Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vyrobte si vlastnú soľ do kúpeľa: prinášame návod

Kúpeľ vás bude ešte viac baviť, keď pri ňom použijete vlastnú soľ do kúpeľa. Akú soľ však pri výrobe použiť? A aké éterické oleje je vhodné do nej pridať? Odpovede prináša tento článok. Okrem toho v ňom nájdete tie najkrajšie nápady na výrobu kúpeľovej soli, ako aj jednoduchý návod na vyskúšanie.

Na drevenom podklade je zavárací pohár, ktorý je naplnený soľou z Mŕtveho mora a kvetmi levandule. Vľavo a vpravo od neho sú misky s kvetmi levandule a vetvičkami levandule a jedna misa s morskou soľou.
© stefanie – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • V tomto článku nájdete praktický návod, ako si rýchlo a jednoducho vyrobiť vlastnú kúpeľovú soľ.
  • Prečítajte si, aká soľ a aké oleje sú vhodné na prípravu domácej soli do kúpeľa.
  • Pustite sa do skúšania rozmanitých receptov: tu nájdete tie najlepšie nápady plné fantázie.
Domáce wellness

Obľúbená u všetkých fanúšikov wellness: DIY soľ do kúpeľa 

Soľ do kúpeľa je nielen príjemná na pokožku, ale zároveň vám spríjemní čas vo vani krásnou vôňou éterických olejov. Ak sa pustíte do vlastnoručnej výroby, môžete si veľmi jednoducho pripraviť soľ do kúpeľa presne podľa svojich predstáv. Pri domácej výrobe sú možnosti prakticky nekonečné: recepty môžete neustále obmieňať a vytvárať tak vždy nové zloženie soli. V tomto článku nájdete DIY pokyny a kopu nápadov, ako sa zorientovať v bohatej ponuke ingrediencií a vždy si pripraviť nové a neobyčajné zloženie. A navyše, kúpeľová soľ je vynikajúci nápad na darček na poslednú chvíľu, pretože ju môžete vyrobiť vskutku rýchlo a jednoducho. 


Prísady

Prísady na vylepšenie soli do kúpeľa

Rozmanité citrusové plody, niektoré vcelku, niektoré prekrojené na polovice, ležia na drevenej doštičke na svetlosivom podklade.
© Kaufland Nadýchnite sa krásnej vône: ak zbožňujete úžasne osviežujúcu arómu citrónov, pomarančov alebo iných citrusových plodov, môžete nastrúhanou kôrou týchto plodov doviesť kúpeľovú soľ do dokonalosti.

Ako by mala kúpeľová soľ pôsobiť na dotyk, ako by mala vyzerať a voňať? Odpovede závisia len od vášho vkusu. Môžete si vybrať z množstva rôznych základných prísad a zostaviť si tak recept presne podľa svojich predstáv. 

