Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čierne korenie: ostré a aromatické

Čierne korenie je hneď po soli najobľúbenejšou koreninou na svete. Rastie na tropickom pieprovníku a získava sa zo zrniečok semien. Na kríkoch vysokých až 10 metrov sa na každom klase nachádza od 50 po 150 jednotlivých kvetov, ktoré potrebujú na dozretie 8 až 9 mesiacov. Biele, zelené alebo čierne korenie je v obchode dostupné buď vo forme celých zŕn, alebo ako jemne mletý prášok.

Užitočné informácie

Čierne korenie má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čierne korenie

Najmä čierne korenie je univerzálne korenie, ktoré je v kuchyni rozšírené pre jeho chuť a vôňu. Čierne korenie oživuje a zvýrazňuje chuť potravín a jedál, či už slaných alebo sladkých. Toto korenie existuje v rôznych druhoch – ako čierne, biele, zelené a ružové korenie – z ktorých každé má svoje charakteristické vlastnosti.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza čierne korenie?

Čierne korenie pochádza z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie, najmä z Indie, Indonézie, Malajzie, Srí Lanky a Vietnamu. Čierne korenie sa získava z vysušených plodov pieprovníka (botanický názov: Piper nigrum) a je jednou z najstarších a najrozšírenejších korenín sveta.


Sezónnosť

Kedy má čierne korenie svoju sezónu?

Ako jedno z najobľúbenejších základných korenín je čierne korenie dostupné po celý rok. Toto korenie je dostupné v každom supermarkete celé alebo mleté.

Keďže pieprovníky rastú v tropických oblastiach, ich pestovanie nezávisí od ročných období v miernom pásme. Kvalita a čerstvosť korenia sa však môže líšiť v závislosti od obdobia zberu. Niektoré druhy korenia sú však dostupné len ako „čerstvé korenie“, tie sa produkujú z nezrelého zeleného korenia a majú jemnejší, čerstvejší nádych. Toto čerstvé korenie môže byť v niektorých oblastiach sezónnou záležitosťou a preto ťažie dostupné.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čierne korenie použiť a ako sa má skladovať?

Korenie dodáva jedlám chuť a pikantnosť – mäsu, hydine, rybám, zelenine a iným potravinám. Okrem toho čierne korenie dodáva pikantný nádych šalátom.

Aby sa zachovala kvalita a aróma tohto korenia, malo by správne skladovať. Čierne korenie by sa malo skladovať vo vzduchotesnej nádobe na tmavom a suchom mieste, aby sa zamedzilo vplyvu slnečného svetla. Celé zrnká korenia si zachovávajú dlhšie svoju arómu ako mleté korenie. Preto sa odporúča kupovať celé zrnká korenia a tie si potom čerstvo namlieť tesne pred použitím. Korenie by sa malo skladovať trvalo pri teplote nižšej ako 20 oC, lebo extrémne teplo alebo chlad ovplyvňujú jeho kvalitu.



Zložky

Čo sa skrýva v čiernom korení

Čierne korenie môže mať pozitívne účinky na zdravie, keď sa konzumuje s mierou. Patrí k nim podpora trávenia stimuláciou tvorby žalúdočných kyselín, antioxidačné vlastnosti vďaka piperínu a potenciálne protizápalové účinky.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 285 kcal

Sacharidy: 52 g

Bielkoviny: 10,9 g

Tuky: 3,3 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 0 019 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,24 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 430 mg

Železo: 1,12 mg

Draslík: 1,26 mg

Horčík: 190 mg

Sodík: 44 mg