Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Adventný kalendár pre deti: podrobný postup

Čo sa dnes skrýva za ďalšími dvierkami? Adventný kalendár poteší v predvianočnom období dievčatá aj chlapcov. Prečítajte si, ako si spolu s deťmi vyrobiť kalendár z papierových pohárov. Okrem toho nájdete v článku vynikajúce nápady na to, aké malé prekvapenia do kalendára skryť.

Na hrubom konári, ktorý je pripevnený na bielej stene, visí vlastnoručne vyrobený a pomaľovaný adventný kalendár z papierových pohárov v červenej a bielej farbe.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Pre mnohé dievčatá i chlapcov je adventný kalendár neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Vyrobiť si ho však môžete úplne jednoducho aj sami.
 • Inšpirujte sa naším podrobným návodom na kalendár z papierových pohárov, ktorý v predvianočnom období využijete aj v nasledujúcich rokoch.
 • Čím ho však naplniť? Prinášame vynikajúce nápady, ktorým sa deti určite potešia. 
Radosť

Advent: radostný čas pre deti

Najmä deti sa v zime už nevedia dočkať Vianoc. Čím viac sa sviatky blížia, tým viac narastá u detí radosť a napätie. Aké darčeky asi nájdu pod vianočným stromčekom tento rok? Krásne chvíle pre malých i veľkých však ponúka aj advent, pre ktorý je typické svetlo mihotajúcich sa sviečok a vôňa ihličia. Čo je krajšie, ako stráviť posledné týždne a dni pred Vianocami pečením pečiva s celou rodinou, čítaním knižiek pod vianočným stromčekom a kreatívnymi prácami? Vyskúšajte si pre zmenu vyrobiť vlastný, namiesto klasického kupovaného adventného kalendára s čokoládou. Pre rodičov je to ideálna príležitosť, ako pripraviť deťom malé prekvapenie a spríjemniť im tak čakanie na najkrajšie sviatky roka. Vďaka tomu bude adventné obdobie pre deti ešte napínavejšie a každý deň sa budú tešiť, že zistia, čo sa skrýva za dvierkami: možno hračka? Alebo nejaká výnimočne lahodná pochúťka? V tomto článku nájdete vynikajúce DIY nápady na to, ako si bez veľkej námahy a rýchlo vyrobiť vlastný kalendár. Okrem toho prinášame inšpiráciu, čím originálnym adventný kalendár naplniť. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza adventný kalendár?

Prečo sa vlastne od prvého decembra zvyknú otvárať okienka na adventnom kalendári? Korene pôvodného nápadu siahajú asi 150 rokov do minulosti a pôvod je kresťanský. Otváranie dvierok kalendára malo symbolizovať blížiace sa radostné posolstvo a narodenie Ježiša Krista. Dvadsaťštyri rôznych obrázkov s vianočnými a kresťanskými motívmi zase odkazovalo na vianočný príbeh, ktorý sa 24. decembra čítal v kostole. Dnešný adventný kalendár mal niekoľko predchodcov. Niekedy sa napríklad namaľovalo kriedou na stenu alebo dvere 24 čiarok a deti mohli každý deň až do štedrovečernej večere zotrieť jednu čiarku. Ďalšou formou adventného kalendára bola takzvaná adventná sviečka, ktorá sa nechala každý deň vyhorieť po stanovenú hranicu. Dnes je väčšina kalendárov tvorená malými dvierkami alebo vrecúškami s potlačou vianočných motívov. Vnútri sa skrývajú obrázky, vinše, sladkosti alebo drobné hračky. V mnohých rodinách je tiež zvykom vyrobiť si vlastný adventný kalendár alebo si navzájom podarovať takýto vlastnoručne vyrobený kalendár.


Tipy na výrobu

Adventný kalendár pre deti: najlepšie tipy

Existuje pritom nekonečné množstvo možností, ako vyrobiť adventný kalendár pre deti a čím ho naplniť. Vzhľad takéhoto kalendára bude pritom závisieť od vkusu osoby, ktorej ho chcete darovať. Napriek tomu je pri výrobe dobré dbať na niekoľko všeobecne platných pravidiel. Vlastnoručne vyrobený kalendár by jednoznačne mal pôsobiť vianočne. Dbajte tiež na to, aby nepredstavoval žiadne nebezpečenstvo. Použite naň materiál bez ostrých hrán a rohov.