  • Suché prísady: Do úvahy pripadajú najmä bylinky ako tymian, rozmarín alebo šalvia. Môžete tiež použiť obsah dvoch až troch čajových vrecúšok. Na prípravu upokojujúceho kúpeľa je ako stvorený napríklad harmančekový čaj. Mimoriadne sviežu bylinkovú arómu dosiahnete, keď pridáte lyžicu čistého zeleného čaju. Ak neviete, či sa vám výsledná aróma bude páčiť, môžete to otestovať pomocou sušeného korenia a byliniek z kuchyne. Nasypte si trošku do dlane a zmes ovoňajte, aby ste zistili, či je vám príjemná.
  • Éterické oleje: Spomedzi aromatických olejov je mimoriadne obľúbená najmä kvetinová vôňa ruží. Na výrobu soli do kúpeľa s vôňou ruží môžete použiť buď sušené kvety, alebo ružovú vodu. Ak si chcete vyrobiť levanduľovú kúpeľovú soľ, stačí siahnuť po levanduľovom éterickom oleji. Aj v tomto prípade však existuje aj ďalšia cesta: ak v záhrade pestujete levanduľu, môžete si vysušiť jej kvety a potom ich primiešať do kúpeľovej soli, ktorej dodajú krásnu vôňu. Obľúbeným variantom je aj vanilkový olej. Udržateľné riešenie prináša tento recept: použite prázdny vanilkový struk, ktorý vám zostal po pečení, najemno ho nameľte a pridajte ho do soli. Ak zbožňujete vôňu citrusov, bude pre vás ako stvorená kúpeľová soľ s citrónovým alebo pomarančovým olejom. Tip: Aj v tomto prípade môžete pracovať s bežnými kuchynskými ingredienciami. Napíšte si citrusové plody na svoj nákupný zoznam a priveďte soľ do dokonalosti nastrúhanou kôrou z celého citrónapomaranča
  • Rastlinné oleje a prášky: Existuje veľa kreatívnych nápadov, ako dodať DIY kúpeľovej soli nádych výnimočnosti. Mimoriadne výživnú soľ do kúpeľa získate, keď do nej pridáte prísady ako sušené mandľové či kokosové mlieko. Veľkej obľúbenosti sa tešia aj oleje, napríklad kokosový olej, olivový olej alebo mandľový olej. Pozor! Vďaka olejom bude soľ do kúpeľa výživnejšia, ale vydrží vám kratšie ako kúpeľová soľ bez oleja. Olej sa totiž môže časom skaziť. Niektoré oleje sú pritom trvácnejšie ako iné: obzvlášť pozor si dávajte v prípade kokosové oleja. Takúto soľ do kúpeľa spotrebujte ideálne do jedného mesiaca.  

Návod

Jednoduchý návod na DIY kúpeľovú soľ

Inšpirujte sa mimoriadne jednoduchým receptom na kúpeľovú soľ. 

Potrebovať budete:

  • poháre so skrutkovacím uzáverom
  • vrecúško soli z Mŕtveho mora 
  • potravinárske farbivá
  • ak chcete soli dodať príjemnú vôňu: lyžicu éterického oleja alebo sušené kvety  
  • lyžicu

Ako na to:

  1. Do uzatvárateľného pohára nasypte trochu soli z Mŕtveho mora. Potom pridajte trochu aromatického oleja. V závislosti od množstva soli dajte do každého pohára asi 5 kvapiek. Nakoniec môžete pridať potravinárske farbivo. Platí pritom, že čím viac farbiva do zmesi pridáte, tým tmavšia soľ bude.
  2. Po pridaní všetkých ingrediencií zmes kúpeľovej soli poriadne premiešajte. Nakoniec pohár tesne uzatvorte a prísada do kúpeľa je hotová.
  3. Tip na výrobu pestrofarebnej soli do kúpeľa: Do soli môžete skúsiť pridať rozmanité farebné odtiene. Ak si chcete vyrobiť dúhovú soľ do kúpeľa, namiešajte si v samostatných pohároch jednotlivé farby a tie potom navrstvite do jedného väčšieho pohára. Výsledkom bude pútavý farebný efekt, ktorý sa bude v kúpeľni krásne vynímať.

Obal

Ako zabaliť kúpeľovú soľ ako darček

Chcete vlastnoručne vyrobenú kúpeľovú soľ využiť ako darček? Inšpirujte sa tromi DIY nápadmi, ako darček skrášliť.

  • Siahnite po peknom priehľadnom pohári s neobyčajným tvarom, aby v ňom soľ do kúpeľa pekne vynikla. 
  • Ak sa chcete vo vani cítiť ako na dovolenke, môžete pohár oblepiť napríklad mušľami z jednej z predchádzajúcich ciest do zahraničia. Jednu krásnu mušľu môžete nalepiť aj na veko a pripojiť k nej odkaz s venovaním, napríklad: „S touto soľou sa budeš aj doma cítiť ako na dovolenke“.
  • Chcete do prípravy tohto DIY projektu zapojiť aj deti? Pokojne sa pustite do práce a vyrobte si vlastnú soľ do kúpeľa aj s ratolesťami. Potom ju môžu napríklad na narodeniny darovať kamarátom alebo príbuzným. Deti môžu pomaľovať pohár nezmývateľnými farbami alebo oblepiť veselými nálepkami.