len jej telo, takzvaný zvon. Jedovaté chápadlá treba odstrániť. V ázijskej kuchyni sa ich mäso využíva rozmanitými spôsobmi. Chceli by ste sa dozvedieť viac o príprave medúz? Pre lepšiu predstavu prinášame pár príkladov z ázijskej kuchyne:
- Medúzové čipsy: Sušené telo medúzy má samo osebe chrumkavú konzistenciu. Stačí ich dochutiť korením, soľou a trochou olivového oleja a alternatíva klasických zemiakových alebo zeleninových čipsov je na svete.
- Medúzové špízy: Na ázijských pouličných trhoch sa mäso z medúz často konzumuje v grilovanej podobe.
- Medúzový šalát: Nakladané filety z medúz sa často podávajú so šalátom a dresingom alebo sa smažia spolu so zeleninou.
- Medúzové rezne: Usušená medúza sa nechá znovu zmäknúť vo vode a potom sa dá v slanom trojobale pripraviť rovnako ako rezeň.
- Medúzové polievky: Varené medúzy sa používajú tiež do polievok.
Chuť medúzy je skôr neutrálna a samy osebe nechutia takmer nijako. Sú preto vhodné na obaľovanie, pečenie a ochutenie výraznými koreninami alebo omáčkami.