Čerešňová šťava: uhasí smäd
Čerešňová šťava je osviežujúcim nápojom získaným z čerešní. Vyznačuje sa sladko-kyslou chuťou a je veľmi obľúbená nielen čistá, ale aj ako prísada do rôznych kulinárskych špecialít. Čerešňová šťava je nielen lahodná, ale aj bohatá na vitamíny, antioxidanty a iné živiny, ktoré prispievajú k všeobecnému zdraviu. Obľúbený nápoj na uhasenie smädu je ideálnym osviežením v lete.
Čerešňová šťava má tieto špecifické vlastnosti
Čerešňová šťava je dostupná ako kyslejší variant (resp. višňová šťava) alebo ako šťava zo sladkých čerešní. Často sa do nej pridáva cukor, niekedy aj vitamín C. Má tmavočervenú farbu a sladko-kyslú chuť. Čerešňová šťava obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré majú vlastnosti prospešné pre zdravie. Čerešňová šťava je bohatá na antokyány a často sa používa na zmiernenie zápalov a bolesti. Prírodný cukor dodáva telu energiu a veľa vlákniny pomáha tráveniu.
Odkiaľ pôvodne pochádza čerešňová šťava?
Pôvodnou domovinou čerešní je Turecko. Odtiaľ sa dostala najprv do Talianska a potom sa rozšírila po celej Európe. Do Nemecka sa sladká čerešňa dostala na začiatku 16. storočia.
Pôvod čerešňovej šťavy je úzko spojený s geografickými oblasťami pestovania čerešní. Šťava sa vyrába v rôznych častiach sveta, v ktorých sa pestujú čerešne. Ku krajinám, ktoré sú známe výrobou čerešňovej šťavy, patria USA (najmä štáty Michigan, Washington a Oregon), Kanada, Turecko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a mnohé iné.
Kedy má čerešňová šťava svoju sezónu?
Sezóna čerešňovej šťavy sa líši podľa oblasti a druhu čerešní. Čerešne sa zbierajú koncom jari až začiatkom leta od mája do júla, zatiaľ čo višne sa zbierajú dlhšie, a to od júna do augusta.
Na čo sa môže čerešňová šťava použiť a ako sa má skladovať?
Čerešňová šťava sa môže používať rôznym spôsobom: čistá ako osviežujúci nápoj alebo zmiešaná s inými šťavami, na zjemnenie koktailov, na prípravu smoothies aj na varenie a pečenie, napr. ako prísada do omáčok, marinád, dezertov a koláčov.
Čerešňová šťava by sa mala skladovať pri teplotách v rozmedzí 0 °C až 4 °C. Po otvorení fľaše je dôležité čerešňovú šťavu dôkladne uzavrieť, aby sa predišlo jej kontaminácii a zachovala sa jej chuť. Šťava by sa mala skladovať v nepriehľadných nádobách alebo tmavých fľašiach, aby bola chránená pred priamym slnečným žiarením.
Čo sa skrýva v čerešňovej šťave
Čerešňová šťava obsahuje veľa zdravých zložiek, ako je vitamín C, draslík, horčík a železo. Okrem toho je bohatá na antioxidanty, ako sú antokyány, ktoré patria do skupiny flavonoidov a v čerešniach sú zodpovedné za ich červenú farbu. Tieto antioxidanty chránia telo pred voľnými radikálmi a tým pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam. Čerešňová šťava však obsahuje aj prírodné ovocné kyseliny a veľa fruktózy, preto by sa mala konzumovať s mierou.
Kalórie: 41 kcal
Sacharidy: 10,2 g
Bielkoviny: 0,1 g
Tuky: 0 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,01 mg
Vitamín B2: 0,01 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 5 mg
Vitamín E: 0,1 mg
Vápnik: 8 mg
Železo: 0,2 mg
Draslík: 100 mg
Horčík: 4 mg
Sodík: 1 mg