Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako pripraviť dokonalú školskú desiatu

Do školy či do škôlky: sendvič alebo iný snack pre deti nesmie chýbať. Vymyslieť však nápadité občerstvenie na päť dní v týždni môže byť pre rodičov pomerne náročné a niekedy sa jednoducho minú nápady na zdravú školskú desiatu, ktorá bude dieťaťu zároveň chutiť. Preto vám prinášame vynikajúce nápady a praktické tipy na chutné recepty na desiatu.

Na okrúhlom tanieri petrolejovej farby je položený štvorcový obložený chlieb s údeninou, syrom a šalátom, ktorý vyzerá ako sova: na chlebe sú položené plátky uhorky a reďkovky, ktoré slúžia ako oči a zobák.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Prečítajte si, prečo je školská desiata pre deti taká dôležitá.
  • Dieťa sa počas dňa potrebuje občerstviť, preto v tomto článku nájdete informácie o tom, ktoré ingrediencie sú na to vhodné.
  • Hľadáte tipy na školskú desiatu, ktorá je výživná a zároveň chutná? Inšpirujte sa originálnymi nápadmi na každý deň.

 

Výživa

Prečo je školská desiata taká dôležitá 

Čítanie, písanie a počítanie – od detí sa v škole neustále vyžaduje schopnosť sústrediť sa. Keďže väčšinu dňa trávia mimo domu, je dôležité zabezpečiť pre ne pravidelnú stravu. Občerstvenie im tak dodá cennú energiu, ktorú malé ratolesti potrebujú na hry i čerpanie vedomostí. Keďže deti ešte rastú a vyvíjajú sa, mali by priebežne počas dňa prijímať dostatok živín. Preto je v ich veku nesmierne dôležitá zdravá školská desiata. Prečítajte si, ako pripraviť vyvážené jedlo pre deti, a ktoré ingrediencie by nemali chýbať na vašom nákupnom zozname. Medzi klasiku jednoznačne patrí sendvič, jablko alebo banán. Môže to však vyzerať aj kreatívnejšie: v tomto článku spoznáte množstvo receptov na vyvážené snacky a tipy, ako vždy pripraviť školskú desiatu plnú fantázie. 


Drobné občerstvenie

Koľko jedál potrebuje dieťa denne?

Detský žalúdok je menší ako u dospelých ľudí. Vzhľadom na menšie skonzumované porcie sa im často nedarí pokryť potrebu kalórií a živín v rámci troch hlavných jedál dňa. Preto je pre deti dôležité občerstvenie v podobe obloženého chleba, ovocia a zeleniny alebo iných drobných zdravých snackov, ktoré im dodajú potrebné živiny. V rámci zdravého stravovania je tiež rozhodujúca frekvencia a rytmus jednotlivých jedál. Tie sa líšia v závislosti od konkrétneho dieťaťa a situácie. Závisia aj od toho, či sa dieťa pred odchodom do škôlky alebo školy naje. Ak mu ráno nič nechutí, školská desiata je ideálny spôsob, ako utíšiť prvý hlad počas dňa. Deti, ktoré žijú aktívnym životným štýlom a venujú sa športu, prirodzene potrebujú viac energie ako tie, ktoré sa hýbu málo. Veľkosť školskej desiatej je okrem toho nutné prispôsobiť veku dieťaťa.


Variácie

Ako pripraviť školskú desiatu plnú fantázie

Rozmanitosť je zábava, a to platí aj pre školskú desiatu. Stavte preto na rôzne vyvážené ingrediencie, z ktorých možno zostaviť zaujímavé občerstvenie. Nezabudnite tiež obmieňať obloženie chleba a druh pečiva. Používať pritom môžete rôzne druhy ovocia, zeleniny a šalátov, ako aj iných výživných ingrediencií. Príjemným spestrením chleba je napríklad vajíčko uvarené natvrdo a nakrájané na plátky. Dôležitý je aj vzhľad školskej desiatej, aby dieťa priam lákala zahryznúť sa do nej. Vyplatí sa preto zapojiť kreativitu a nebáť sa skúšať nové recepty. Môžete tak pripraviť napríklad obložený chlieb, na ktorého chuť dieťa tak ľahko nezabudne. Na výnimočné príležitosti, ako sú napríklad narodeniny, môžete dieťaťu zabaliť na školskú desiatu niečo netypické, napríklad sendvič, ktorý bude vyzerať ako sova. Fantázii sa medze nekladú.


