Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kuracia pečeň: celosvetová kulinárska tradícia

Kuracia pečeň, známa aj ako hydinová pečeň, je delikátna a všestranná potravina v kulinárskom svete. Na živiny bohatá kuracia pečeň je dôležitým zdrojom bielkovín, železa a rôznych vitamínov, vrátane vitamínu A, vitamínov B a kyseliny listovej. Kuracia pečeň sa môže podávať ako predjedlo, hlavné jedlo alebo ako prísada do omáčok a paštét.

Užitočné informácie

Kuracia pečeň má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na kuraciu pečeň

Kuracia pečeň patrí k vnútornostiam a je vynikajúcim zdrojom železa a vitamínu B12. Obsahuje aj bielkoviny a všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré potrebuje naše telo. Kuracia pečeň má jemnú, mierne sladkastú chuť a jemnú, hladkú konzistenciu a je vhodná na rôzne druhy úpravy. Vďaka svojej všestrannosti sa kuracia pečeň môže použiť v mnohých jedlách, a to od minútok cez polievky až po paštéty. Je obľúbená v mnohých kulinárskych tradíciách po celom svete.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza kuracia pečeň?

Kuracia pečeň pochádza z hydiny, najmä z kurčiat (Gallus gallus domesticus). Kurčatá sú domestikované vtáky už tisíce rokov a chovajú sa na celom svete na mäso, vajcia a iné potravinárske výrobky.

Samotná kuracia pečeň je orgánom v tele kurčaťa. Podieľa sa na rôznych metabolických procesoch a má dôležitú funkciu v tele zvieraťa. V potravinárskom priemysle sa pečeň odoberie zo zabitých kurčiat a spracováva sa na konzumáciu pre ľudí.


Sezónnosť

Kedy má kuracia pečeň svoju sezónu?

Kuracia pečeň je dostupná po celý rok, lebo po výrobkoch z kuracieho mäsa je v modernom potravinárstve stály dopyt.

Dostupnosť kuracej pečene však môže závisieť od príslušného miesta a lokálnych faktorov trhu. V mnohých potravinárskych obchodoch nájdete kuraciu pečeň zvyčajne v oddelení mäsa alebo hydiny. V závislosti od dopytu a distribučných kanálov je kuracia pečeň k dispozícii čerstvá alebo mrazená.


Používanie a skladovanie

Na čo možno použiť kuraciu pečeň a ako sa skladuje?

Tento všestranný výrobok sa používa v rôznych kulinárskych tradíciách na celom svete.

Môže sa nakrájať na plátky a upiecť na panvici s maslom, cibuľou a koreninami. Spracovaná na krémovú paštétu je chutnou nátierkou na chlieb. V polievkach a dusených jedlách zvýrazní chuť a výživovú hodnotu. A v niektorých kuchyniach sa používa aj v šalátoch – pre extra chuť a bielkoviny.

Správne skladovanie kuracej pečene je dôležité na zachovanie jej čerstvosti a kvality. Po kúpe alebo príprave by sa mala okamžite schladiť a zabaliť do vzduchotesného obalu, aby sa zabránilo jej vyschnutiu a kontaminácii. Teplota od 0 do 4 stupňov Celzia je ideálna, skonzumovať by sa mala v priebehu 1 až 2 dní. Kvôli dlhšiemu skladovaniu sa môže aj zamraziť, pričom doba skladovania v mrazničke je zvyčajne 2 až 3 mesiace. Pri rozmrazovaní sa odporúča vložiť ju do chladničky.


Recepty

Čo si môžete pripraviť z kuracej pečene


Zloženie

Čo sa skrýva v kuracej pečeni

Vďaka množstvu živín môže byť kuracia pečeň súčasťou vyváženej stravy. Je vynikajúcim zdrojom železa, najmä hemového železa, ktoré sa ľahko vstrebáva do tela. Okrem toho je bohatá na vitamín A a vynikajúcim zdrojom vitamínu B12. Obsahuje kyselinu listovú a minerálne látky, ako sú zinok a meď. Okrem toho je kuracia pečeň dobrým zdrojom bielkovín a obsahuje všetky aminokyseliny dôležité pre telo.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 131 kcal

Sacharidy: 1,2 g

Bielkoviny: 22,1 g

Tuky: 4,7 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 12800 mg

Vitamín B1: 0,32 mg

Vitamín B2: 2,49 mg

Vitamín B6: 0,8 mg

Vitamín C: 28 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 7,4 mg

Draslík: 218 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 68 mg