Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bimi: všetko o tejto výnimočnej zelenine

Bimi je druh zeleniny, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube – vznikol pritom trošku divokým krížením rôznych druhov. Táto moderná zelenina je totiž spojením brokolice, kapusty a špargle. Prečítajte si všetko dôležité o bimi, okrem iného aj to, ako chutí a ako je vhodné ju pripravovať.

Viacero stoniek bimi je uložených v strede dosky na krájanie na bielom podklade z dreva aj vedľa vľavo na tmavomodrom obruse.
© D.Vyshniakova – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Druh zeleniny bimi vznikol krížením kapusty a brokolice, no svojou chuťou pripomína skôr špargľu.
  • Táto zelenina je zdrojom vitamínov, minerálnych látok a sekundárnych rastlinných látok.
  • Pri úprave tohto kríženca špargle a brokolice môžete postupovať rovnako ako pri príprave jedál z brokolice.
Definícia

Čo je bimi?

Bimi je kríženec dvoch druhov zeleniny. Svojou zelenou farbou a tvarom nápadne pripomína brokolicu. Má však menšie a krehkejšie ružice. Zjednodušene by sa dalo povedať, že brokolica plus kapusta rovná sa bimi. Zelenina bimi vznikla v roku 1993 v Japonsku, konkrétne skrížením čínskeho druhu kapusty kai-lan a brokolice. Tento netradičný druh zeleniny sa pestuje najmä v Španielsku, Keni a Spojenom kráľovstve. Názov bimi sa však nepoužíva globálne. V anglicky hovoriacich krajinách sa môžete často stretnúť aj s pojmom broccolini. Vzhľadom na jemnú chuť sa označuje aj ako špargľo-brokolica, hoci v skutočnosti nemá so špargľou nič spoločné.


Chuť

Ako chutí bimi

V tomto prípade sa vlastnosti brokolice neprejavujú len na vzhľade tejto zeleniny, ale aj na jej netypickej chuti. Okrem toho má tento druh zeleniny jemnú, mierne sladkastú arómu, pripomínajúcu zelenú špargľu. Zaujímavosťou je, že intenzita chuti jednotlivých druhov, ktoré boli použité pri krížení, je u každého kusa bimi odlišná. Určite sa preto oplatí pripísať si túto modernú zeleninu na nákupný zoznam a zistiť, aký potenciál sa v nej skrýva. Je totiž možné, že bimi vám zachutí, aj keď príliš neobľubujete chuť klasickej brokolice.


Zložky

Prehľad živín: akými nutričnými hodnotami sa bimi pýši

Čo sa týka výživových hodnôt, v bimi sa okrem iného skrývajú vitamíny A a C, vápnik, kyselina listová, železo a zinok. Rovnako ako u iných krížených druhov listovej zeleniny, aj bimi má vysoký podiel takzvaných glukozinolátov. V rastline plnia funkciu odpudzovania baktérií a plesní. V ľudskom tele podporujú svojím antioxidačným a antibiotickým účinkom zdravie buniek. A ako uvariť brokolicu bimi? Keďže glukozinoláty nie sú odolné proti teplu, je dôležité variť bimi šetrne. Dobrou správou však je, že sa dá jesť aj v surovom stave.


Jednoduchý recept

Príprava bimi: objavte pestrú paletu možností

Opekané bimi s plátkami citróna a jemne nastrúhaným parmezánom na hlbokom bielom tanieri, ktorý je na bielom podklade.
© oksix – stock.adobe.com Jednoduché a chutné: bimi chutí vynikajúco v jednoduchej kombinácii so soľou, čiernym korením, trochou citrónovej šťavy, masla, oleja a nastrúhaným parmezánom.

Na rozdiel od brokolice alebo špargle má varenie bimi jednu obrovskú výhodu: nie je náročné na čistenie, takže nemusíte takmer nič vyhadzovať. Stonky sú také jemné, že sa nemusia ani lúpať, stačí odrezať ich konce. Okrem toho sa dajú konzumovať dokonca aj listy. Ružice stačí krátko opláchnuť pod tečúcou vodou. Najvhodnejšie je pripravovať jedlá z brokolice bimi v surovom stave, pretože tak sa najlepšie zachovajú cenné zložky. Inšpiráciu môžete načerpať z našich receptov na šaláty zo surovej zeleniny s brokolicou. Mimoriadne chutná je kombinácia s červenou paprikou, jablkami, horčicovým dresingom a slnečnicovými semienkami. 

Praktické tipy na prípravu bimi

Pri tepelnej úprave dodržiavajte tieto pravidlá: zeleninu nevarte, pretože nie je odolná proti vysokým teplotám a výsledkom by bola kašovitá konzistencia. Stačí ju len pár minút podusiť alebo chvíľku opražiť. Bimi chutí vynikajúco vtedy, keď má chrumkavú konzistenciu. Keď k tomuto krížencovi špargle a brokolice pridáte maslo alebo olivový olej, soľ, čierne korenie a trochu citrónovej šťavy, vyčarujete chutné jedlo, ktoré môžete navyše ozdobiť trochou nastrúhaného parmezánu. Takýto recept z brokolice bimi môžete skvele využiť aj na prípravu zeleninovej prílohy k rybe alebo mäsu. Keďže bimi chutí úžasne v spojení s parmezánom a inými druhmi syra, hodí sa aj k cestovinám, do nákypov alebo na pizzu. Okrem toho je tiež častou prísadou ázijských wok receptov. Na ázijský spôsob sa často podáva v kombinácii so zázvorom, cesnakom, sójovou omáčkou, sezamom a mie rezancami. Ak už máte bimi dlho doma a chcete sa vyhnúť plytvaniu, môžete túto zeleninu použiť aj ako súčasť rôznych dusených pokrmov alebo krémových zeleninových polievok – nápady na recepty nájdete tu


Nápady na recepty

Recepty z bimi: kreativite sa medze nekladú

Či už sa stravujete vegetariánsky alebo vegánsky, zbožňujete ázijskú kuchyňu alebo uprednostňujete regionálne recepty: bimi je skvelé osvieženie každého jedálnička. Vo všeobecnosti platí: do väčšiny receptov, v ktorých hrá hlavnú rolu brokolica alebo zelená špargľa, môžete použiť aj bimi. Inšpirujte sa našimi najlepšími receptami.