Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Stravovanie bez cukru: je to vôbec rozumné?

Čoraz viac ľudí sa snaží žiť bez nadbytočného cukru v strave. Má to viesť k zníženiu hmotnosti, lepšiemu stavu psychiky či dokonca zvýšeniu atraktivity. V našom článku sa zameriame na najdôležitejšie otázky týkajúce sa stravy bez cukru.

Ruka drží nahnutú cukorničku s bielym cukrom nad bielou šálkou
© Lumina Images - GettyImages

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • V tomto článku vysvetľujeme, koľko cukru denne je dobré prijať a aké účinky má cukor na ľudský organizmus.
  • Strava bez cukru má pritom mnoho výhod. Prezradíme vám, ako úspešne realizovať túto životnú zmenu.
  • Okrem toho sme porovnali množstvo cukru v rôznych potravinách a zamerali sa na to, aké náhrady cukru existujú.
Definícia

Čo je cukor?

Keď hovoríme o cukre, spravidla tým myslíme bežný kryštálový alebo práškový cukor, ktorý používame v kuchyni. Z chemického hľadiska však cukor patrí medzi sacharidy, teda uhľohydráty. Sem sa radia aj monosacharidy, teda jednoduché cukry, ako je napríklad fruktóza a glukóza. Okrem toho existujú aj spojenia dvoch monosacharidov, v dôsledku čoho vznikajú disacharidy. Medzi ne patrí bežný cukor používaný v kuchyni, ako aj mliečny cukor, teda laktóza. A potom ešte existujú aj polysacharidy. V ich prípade ide o dlhé reťazce jednoduchých cukrov. Polysacharidy sa vyskytujú napríklad v zemiakoch vo forme škrobu. 


Účinok

Aké účinky majú sacharidy v strave na telo?

Cukor vo forme glukózy rýchlo preniká do krvi a spôsobuje, že podžalúdková žľaza začne vylučovať proteohormón inzulín. V dôsledku toho dochádza k dočasnému nárastu výkonnosti. Ak ale budete konzumovať cukor neustále, hladiny inzulínu vám nadmerne stúpnu. To môže v tele podporovať vznik zápalu. Okrem toho organizmus premieňa nevyužitú glukózu na tuk.

Koľko cukru denne je neškodné množstvo?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča obmedziť konzumáciu cukru na maximálne 10 percent denného príjmu energie. Mnoho ľudí však tento stanovený prah výrazne prekračuje, niektorí dokonca až o 30 percent. 

Odporúčané množstvá cukru denne:

  • Muži: maximálne 65 gramov
  • Ženy: maximálne 50 gramov
  • Deti: maximálne 25 gramov

Výhody

Výhody diéty s nízkym príjmom cukru

Stravovanie bez cukru má rôzne pozitívne účinky na telo i myseľ. Toto je zoznam tých najdôležitejších:

Srdce a pečeň

Poškodenie srdca a pečene sa sčasti pripisuje nadmernej konzumácii cukru. Pečeň totiž od určitého množstva nedokáže cukor odbúravať. Strava bez cukru tak poskytne týmto orgánom vítanú úľavu. 

Všeobecné účinky na zdravie

Mnoho ľudí má dojem, že cukry vedú k zvýšeniu výkonnosti. Tento efekt však dlho nevydrží. Ľudia, ktorí výrazne znížili príjem bežného cukru, si pritom pochvaľujú, že sa cítia oveľa lepšie a vitálnejšie. Dôvodom toho je, že hladina inzulínu sa v dôsledku zníženej konzumácie cukru dostane do lepšej rovnováhy. Pri vedomom stravovaní bez cukru sa tak vyhnete neželaným výkyvom cukru v krvi a neprimeranému poklesu jeho hladiny, pričom sa týchto prejavov môžete aj úplne zbaviť.

Zdravie zubov

Už dávno sa vie, že cukor nie je dobrý na zuby. Známe sú tiež grafy, ktoré znázorňujú, koľko kociek cukru je napríklad v orieškovo-čokoládovej nátierke, limonádach a ďalších sladkých potravinách. Nadmerná konzumácia cukru vedie k vzniku zubného kazu. Vzdať sa cukru je preto tá najjednoduchšia forma profylaxie.