Sacharidy

Chlieb je základ

A aká je najdôležitejšia ingrediencia obloženého chleba? Samozrejme, je ňou samotné pečivo. Celozrnný chlieb obsahuje okrem sacharidov, ktoré telu dodajú veľa energie, aj veľa vlákniny, vďaka čomu je sýtejší ako biely chlieb. Ak dieťaťu nechutí celozrnný chlieb, dobrou alternatívou je tiež slnečnicový, špaldový alebo miešaný chlieb. Samozrejme, môžete si tiež upiecť domáci chlieb a doplniť ho o ďalšie kvalitné ingrediencie, napríklad strúhané zemiaky, nadrobno nakrájané orechy alebo ľanové semienka.


Mliečne výrobky

Syr a tvaroh – dôležité zdroje vápnika

Syr, tvaroh a maslo sú zdroje vápnika, ktoré podporujú telesný rast, a zároveň tvoria krémovú zložku sendviča. Zahrňte preto do školskej desiatej aj nejaké mliečne výrobky. Siahnuť môžete po plátku syra, mliečnom nápoji alebo pochúťke z tvarohu. Ak vášmu dieťaťu nechutia syry alebo sa celá vaša rodina stravuje vegánsky, môžete mu pripraviť aj rastlinné varianty jogurtu a mlieka obohatené o vápnik. Aj maslo sa pritom dá nahradiť rastlinnou nátierkou.


Mäsové výrobky

Nie je údenina ako údenina

Ak chcete obložiť sendvič údeninou, siahnite po menej tučných variantoch, ako je hydinový salám alebo varená šunka. Ingrediencie ako salám alebo mortadela obsahujú priveľa tuku, takže by mali byť súčasťou školskej desiatej len občas. Menej tučné druhy údenín obsahujú cenné bielkoviny, ktoré podporujú pocit sýtosti. V boxe na školskú desiatu sa však občas smie objaviť aj párok. Ak sa chcete vyhnúť mäsu, môžete si vybrať zo širokej ponuky vegetariánskych a vegánskych alternatív.


Ovocie a zelenina

Vždy poruke: ovocie a zelenina nesmú v školskej desiatej chýbať

Čerstvé ovociezelenina obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok, takže je takisto dôležitou súčasťou občerstvenia pre deti. Nezabudnite preto zahrnúť do školskej desiatej aj šalát, uhorku či paradajky. Zaujímavým chrumkavým prvkom je zase snack v podobe kúskov ovocia alebo nakrájanej zeleniny, napríklad mrkvy alebo kalerábu. Ak nemáte ráno čas na krájanie surovín, stačí k sendviču rýchlo prihodiť pár reďkoviek alebo cherry paradajok. Ak vaše dieťa zbožňuje ovocie, pokúste sa vyberať pre neho druhy, ktoré neobsahujú priveľa cukru. 


Orechy

Dôležitá výživa pre nervový systém: orechy, semienka a jadrá

Mandle či vlašské orechy: tieto chutné zásobárne energie by rozhodne v školskej desiatej nemali chýbať. Obsahujú totiž okrem nenasýtených mastných kyselín aj bielkoviny, vlákninu a vitamíny podporujúce schopnosť sústrediť sa. Platí to nielen pre orechy, ale aj pre rôzne jadrá a semienka: pri príprave obloženého chleba môžete použiť napríklad chlieb s tekvicovými semienkami alebo môžete dieťaťu pribaliť jogurt s chia semienkami v dobre uzatvárateľnom pohári. Pre malé deti orechy však nie sú veľmi vhodné, pretože hrozí riziko, že ich prehltnú a zabehnú im. Pri výbere jednotlivých ingrediencií sa riaďte najmä tým, čo dieťa najviac obľubuje.


Snacky s nízkym obsahom cukru

S cukrom opatrne

Deti zbožňujú sladkosti. Snažte sa však pri príprave školskej desiatej vyhýbať sa ingredienciám s vysokým obsahom cukru. Čím pestrejšia a rozmanitejšia detská desiata bude, tým menej budú dieťaťu chýbať sladkosti. Ak k občerstveniu do školy predsa len chcete pribaliť niečo sladké, stavte na potraviny, ktoré okrem cukru obsahujú aj kvalitné živiny. Vyskúšajte domáce sladkosti, ako napríklad energetické guľôčky alebo kúsky ovocia.

Výživné snacky a maškrty pre deti: tieto recepty si určite zamilujú!