Morčacie prsia: chutný zdroj bielkovín
Morčacie prsia sú chudým a jemným kusom mäsa, ktorý sa získava z prsného svalu morky. Ich šťavnaté biele mäso je obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí dbajú o svoje zdravie, lebo obsahuje menej tuku a kalórií ako iné druhy mäsa, napríklad hovädzie alebo bravčové mäso.
Morčacie prsia majú tieto špecifické vlastnosti
Morčacie prsia sa často používajú pre svoje výživové vlastnosti. Sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a navyše ponúkajú dôležité živiny, ako sú niacín, vitamín B6, fosfor a selén. Morčacie prsia majú nízky obsah tuku a preto sú ideálne na zdravé stravovanie. Vďaka svojej textúre a jemnej chuti sa môžu pripravovať rôznymi spôsobmi, napr. grilovaním, pečením, pražením, dusením a varením. Vďaka tomu sú univerzálnou zložkou polievok, sendvičov, šalátov a wrapov.
Odkiaľ pôvodne pochádzajú morčacie prsia?
Morčacie prsia sa získavajú z moriek, ktoré pochádzali pôvodne zo Severnej Ameriky a tam ich pôvodní obyvatelia využívali ako zdroj potravy. S európskou kolonizáciou Ameriky sa morky dostali aj do Európy a iných častí sveta.
Moderný komerčný chov moriek sa rozvinul v mnohých oblastiach sveta, patria k nim Spojené štáty, Kanada, Brazília a Európa. Morčacie prsia sú obľúbenou časťou morky a zvyčajne sú cenené ako chudý a všestranný mäsový výrobok.
Kedy majú morčacie prsia svoju sezónu?
Morčacie prsia patria k hydinovému mäsu a zvyčajne sú v obchodoch dostupné po celý rok. Na rozdiel od niektorých sezónnych produktov morčacie prsia nemajú špecifickú sezónu, lebo morky sa z dôvodu vysokého dopytu chovajú, spracovávajú a predávajú po celý rok.
V niektorých oblastiach môžu vzniknúť sezónne výkyvy v dostupnosti produktov z hydiny v dôsledku sezónneho dopytu alebo zaužívaných poľnohospodárskych postupov.
Prečítajte si o všetkých špecifických vlastnostiach, pôvode a sezónnosti, aj o použití a skladovaní morčacích pŕs.
Morčacie prsia sú mimoriadne univerzálnou a dôležitou zložkou mnohých jedál a nezáleží na tom, či sa opekajú na panvici, pečú v rúre alebo sa ochucujú rôznymi koreninami a omáčkami. Rezne z morčacích pŕs, pečené filé z morčacích pŕs, kúsky morčacích pŕs do šalátov, wrapov, tacos a minútok – ich všestrannosť robí z morčacích pŕs obľúbenú alternatívu v kuchyni.
Najlepšie je ich uskladnenie v chladničke pri teplote od 0 do 4 oC vo vzduchotesnom plastovom vrecúšku alebo vzduchotesnej nádobe. Čerstvé morčacie prsia by sa mali spotrebovať v priebehu 1 až 2 dní po kúpe alebo príprave. Ak sa morčacie prsia majú skladovať dlhšie, môžno ich zmraziť, najlepšie vo vrecúškach alebo nádobách vhodných na mrazenie.
Čo sa skrýva v morčacích prsiach
Morčacie prsia sú zdravým druhom mäsa, preto sú vhodnou zložkou vyváženej stravy. Vyznačujú sa nízkym obsahom tuku, vysokým obsahom kvalitných bielkovín a množstvom živín, ako sú vitamín B3 (niacín), vitamín B6, fosfor a selén. Okrem toho majú morčacie prsia málo kalórií a cholesterolu a obsahujú zdravé mastné kyseliny, ako sú omega 3 mastné kyseliny.
Kalórie: 105 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 24,1 g
Tuky: 1 g
Vitamín A: 0 mg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,08 mg
Vitamín B6: 0,46 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,9 mg
Vápnik: 13 mg
Železo: 1 mg
Draslík: 333 mg
Horčík: 20 mg
Sodík: 46 mg