Celozrnná žemľa: zdravý štart dňa
Celozrnné žemle sú obľúbené pečivo s chrumkavou kôrkou a množstvom zdravých zŕn a semienok. Celozrnné žemle sú všestranné a vynikajúco chutia teplé aj studené. Môžete si ich dať na raňajky, ako snack počas pauzy alebo ich využiť ako prílohu k polievkam a šalátom. V tomto článku sa dozviete to najdôležitejšie o týchto viaczrnných žemliach, ich pôvode, ako aj o ideálnej sezóne, kedy si ich vychutnať. Prinášame tiež tipy na ich využitie v kuchyni a na správne skladovanie.
Celozrnné žemle majú tieto špecifické vlastnosti
Celozrnné žemle sú vyrobené z klasického cesta na žemle, do ktorého sa pridávajú rôzne zrná a semienka, ako napríklad slnečnicové semienka, ľanové semienka, sezam a tekvicové semienka. Tieto semienka dodávajú žemliam nielen výnimočnú chuť, ale aj poriadnu porciu živín. Celozrnné žemle sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerálne látky a sú skvelou súčasťou zdravého stravovania. Obľubujú ich najmä ľudia, ktorí dbajú na vyváženú a zdravú stravu.
Odkiaľ pôvodne pochádzajú celozrnné žemle?
Presný pôvod žemlí je náročné určiť, pretože existujú v podobnej forme v mnohých kultúrach a krajinách. Nápad pridať do chleba alebo žemlí zrná alebo semienka zrejme vychádza z tradície ozvláštňovania jednoduchého pečiva pridaním výživných prísad, čo zároveň pozdvihuje jeho chuť.
Ako možno celozrnné žemle využiť a ako ich skladovať?
Celozrnné žemle sú nesmierne všestranné a dajú sa využiť na rozmanité spôsoby. Tvoria vynikajúci základ obložených žemlí, môžete si ich vychutnať ako prílohu k polievkam a šalátom alebo ako sladký snack s medom alebo marmeládou. Aby si celozrnné žemle zachovali čerstvosť, uchovávajte ich v nepriedušnej dóze pri izbovej teplote. Môžete ich tiež zamraziť a potom zohriať v rúre, prípadne upiecť, vďaka čomu si zachovajú chrumkavú textúru.