Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Umenie behať: ako všímavo prebehnúť životom

Zaviažte si šnúrky a môžete vyraziť: pravidelný beh je ideálna fyzická aktivita pre vaše zdravie. Udrží vás v skvelej kondícii, prispieva k budovaniu svalovej hmoty a povzbudzuje metabolizmus. Ak uvažujete, ako sa naučiť správne meditovať, vhodné je prepojiť túto aktivitu s behom a urobiť tak niečo aj pre svoje duševné zdravie. Všímavý beh totiž prináša mnoho výhod. Prečítajte si, ako na to a ktoré užitočné tipy pritom dodržať.

Pohľad zozadu na ženu so zopnutými vlasmi, zeleným tielkom a čiernymi bežeckými nohavicami. Beží po dláždenej ceste plnej lístia, po oboch stranách sú stromy.
© Microgen – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Všímavý beh v sebe spája umenie behať s umením všímavosti a schopnosťou meditácie.
  • Pomocou cvičení zameraných na vnímanie tela, ktoré sa vykonávajú pred behom, počas neho aj po ňom, môžete trénovať aj svoju duševnú stránku.
  • Prinášame najlepšie tipy, ako začať správne behať a sústrediť sa pritom na vlastné telo. 
Definícia

Čím sa líši umenie behať všímavo od bežného behu?

Všímavý beh sa v mnohom líši od bežného bežeckého tréningu. Stredobodom totiž nie je len snaha o budovanie kondície na čerstvom vzduchu, ale špeciálny druh práce s myšlienkami a pozornosťou, ktorá je pre túto metódu typická. Mala by vám pomôcť dosiahnuť väčšiu rovnováhu, nie byť zdrojom ďalšieho stresu. Najdôležitejším predpokladom pre všímavý beh je vyhradiť si naň dostatok času, pretože to naozaj stojí za to. Najlepšou stratégiou, ako začať behať všímavo, je začleniť do tréningu rozmanité cvičenia pre myseľ. Môžete sa im venovať pred behaním, počas neho, ale aj po ňom.  Na rozdiel od bežného tréningu však nevyhnutne nejde o zvýšenie vášho výkonu. Takýto beh je zameraný na prežitie daných momentov naplno a posilnenie vnútorného pokoja a rovnováhy.  


Všímavosť

V čom spočíva všímavosť?

Umenie behať všímavo je založené na koncepte sústredenia. V zásade sa skladá z dvoch hlavných komponentov: byť tu a teraz a vnímať, ale nič pritom nehodnotiť. Bežne totiž pozorujeme svoje okolie a hodnotíme ho. Na „dobré“ a „zlé“ alebo podľa toho, či sa nám niečo páči alebo nepáči. Takéto škatuľkovanie vychádza z prežitých skúseností, ale aj z naučených vzorcov. Pri všímavosti ide len o pozorovanie vlastného tela, pocitov a myšlienok. Dôležité je sústrediť sa pritom na dané miesto a moment, v ktorom sa nachádzate. Cieľom je nemyslieť na to, čo bolo, ani na to, čo bude, a zároveň nič nehodnotiť. Ide o to, naplno prežiť konkrétny moment a vnímať pritom, ako sa cítite vo svojom tele. Namiesto posudzovania vlastných myšlienok a ich zatrieďovania do určitých kategórií ich len pozorujte. Vďaka tomu sa vám podarí lepšie vnímať svoje telo i myseľ. Koncept všímavosti a sústredenia sa využíva pri stresujúcich situáciách v práci i súkromnom živote, a teraz sa rozšíril aj na beh: počas behu možno sústredene vnímať svoje telo. 


Výhody

Aké výhody má všímavý beh pre život?

