Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pecorino: korenistý ovčí syr

Pecorino je hromadné označenie pre rôzne syry z ovčieho mlieka. Neexistuje jediný syr pecorino: Každý región v Taliansku pozná vlastné varianty tohto korenistého syra. Dnes existujú aj varianty, pri ktorých sa do ovčieho mlieka primiešava kravské a kozie mlieko.

Užitočné informácie

Pecorino má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý pecorino

Pecorino (z talianskeho pecora, „ovca“) je taliansky syr, ktorý sa v minulosti vyrábal výlučne z ovčieho mlieka. Označuje druh tvrdého syra z celého Talianska. Kto by si chcel kúpiť tradičný pecorino, mal by dávať pozor na označenia ako „pecora completo“ (úplne z ovčieho mlieka) alebo „tutto di latte di pecora“ (iba z ovčieho mlieka).

Čo dodáva pecorinu chuť

Pecorino má orieškovú príchuť a mierne citrónový akcent typické pre ovčí syr. Chuťou a vlastnosťami sa podobá na parmezán (Parmigiano Reggiano), ktorý sa však robí z kravského mlieka. Existuje pecorino s dobou zrenia tri mesiace až jeden rok a so stupňom zrelosti čerstvý, polozrelý a zrelý. Mladý syr je relatívne mäkký a chutí skôr jemne. Čím dlhšie tento syr zreje, tým je tvrdší a pikantnejší. Prezretý pecorino má pevnú konzistenciu a je prerastený typickými kryštálmi syra, ktoré sa nachádzajú napríklad aj v parmezáne.

Pôvod pecorina siaha minimálne dve storočia do minulosti, vďaka čomu je jedným z najstarších talianskych syrov. Dnes je tento pikantný syr známy a obľúbený ďaleko za hranicami Talianska. Zo srvátky, ktorá pri výrobe pecorina vzniká vo veľkých množstvách, sa navyše vyrába ďalšia talianska syrová klasika, ricotta.


Pôvod

Odkiaľ pochádza pecorino?

Klasický pecorino, Pecorino Romano, pochádza z Lazia v strednom Taliansku. „Romano“ dnes označuje skôr spôsob výroby ako pôvod, pretože iba malá časť tohto syra pochádza z oblasti okolo Ríma. Veľké množstvo pecorina, takzvaného Pecorino Sardo, pochádza dnes zo Sardínie.


Sezónnosť

Kedy má pecorino svoju sezónu?

Tento klasický taliansky syr možno kúpiť na syrovom pulte a v chladiacom regáli počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pecorino použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý pecorino

V mnohých cestovinách je pecorino dôležitou prísadou. Často slúži na dochutenie náplne. Ovčí syr z nepasterizovaného mlieka sa však tiež vynikajúco hodí na zapekanie a grilovanie a je obľúbenou prísadou do cestovín a nákypov. Pecorino je ako syr na krájanie obľúbenou súčasťou syrových mís. Vynikajúco tam chutí napríklad spolu so sušenými paradajkami a olivami. Ako strúhaný syr sa pecorino používa na dochucovanie pizze a mnohých cestovinových pokrmov juhotalianskej kuchyne. Predovšetkým zrelý pecorino obsahuje málo vlhkosti a preto ho možno v chladničke držať aj dlhšie. Najlepšie je pritom použiť nádobu na syr alebo zabaliť syr do pergamenového papiera alebo bavlnenej utierky.


Recepty

Čo možno pripraviť z pecorina


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pecorine

Pecorino sa tiež nazýva „syrom storočných“. Vďaka veľkému množstvu bielkovín a vápnika je tento syr z ovčieho mlieka zdravý.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 387 kcal

Sacharidy: 0,5 g

Bielkoviny: 22 g

Tuky: 33 g