Hroznová šťava: pôžitok pre všetkých
Hroznová šťava je osviežujúcim nápojom, ktorý sa vyrába z čerstvo vylisovaného hrozna. Vďaka prirodzenej sladkej chuti a ovocnej vôni je hroznová šťava obľúbená u mladých aj starších ľudí. Obsahuje veľa dôležitých živín, ako sú vitamíny, minerálne látky a antioxidanty. Hroznovú šťavu si môžete vychutnať samostatne alebo ju použiť ako základ rôznych koktailov a miešaných nápojov.
Hroznová šťava má tieto špecifické vlastnosti
Hroznová šťava je osviežujúcim nápojom so sladkou ovocnou chuťou. Obsahuje veľa cenných zložiek, ako sú vitamíny, minerály a sekundárne rastlinné látky, najmä polyfenoly, ktoré pôsobia ako antioxidanty a pomáhajú znížiť riziko chronických ochorení, ako sú rakovina, kardiovaskulárne ochorenia a Alzheimerova choroba. Hroznová šťava je bohatá aj na uhľohydráty, najmä fruktózu a glukózu, ktoré dodávajú telu energiu.
Okrem toho môže hroznová šťava posilniť imunitný systém a znížiť zápaly v tele. Kvôli vysokému obsahu cukru by sa hroznová šťava mala konzumovať s mierou.
Odkiaľ pôvodne pochádza hroznová šťava?
Hroznová šťava sa vyrába na celom svete z rôznych druhov hrozna. Jej pôvod závisí od oblasti, v ktorej sa hrozno pestuje. Hrozno pôvodne pochádza z Blízkeho východu a v staroveku ho pestovali Rimania a Gréci.
V súčasnosti sa hroznová šťava vyrába v mnohých krajinách, patria k nim Francúzsko, Taliansko, Španielsko, USA, Čile, Argentína, Austrália a Južná Afrika. Hrozno sa zvyčajne pozbiera, zbaví stopiek a vylisuje. Získaná šťava sa následne pasterizuje a plní do nádob.
Hroznová šťava sa môže získavať z jednej odrody alebo zo zmesi hrozna a v závislosti od druhu a pôvodu sa odlišuje jej vôňa a chuť.
Kedy má hroznová šťava svoju sezónu?
Sezóna hroznovej šťavy sa líši podľa oblasti a podnebia. V Európe, Severnej Amerike a iných oblastiach mierneho pásma hrozno dozrieva zvyčajne koncom leta až začiatkom jesene, v období od augusta do októbra. V tomto období je k dispozícii čerstvá hroznová šťava. V mnohých supermarketoch môžete hroznovú šťavu nájsť po celý rok vo fľašiach a obaloch Tetra Pak, pretože sa vyrába z hroznového koncentrátu, ktorý má dlhšiu trvanlivosť.
Na čo sa môže hroznová šťava použiť a ako sa skladuje?
Hroznová šťava sa dá použiť univerzálne – v závislosti od individuálnych preferencií a účelov použitia. Často si ju ľudia vychutnávajú ako osviežujúci nápoj a môžu ju piť samostatne alebo zriedenú vodou. Často sa používa v receptoch ako zložka na varenie a pečenie. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a iných zdraviu prospešných zložiek je hroznová šťava zdravým nápojom. Pri výrobe vína je hroznová šťava základnou zložkou, pretože obsahuje cukor a živiny potrebné na kvasenie.
Hroznová šťava by sa mala skladovať v chlade a na tmavom mieste, aby sa zabránilo oxidácii a následnému zhoršeniu chuti a kvality. V ideálnom prípade by sa mala skladovať v chladničke pri teplote v rozmedzí od 2 do 7 stupňov Celzia a spotrebovať do 3 až 4 dní po otvorení. Pred otvorením možno hroznovú šťavu skladovať dlhšie, závisí to od obalu (sklená fľaša, obal Tetra Pak). Je dôležité šťavu chrániť pred slnečným svetlom a inými tepelnými zdrojmi.
Čo sa skrýva v hroznovej šťave
Hroznová šťava obsahuje rôzne zdravé zložky vrátane antioxidantov, ako sú flavonoidy a polyfenoly, ktoré dokážu znížiť oxidačný stres a zápaly. Vitamín C podporuje funkciu imunitného systému a tvorbu kolagénu, vitamín K je dobrý pre zdravie kostí. Šťava okrem toho telu dodáva dôležité minerály, ako sú draslík pre zdravie srdca a reguláciu krvného tlaku, ako aj horčík pre funkciu svalov a nervového systému.
Kalórie: 68 kcal
Sacharidy: 16,6 g
Bielkoviny: 0,2 g
Tuky: 0 g
Vitamín A: 4 µg
Vitamín B1: 0,04 mg
Vitamín B2: 0,02 mg
Vitamín B6: 0,02 mg
Vitamín C: 1 mg
Vitamín E: 0,7 mg
Vápnik: 12 mg
Železo: 0,4 mg
Draslík: 148 mg
Horčík: 9 mg
Sodík: 3 mg