Vhodné sú tieto predmety:

 • malé papierové poháre
 • čokoládové vajíčka 
 • rolky z toaletného papiera
 • bavlnené vrecúška
 • vlastnoručne vyrobené darčekové vrecúška alebo papierové vrecká
 • dózy bez ostrých hrán
 • ponožky

Adventný kalendár môžete vystaviť v detskej izbe alebo na inom vhodnom mieste vašej domácnosti. Skvele sa bude vynímať napríklad v blízkosti kuchynského alebo jedálenského stola. Vďaka tomu môžete s deťmi urobiť z otvárania kalendára malý rituál a vždy po raňajkách sa pozrieť, aké prekvapenie sa vnútri skrýva. Možnosti pri vlastnoručnej výrobe adventného kalendára sú prakticky nekonečné. Prinášame návod na výrobu originálneho kalendára z papierových pohárikov.


Výzdoba pohárov

Ako vyrobiť adventný kalendár z papierových pohárov

Výroba adventného kalendára pre deti z papierových pohárov je nesmierne jednoduchá a takýto kalendár je navyše veľmi praktický: poháre poskytujú dostatok miesta na malé prekvapenie a môžete si ich farebne ozdobiť presne podľa svojho vkusu. Možno dokonca doma nájdete všetko potrebné na výrobu. Ak to tak nie je, pripravte si nákupný zoznam a môžete sa pustiť do zábavnej práce.

Potrebovať budete:

 • 24 bielych papierových pohárov
 • Pomôcky na výrobu: podložka, nožnice, lepidlo
 • hodvábny papier, servítky alebo krepový papier
 • ozdobné stuhy alebo jutový povrázok
 • darčekové visačky na označenie dvierok
 • baliaci papier

Voliteľne:

 • washi alebo dekoračná páska
 • pečiatky s vianočným motívom a pečiatková poduška
 • vešiak na bielizeň alebo palička, napríklad konárik z eukalyptu alebo jedličky
 • vianočné gule a ihličie

Na výber máte rozmanité spôsoby, ako si papierové poháre ozdobiť. Inšpirujte sa tromi tipmi, ktoré zrealizujete rýchlo a bez veľkej námahy:

 • Pečiatky: Tvoria vaše deti radi s pečiatkami? Neutrálne a vianočné motívy sa dajú vynikajúco použiť na vyzdobenie papierových pohárov adventného kalendára. Ďalšou možnosťou je vyrezať do zemiaka hviezdičku. Potom si už vystačíte s prstovými farbami a môžete sa pustiť do pečiatkovania. 
 • Washi páska : Ozdobné pásky predstavujú nápaditý spôsob ozdobenia pohárov podľa vlastného vkusu a navyše ich môžete kombinovať aj s ďalšími technikami zdobenia. Tento jednoduchý motív zvládnu na poháre nalepiť aj deti: nastrihajte pásku na rôzne dĺžky a nalepte ju ako sviečky po obvode pohára – čiernou a oranžovou fixkou potom stačí dokresliť knôt a plamienok a výzdoba je na svete.
 • Baliaci papier: Papierové poháre môžete jednoducho zabaliť do ozdobného baliaceho papiera. Jeden pohár rozdeľte na spoji a použite ho ako šablónu. Potom podľa šablóny odstrihnite baliaci papier a nechajte si pritom asi 0,5 cm až 1 cm rezervu. Lepidlom ho následne opatrne nalepte na papierový pohár. Prečnievajúci papier jednoducho preložte cez hornú a dolnú hranu pohára a máte hotovo.

navod-na-DIY-kalendar

Výroba kalendára z pohárov: ako na to

 1. Ďalej je potrebné vyrobiť „dvierka“ kalendára. V tomto prípade ich tvoria samotné papierové poháre, ktoré ste si s deťmi ozdobili podľa vlastnej fantázie. Vybrať si pritom môžete jeden z uvedených tipov alebo pokojne skombinujte viacero spôsobov a vyrobte si mimoriadne pestrý adventný kalendár pre deti. 
 2. Naplnené poháriky potom stačí uzatvoriť peknými uzávermi. Použite na to na štvorce nastrihané hodvábne alebo krepové papiere. Potom ich prilepte na okraj každého papierového pohára tak, aby hore vznikol otvor ako do tunela. Poháre nechajte dobre vyschnúť. Keď sú všetky poháre oblepené papierom, môžete sa pustiť do ich plnenia.
 3. Nakoniec každý pohár jemne uzatvorte a ozdobte ho darčekovou visačkou a mašľou alebo napíšte dátum priamo na stenu pohára.

