Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Černicová šťava Ovocná a univerzálna

Černicová šťava sa vyrába z tmavých plodov černicového kríka, je chutná a osviežujúca ovocná šťava. Podmaní si vás svojou sladkokyslou chuťou a intenzívnou vôňou. Černicová šťava je nielen chutná, ale aj bohatá na antioxidanty, vitamíny a vlákninu, ktoré môžu prispieť k podpore zdravia.

Užitočné informácie

Černicová šťava má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na černicovú šťavu

Černicová šťava je známa svojimi jedinečnými vlastnosťami a prospešnými účinkami pre zdravie. Obsahuje veľa antioxidantov, ako sú antokyaníny, flavonoidy a polyfenoly. Okrem toho sú černice dobrým zdrojom vitamínu C, preto sú potrebné pre imunitný systém. Bohato sú zastúpené vitamín K a minerálne látky draslík, horčík a železo.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza černicová šťava?

Černicová šťava sa vyrába z bobúľ černicových kríkov. Tieto bobule sa udomácnili v mnohých častiach sveta a pestujú sa napr. v Severnej Amerike, Európe, Ázii a Austrálii. Termín zberu bobúľ sa líši v závislosti od oblasti a odrody, ale vo všeobecnosti je to od polovice leta do neskorého leta. V niektorých oblastiach sa černice môžu zbierať aj na jeseň.


Sezónnosť

Kedy má černicová šťava svoju sezónu?

Sezóna černíc trvá zvyčajne od leta do jesene, pričom hlavný čas zberu je od júna do septembra. V teplejších oblastiach sa zber môže predĺžiť až do jesene. V niektorých častiach sveta môže byť menší zber černíc aj na jar, predovšetkým v teplejších podnebných oblastiach. Tento zber je bežne obmedzený a vyskytuje sa pred hlavným obdobím zberu v lete.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže černicová šťava použiť a ako sa skladuje?

Černicovú šťavu možno použiť všestranne a kreatívne – v závislosti od preferencií a kulinárskych prianí. Môžete si ju vychutnávať čistú ako osviežujúci nápoj, vykúzliť z nej miešané nápoje a koktaily, alebo ňou zjemniť omáčky, zálievky a marinády. Pri pečení sa postará o chuť a farbu, je vhodnou polevou na dezerty alebo dodá raňajkovým cereáliám ovocnú chuť.

Aby černicová šťava zostala čerstvá a požívateľná, mala by sa podobne ako iné ovocné šťavy skladovať v chladničke pri teplote si 4 °C – ideálne na tmavom mieste vo vzduchotesnej nádobe alebo fľaši. Ak sa nemá spotrebovať do niekoľkých dní, môže sa aj zamraziť. Odporúča sa tiež pravidelne kontrolovať, či nie je pokazená, netvorí sa v nej pleseň alebo nemá nepríjemný zápach.


Recepty

Čo si môžete pripraviť s černicovou šťavou


Zloženie

Čo sa skrýva v černicovej šťave    

Vďaka účinným zložkám, ako sú antioxidanty, antokyány, flavonoly a vitamín C, môže mať černicová šťava pozitívny účinok na zdravie. Tie podporujú zdravie kože a spomaľujú proces jej starnutia. Okrem toho môže pravidelná konzumácia černicovej šťavy pozitívne pôsobiť na srdce, pretože antioxidanty podporujú správnu činnosť ciev a znižujú krvný tlak.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 38 kcal

Sacharidy: 7,8 g

Bielkoviny: 0,3 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 46 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 10 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 170 mg

Horčík: 31 mg

Sodík: 1 mg