Spánok

S diétou s nízkym príjmom cukru sa spája aj lepšia kvalita spánku. Keď totiž nedochádza ku krátkodobým nárastom hladiny cukru v krvi, dokážeme ľahšie zaspať a ráno sa cítime oveľa vyrovnanejšie a oddýchnutejšie.

Hmotnosť

Keď sa ručička na váhe vychýli príliš doprava, príčinou môže byť strava s vysokým množstvom cukru. Cukor totiž obsahuje extrémne veľa kilokalórií, asi 400 na 100 gramov, no pritom žiadne vitamíny. Keď zredukujete cukor v strave alebo ho dokonca úplne vypustíte, ušetríte veľa kalórií, vďaka čomu môžete schudnúť. Počet zhodených kilogramov samozrejme závisí od celkového zdravotného stavu, počiatočnej hmotnosti a telesnej kondície.


Postup

Ako na stravovanie bez cukru?

Rovnako ako pri každej inej zmene stravy platí: postupovať treba krok za krokom. Pre mnohých ľudí je náročné zmeniť svoje návyky zo dňa na deň. Na začiatku je preto vhodné najprv si uvedomiť, v ktorých potravinách sa vlastne cukor „skrýva“ – napríklad v sladkých nápojoch alebo hotových jedlách. Ako úspešne prejsť na stravu bez cukru:

Všímajte si obsah cukru v jednotlivých potravinách

V prvom rade je potrebné si uvedomiť: nie je cukor ako cukor. Každý samozrejme vie, že v čokoláde a limonádach je ho až-až. Cukor sa však prirodzene vyskytuje aj v mnohých výživných potravinách, ako sú banány, datle či iné druhy sušeného či čerstvého ovocia. Ako však zistiť viac o obsahu cukru v potravinách?

  • Čítajte výživové údaje na etiketách

Ak chcete presne zistiť, koľko cukru obsahujú jednotlivé potraviny, nie je nič jednoduchšie ako preštudovať si výživové údaje na obale výrobkov. Nájdete tam presne uvedené hodnoty cukru v danej potravine. Dôležité je pritom všímať si aj údaj „sacharidy – z toho cukry“.

  • Nielen cukor je cukor

Aj glukóza, laktóza a fruktóza sú druhy cukru. Cukor pritom možno nájsť aj v potravinách, o ktorých si myslíme, že sú bez cukru. Napríklad v ovocí je ho hojné množstvo. Mimoriadne veľký obsah cukru obsahujú napríklad banány, ananás a mango.

  • Pozor na výrobky „bez cukru“

Označenia „bez pridania cukru“ a „nižší obsah cukru“ ešte neznamenajú, že ide o potraviny bez cukru. Výrobky môžu totiž obsahovať prirodzene sa vyskytujúce druhy cukru alebo umelé sladidlá.

Pozor na skrytý cukor

V týchto potravinách, ktoré sú údajne bez cukru, sa cukor šikovne skrýva:
 

  • nízkotučný jogurt a jablkové pyré

Mnohí spotrebitelia si myslia, že jogurt je výnimočne zdravá potravina. V zásade je to pravda. Najmä v ovocnom jogurte sa však skrýva veľké množstvo cukru. Najlepšie je preto siahnuť po bielom jogurte a dochutiť si ho čerstvým ovocím. Aj jablkové pyré sa často dosládza cukrom. Dobrou alternatívou je preto nesladené jablkové pyré.

  • Ovocie z plechovky alebo pohára

Šťava, v ktorej býva naložené ovocie v konzerve, je zvyčajne plná cukru. Ten totiž predlžuje trvanlivosť daného výrobku. Ďalším príkladom je ružičkový kel z pohára. Aj do neho sa pridáva veľa nadbytočného cukru.