Cieľom umenia behať všímavo je posilnenie duševného zdravia. V súvislosti s prepojením psychiky a telesného zdravia všímaví bežci uvádzajú nasledujúce pozitívne účinky meditácie na uvoľnenie pri behu:

  • odbúranie stresu
  • zlepšenie schopnosti uvoľniť sa
  • lepšie vnímanie vlastného tela
  • zníženie sklonov k zraneniam
  • uvedomenie si možností vlastného tela
  • možnosť zabudnúť počas fyzickej aktivity na všetky starosti
  • pocity radosti a ľahkosti pri športe

Beh je veľmi individuálna činnosť a platí to aj pre všímavý beh.  Táto metóda by vám mala pomôcť s tým, aby ste sa počas tréningu dokázali sústrediť len na seba a svoje telo. Vyskúšajte to na niekoľko týždňov tiež a pozorujte, aké výhody vám takýto tréning prinesie. 


Návod

Umenie behať: návod na sústredený beh

Štrková cesta, na ktorej vidno bežiace nohy ženy v bežeckých topánkach, splývajúce s lúkou a krajinou na pozadí.
Umenie behať spočíva v tom, definovať si takzvanú „kotvu“, vďaka ktorej sa vám nerozutekajú myšlienky. Dôležité je sústrediť sa pritom na konkrétnu časť tela, napríklad na chodidlá.

Keďže pri umení behať všímavo ide o to, vnímať len samého seba a načúvať svojim pocitom, funguje to len pri behaní osamote. Okrem toho budete potrebovať len trochu času a odhodlanie začať behať všímavo a sústredene. Poďme na to!

Pred behom: rozcvička na zahriatie

  • Skúste už pri zaväzovaní šnúrok na bežeckých topánkach vnímať každý svoj pohyb a pozorovať ho.
  • Pri cvičeniach na rozohriatie tela sa sústreďte na jednotlivé časti tela, napr. na ramená pri mávaní rukami.
  • Položte si otázku, s akým zámerom sa chystáte ísť behať, a všímajte si, aké odpovede vám pritom napadnú.
  • Niekoľko sekúnd sa vedome nadychujte a vydychujte.
  • Na minútu zatvorte oči. Pozorujte svoj dych a počúvajte pritom zvuky z bezprostredného okolia.
  • Definujte si takzvanú „kotvu“, na ktorú sa budete môcť počas behu neustále sústrediť, ak sa vaše myšlienky rozutekajú. Môžete sa pritom zamerať na svoje chodidlá, nádychy a výdychy alebo ramená.

Počas behu

  • Hoci inokedy nám vonkajšie podnety prinášajú uvoľnenie, tentoraz sa nenechajte pri behu ničím rozptyľovať ani zabávať. Počúvanie hudby alebo podcastov narušuje schopnosť sústrediť sa na seba.
  • Udržiavajte svoju myseľ sústredenú. Ak sa vaše myšlienky počas behu zatúlajú, obnovte sústredenie tak, že sa opäť zameriate na svoju pomyselnú kotvu. Naplno vnímajte každý svoj pohyb, každý nádych a vánok vetra, ktorý vám hladí pokožku.

Po behu

Po dokončení tréningu nepoľavujte v koncentrácii a v myšlienkach preskúmajte svoje telo. Dýchajte s plným vedomím a myslite na to, s akým zámerom ste si boli zabehať. Mali by ste cítiť vďačnosť za svoje telo a za čas, ktorý ste mu venovali. Dôležité: Nehodnoťte svoj výkon. Neodsudzujte sa, ak sa vám nepodarilo nepretržite sa sústrediť na tu a teraz. Postupne sa v tom zlepšíte, podstatné je, že ste sa rozhodli vykročiť na cestu umenia behať všímavo. 


Recepty

Energia na beh: najlepšie recepty

Aby vás pri behaní nerušilo škvŕkanie v bruchu a mali ste na tréning dostatok energie, nezabudnite svojmu telu dodať dostatok živín. Nezáleží na tom, či chcete vybehnúť po raňajkách, počas obedovej pauzy alebo po večeri – prinášame vám tipy na zdravé recepty, ktoré vám dodajú potrebnú energiu.