Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Badián: špeciálne korenie, špecifická chuť

Badián, známy aj ako „hviezdicový aníz“ je fascinujúce korenie a liečivá rastlina s charakteristickým hviezdicovitým vzhľadom. Tmavohnedé drevnaté plody tohto vždyzeleného stromu šíria intenzívnu korenistú vôňu a majú sladkastú chuť.

Užitočné informácie

Badián má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na badián

 

Badián je korenie s intenzívnou anízovou arómou a sladkasto-korenistou chuťou. Často sa používa v ázijskej, orientálnej a indickej kuchyni, aby dodal polievkam, duseným jedlám, omáčkam, dezertom a nápojom, ako je čaj Chai, aromatickú príchuť. Okrem toho sa predpokladá, že badián má niekoľko zdraviu prospešných účinkov, podporuje trávenie, má protizápalové vlastnosti a uvoľňuje hlieny.

 

 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza badián?

Badián pochádza pôvodne z východnej Ázie, najmä z Číny a Vietnamu. Badián je semeno vždyzelenej rastliny Illicium verum, ktorá patrí do čeľade Illiciaceae. Táto rastlina má svoj domov v tropických a subtropických oblastiach.

Postupne sa pestovanie badiánu rozšírilo aj do iných častí sveta, najmä do krajín s vhodným podnebím na pestovanie. Vietnam je v súčasnosti dôležitým producentom a exportérom badiánu.


Sezónnosť

Kedy má badián svoju sezónu?

Sezóna zberu badiánu sa líši v závislosti od oblasti a podnebia. V Číne sa zber uskutočňuje od konca leta až do jesene, od augusta do októbra. Vo Vietname, ktorý je dôležitým producentom badiánu, sa zber uskutočňuje bežne na jar a v lete, od apríla do júla. V iných tropických regiónoch sa môžu vyskytnúť aj iné obdobia zberu.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže badián použiť a ako sa skladuje?

Badián je univerzálne korenie s jedinečnou vôňou a chuťou, ktorý je obľúbený v mnohých kuchyniach sveta. Vďaka korenistej chuti sa často využíva v polievkach, dusených jedlách, omáčkach a niektorých dezertoch. Badián sa nachádza aj v mnohých zmesiach korenia, najmä v kari práškoch a zmesiach z piatich korenín, ako ich poznáme z ázijských pokrmov.

Badián by sa mal skladovať na suchom tmavom mieste, aby bolo korenie chránené pred priamym slnečným žiarením a vlhkosťou. Odporúča sa skladovať celé plody badiánu namiesto mletého badiánu, lebo celý badián si udrží dlhšie svoju arómu.


Recepty

Čo si môžete pripraviť s badiánom


Zloženie

Čo sa skrýva v badiáne

Badián má rôzne zdraviu prospešné účinky, ako je uľahčenie vykašliavania, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Môže zmierniť aj bolesti hlavy a bolesti svalstva a pomôcť pri kontrole hladiny cukru v krvi.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 381 kcal

Sacharidy: 38 g

Bielkoviny: 6,5 g

Tuky: 26 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 650 mg

Železo: 0 037 mg

Draslík: 1,4 mg

Horčík: 170 mg

Sodík: 16 mg