Akýkoľvek prečnievajúci papier odstrihnite a nádherný adventný kalendár pre deti, ktorý vám bude spríjemňovať predsviatočné obdobie, je hotový. Keď budete poháriky otvárať opatrne, môžete kalendár využiť aj na budúce Vianoce. Kreativitu môžete zapojiť aj pri výbere miesta pre adventný kalendár. Môžete si ho postaviť buď na okenný parapet, alebo ho môžete zavesiť na konárik či vešiak na bielizeň. Tip: Poháriky môžete tiež postaviť do debničiek. Tieto môžete ľubovoľne ozdobiť konárikmi eukalyptu či jedličky, vianočnými guľami alebo ihličím.

Krok 1:
Ruky oblepujú biely papierový pohár bielym baliacim papierom s červenými hviezdičkami.
© Kaufland
Krok 2:
Ruky pripevňujú lepidlom červený papier pozdĺž vnútornej strany papierového pohára.
© Kaufland
Krok 3:
Po naplnení sa papierový pohár uzatvorí previazaním červeného papiera stuhou.
© Kaufland

Náplň

Čím naplniť adventný kalendár?

Adventný kalendár pre dievčatá i chlapcov môže v sebe skrývať množstvo prekvapení. Pri jeho plnení preto popustite uzdu fantázii a zapojte kreativitu. Medzi vianočnú klasiku jednoznačne patria drobné hračky a, samozrejme, čokoláda. Ak však nechcete deti príliš kŕmiť cukrom, pokojne si vystačíte aj s menším množstvom čokolády. Tip: Namiesto tabuľky čokolády použite drobné bonbóny alebo pralinky, ktoré môžete ozdobiť celofánom a mašľou alebo kúskom povrázka. Zabalená čokoláda sa navyše nebude topiť, vďaka čomu ju nebude treba hneď zjesť a zároveň sa vyhnete zašpineniu adventného kalendára. 

Siahnuť však môžete aj po iných skvelých nápadoch, čím kalendár naplniť. Ak je pre vás dôležitá vyvážená strava, stavte na pestrofarebnú a rôznorodú zmes zdravých potravín a pochúťok. Okrem toho, kalendár nemusíte plniť len vecami na jedenie. A čo všetko môžete skryť za dvierka? Inšpirujte sa našimi nápadmi:

 • DIY hra: Namiesto malej hračky môžete do kalendára skryť vlastnoručne vyrobenú hru, pri ktorej si vystačíte len s papierom a fixkou. Vytvorte pre deti originálnu hru Meno, mesto, zviera, vec, ktorú si môžu zahrať medzi sebou alebo s celou rodinou. Mimoriadne zábavné bude, keď zvolíte neobyčajné disciplíny, napríklad „zviera zo zoo“, „druh zeleniny“ alebo „postavičky z kreslených filmov“, v ktorých budú deti musieť napísať čo najviac nápadov. 
 • Vlastnoručne vyrobené maľovanky: Čiernou fixkou nakreslite na biely papier motív, ktorý súvisí s Vianocami, alebo taký, ktorý je u vašich detí mimoriadne obľúbený. Nechajte farbu dobre vyschnúť a potom už môžete toto malé prekvapenie vložiť do adventného kalendára pre deti.
 • Sladké a slané domáce pochúťky: To najlepšie na sladkých pochúťkach, ktoré si sami vyrobíte, je, že môžete ľahko ovplyvniť veľkosť porcií aj ich zloženie. Sušienky, ovocné guľôčky či koláčiky cakepop: fantázii sa medze nekladú. Množstvo inšpirácie nájdete v našej databáze receptov. Do adventného kalendára pre deti však zďaleka nemusíte dávať len sladkosti. Vhodnou voľbou sú tiež mandle opečené s trochou soli, ktoré môžete ľahko vložiť do vrecúška a skryť za dvierka. Vynikajúci nápad sú tiež domáce sušienky plné vlákniny s orechmi, ľanovými semienkami či makom.
 • Čerstvé alebo sušené ovocie: Ovocie je takisto milou zmenou, ktorú deti pri otváraní kalendára určite ocenia. Aby ste zabránili ulepeniu alebo zvlhnutiu kalendára, ideálne je siahnuť po malých jabĺčkach alebo tiež mandarínkach a klementínkach, ktoré si deti zvládnu ošúpať aj samy. To však nie je všetko: siahnuť môžete aj po hrsti sušených jablkových krúžkov alebo datlí bez kôstky, fíg či marhúľ.
 • Orechy: Ak chcete naplniť adventný kalendár pre deti niečím zdravým, skvelú službu vám urobia nelúpané arašidy. Vyzerajú pekne a deti okrem toho zbožňujú, keď môžu oriešky oslobodiť z ich domčeka. Vhodné sú však aj kešu orechy, mandle, vlašské orechy alebo lieskové orechy.

Naplňte adventný kalendár domácimi pochúťkami: inšpirujte sa skvelými receptmi!