  • Sušené ovocie

Sušené marhule, hrozienka alebo brusnice prirodzene obsahujú relatívne veľa cukru. Do balených výrobkov sa však spravidla pridáva ďalšia hromada cukru. Preto si pred nákupom nezabudnite prečítať výživové údaje na obale.

Tri tipy na prechod na stravovanie bez cukru

Tieto triky vám uľahčia vypustenie cukru zo stravy:

 

  • Tip 1: Pite nesladené nápoje

Ak si chcete odvyknúť od nadmernej konzumácie cukru, je dôležité zamerať sa na nápoje. Napríklad limonády a ovocné šťavy obsahujú veľké množstvo cukru. Nezanedbateľné množstvo sa skrýva tiež v alkohole. Ideálne je piť tiež kávu bez cukru a na uhasenie smädu je najlepšia voda alebo nesladený čaj.

  • Tip 2: Varte si sami

V mnohých polotovaroch a hotových jedlách sa skrýva priveľa cukru. Keď si začnete variť doma, získate tak skvelú výhodu v tom, že budete presne vedieť, čo ste si do jedla dali. Ak sa vám to nie vždy podarí, siahajte po cukre len striedmo a snažte sa mu postupne čo najviac vyhýbať.

  • Tip 3: Dbajte na sacharidy v strave

Sacharidy sa skladajú z rôznych molekúl cukru. Najlepšími zdrojmi energie sú pritom komplexné sacharidy, teda polysacharidy. Obsahuje ich najmä celozrnný chlieb, zelenina a strukoviny.


Obsah cukru

Porovnanie obsahu cukru v potravinách

Ovocie a zelenina spravidla neobsahujú veľké množstvo cukru a sú dôležitou súčasťou vyváženej stravy. Ak sa chcete do čo najväčšej miery stravovať bez cukru, vyberajte si ovocie s nízkym obsahom cukru a zvýšte každodenný príjem zeleniny.

Potraviny

Obsah cukru na 100 g

Špenát

0,7 g

Listový šalát

1 g

Šošovica

1,1 g

Čínska kapusta

1,2 g

Rukola

2 g

Citróny

2,5 g

Ríbezle

5 g

Červená paprika

5,1 g

Zelený hrášok

5,5 g

Grapefruit

5,9 g

Dyňa červená

6,3 g

Mrkva

6,4 g

Jahody

7 g

Maliny

7 g

Brusnice

7 g

Cibuľa

7 g

Ananás

11,3 g

Jablká

11,6 g

Hrušky

12,2 g

Hrozno

15 g

Čerešne

15,3 g

Banány

17,2 g


Náhrady cukru

Najlepšie náhrady cukru

Chuť na sladké dokáže uspokojiť aj niečo iné ako klasický kryštálový cukor. Inšpirujte sa našimi sladkými alternatívami:

Prirodzene sladké potraviny

Ovocie je vďaka obsahu ovocného cukru prirodzene sladké. Medzi najsladšie druhy ovocia patria banány, hrozno a hrušky. Ak ich použijete pri pečení, pokojne môžete znížiť množstvo použitého kryštálového cukru. Z banánov a bobuľového ovocia sa dá rýchlo pripraviť chutná zmrzlina: jednoducho nakrájajte banány na kúsky, zamrazte ich a potom ich rozmixujte v mixéri spolu s bobuľovým ovocím. Nakoniec zmes roztlačte, aby vznikla hustá, krémová hmota a okamžite podávajte. Zmrzlinu môžete osladiť datľami. Tie obsahujú veľa hroznového a ovocného cukru, a okrem toho sú bohaté na vitamín A, C a B, ako aj na minerálne látky ako draslík, vápnik a horčík: vďaka tomu sú datle ideálnou náhradou cukru.

Sladké arómy z prírody

Škorica a vanilka majú sladkú arómu i chuť. Napríklad taký kompót z jabĺk so škoricou si vystačí aj bez cukru. Túto vynikajúcu vlastnosť využijete aj pri príprave koláčov a iných dezertov: keď ich okoreníte škoricou alebo vanilkou, môžete znížiť množstvo použitého klasického cukru. Pozitívny vedľajší efekt: škorica reguluje hladinu cukru v krvi a vanilka upokojuje nervový systém.

