Rakytníková šťava: zdravá a chutná
Rakytníková šťava sa vyrába z plodov rakytníka rešetliakového a je známa svojou žiarivou oranžovou farbou a osviežujúcou chuťou. Šťava je bohatá na vitamín C a iné dôležité živiny. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov je rakytníková šťava cenená ako zdravý nápoj, ktorý posilňuje imunitný systém a podporuje zdravie kože. Možno si ju vychutnať samotnú, ale aj v koktailoch, smoothies a dezertoch. Neexistuje lepší spôsob, ako možno profitovať zo zdraviu prospešných výhod rakytníka.
Rakytníková šťava má tieto špecifické vlastnosti
Rakytníková šťava je zdravý prírodný produkt s trpko-kyslastou chuťou a používa sa najmä v zimnom období na regeneráciu a posilnenie. Vyznačuje sa vysokým obsahom vitamínu C a obsahuje množstvo antioxidantov, ako sú karotenoidy, flavonoidy a polyfenoly. Okrem toho je aj vzácnym rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín a je bohatá na ďalšie vitamíny, ako sú vitamíny A, E, K a rôzne vitamíny B.
Odkiaľ pôvodne pochádza rakytníková šťava?
Rakytníková šťava sa získava z plodov rakytníka rešetliakového (Hippophae rhamnoides), ktorý sa udomácnil v rôznych oblastiach sveta. Presný pôvod sa líši v závislosti od druhu a odrody. V Európe sa rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides subsp. rhamnoides) udomácnil v pobrežných a dunových oblastiach. V Ázii tiež možno nájsť rôzne odrody rakytníka, napr. v Rusku, Číne, Mongolsku, himalájskej oblasti a strednej Ázii. V Severnej Amerike sa rakytník vyskytuje v častiach Kanady a USA, najmä v severných oblastiach.
Kedy má rakytníková šťava svoju sezónu?
Plody rakytníka majú svoju sezónu v jesenných mesiacoch, bežne v septembri až novembri. V niektorých oblastiach môže sezóna trvať až do zimy. Rakytníkovú šťavu možno kúpiť po celý rok, spravidla sa konzervuje a plní do fliaš. Obsah živín je však v čerstvej rakytníkovej šťave vyšší ako v konzervovanej šťave.
Na čo sa môže rakytníková šťava použiť a ako sa skladuje?
Použitie rakytníkovej šťavy je mnohostranné. Používa sa ako prísada do jedál a nápojov, ako sú smoothies, ovocné šťavy, koktaily a limonády, ale aj pri výrobe džemov, želé, sorbetov a dezertov. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C šťava pomáha posilňovať imunitný systém a predchádzať prechladnutiam a infekciám. Okrem toho je rakytníková šťava dostupná aj ako doplnok stravy (dôležité vitamíny, antioxidanty a omega 3 mastné kyseliny), napr. vo forme rakytníkových kapsúl alebo extraktu z rakytníka.
Rakytníková šťava by sa mala uchovávať v chladničke pri teplote od 0 °C do 4 °C. Jej kvalitu ešte viac ochráni nepriehľadná nádoba alebo tmavá fľaša. Rakytníkovú šťavu treba uchovávať v pôvodnom obale, aby sa zachovala jej čerstvosť. Šťava by sa mala spotrebovať pred uplynutím dátumu spotreby.
Čo sa skrýva v rakytníkovej šťave
V preventívnej starostlivosti o zdravie má rakytníková šťava mimoriadne dôležité miesto. Vďaka veľmi vysokému obsahu vitamínu C nielen posilňuje obranyschopnosť, ale aj zvyšuje odolnosť voči stresu. V zime môže zvýšiť odolnosť voči prechladnutiu a v prírodnom liečiteľstve sa rakytníková šťava používa nielen na zlepšenie kardiovaskulárnych ťažkostí a porúch v žalúdočno-črevnom trakte. Vláknina v rakytníkovej šťave navyše zlepšuje trávenie. Stačí jeden pohár rakytníkovej šťavy denne.
Kalórie: 40 kcal
Sacharidy: 1,2 g
Bielkoviny: 0,9 g
Tuky: 5,9 g
Vitamín A: 252 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,18 mg
Vitamín B6: 0,09 mg
Vitamín C: 266 mg
Vitamín E: 0,5 mg
Vápnik: 43 mg
Železo: 0,4 mg
Draslík: 209 mg
Horčík: 31 mg
Sodík: 6 mg