Ďalšie alternatívy

Namiesto kryštálového cukru možno osladiť nápoje i jedlá medom, stéviou alebo ovocným cukrom, napríklad agávovým sirupom. Med a agávový sirup síce obsahujú len o niečo menej kalórií, ale zato sa pýšia rôznymi živinami, napríklad vápnikom a železom. Stévia má sladkú chuť a žiadne nadbytočné kalórie, vďaka čomu je obľúbená najmä u ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.


Využitie

Pre koho je stravovanie bez cukru mimoriadne vhodné?

Stravovanie bez cukru či zníženie jeho konzumácie je však v zásade prospešné pre každého. Je totiž dokázané, že strava bez cukru je zdraviu prospešná. Ľuďom s nadváhou takýto životný štýl pomáha zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Vyhýbanie sa sacharidom v strave okrem toho znižuje riziko rôznych ochorení, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak či ateroskleróza. Ľudský organizmus využíva cukor ako zdroj energie. Rozhodne však nielen v podobe čokolády. Ak veľa športujete a máte veľmi aktívny životný štýl, mali by ste konzumovať dostatok komplexných sacharidov. Aj tehotné ženy by si mali dávať pozor na množstvo prijímaného cukru, aby sa vyhli tehotenskej cukrovke.


Časté otázky

Ďalšie otázky o téme stravovania bez cukru

Existuje naozaj závislosť od cukru?

A čo tvrdia vedci?

Stretnúť sa môžeme s priam hororovými scenármi („cukor pôsobí ako droga!“) i snahami o záchranu jeho dobrého mena („cukor má neprávom zlú povesť“): názory vedcov na stravu bez cukru sa niekedy výrazne líšia. Pre mnohých je cukor „darebákom“ medzi živinami. Ešte pred 20 rokmi ním bol tuk, no mnohí seriózni lekári a vedci to už dnes vidia úplne inak. Je pritom fakt, že existuje fenomén odvykania si od cukru. U niektorých ľudí sa môže náhle a drastické vynechanie cukru prejaviť napríklad v podobe bolestí hlavy.

Je strava bez cukru vhodná pre športovcov?

Telo športovo založeného človeka potrebuje zdroje rýchlej energie. Názor, že žiadny seriózny šport sa nedá vykonávať bez cukru, je však prekonaný mýtus. Mnoho profesionálnych športovcov totiž úplne vyškrtlo cukor zo svojho jedálneho lístka. Život bez cukru žijú napríklad Carmelo Anthony, Le Bron James či Christiano Ronaldo. Tenisová hviezda Novak Djokovic si takisto vychutnáva len prirodzene sladkú chuť ovocia.

Aký postoj zaujať pri diéte s nízkym príjmom cukru k alkoholu?

V zásade možno povedať, že pitie alkoholu je povolené aj pri stravovaní sa bez cukru. Červené víno je spravidla suché, takže obsahuje menšie množstvo cukru ako biele víno. Samozrejme, myslí sa tým len pitie alkoholu v striedmych množstvách.

Má strava bez cukru nejaké nevýhody?

Snaha o vylúčenie sacharidov v strave a hľadanie sladkostí bez cukru prirodzene trochu znižuje flexibilitu v jedle. Dať si medzi hlavnými jedlami nejaké občerstvenie alebo zájsť do reštaurácie tak niekedy býva náročnou (hoci nie nemožnou) úlohou. 


Recepty

Vyskúšajte naše chutné recepty

Ak chcete jesť len jedlá s nízkym obsahom cukru, nemusíte sa úplne vzdať maškrtenia. Ako sa to len vraví? Na množstve záleží. Keď si teda budete vychutnávať dobroty s mierou, vôbec tým nenarušíte svoju vyváženú stravu. Pri výbere maškŕt však dbajte na to, aby sa v „sladkom pokušení“ nenachádzalo veľa (priemyselného) cukru. Inšpirujte sa u nás: