Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Paradajková šťava: zdravé osvieženie

Paradajková šťava je nielen osviežujúcim nápojom, ale aj univerzálnou prísadou v kuchyni, napr. do polievok, omáčok, džúsov, koktailov alebo smoothies. Bohatá na živiny, ako sú vitamíny, minerálne látky a antioxidanty, je mimoriadne zdravou voľbou pre všetkých, ktorý kladú dôraz na vyvážené stravovanie. Chuť paradajkovej šťavy je rôznorodá a môže byť od korenistej a pikantnej až po neutrálnu.

Užitočné informácie

Paradajková šťava má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na paradajkovú šťavu

 

Paradajková šťava je bohatá na živiny, akými sú vitamíny, minerálne látky a antioxidanty, napr. vitamín C, vitamín A, draslík, kyselina listová a vitamín K. Okrem toho má malý obsah kalórií, čo je výhodou pri uvedomelom stravovaní. Existuje množstvo príchutí, vrátane korenistých, pikantných alebo nesolených verzií. Použitie paradajkovej šťavy je mimoriadne všestranné. Môže sa piť samostatne alebo používať ako prísada do rôznych receptov, napr. v polievkach, omáčkach, džúsoch, koktailoch a smoothies.

 

 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza paradajková šťava?

Paradajková šťava sa získava z paradajok (Solanum lycopersicum), plodov, ktoré pôvodne pochádzajú z Ánd v Južnej Amerike. Tam domorodí obyvatelia pestovali paradajky už po stáročia.

Po objavení Ameriky v 16. storočí sa dostala aj do Európy. Najskôr sa paradajka v Európe pestovala ako okrasná rastlina, lebo sa považovala za jedovatú. Až v 18. storočí sa paradajky začali akceptovať ako potravina a začali sa používať v kuchyni.

V súčasnosti sa paradajková šťava vyrába a konzumuje po celom svete. Existuje veľa druhov paradajkovej šťavy, vrátane korenistých verzií, pikantných koktailov a nesolených verzií.


Sezónnosť

Kedy má paradajková šťava svoju sezónu?

Paradajky sú také obľúbené, že sa pestujú po celý rok. To znamená, že aj paradajková šťava je zvyčajne dostupná celoročne a možno ju kúpiť vo väčšine obchodov s potravinami.

Okrem čerstvej paradajkovej šťavy si možno celoročne kúpiť aj konzervovanú paradajkovú šťavu v plechovkách alebo fľašiach. Tak môžeme obľúbenú šťavu konzumovať aj mimo sezóny.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže paradajková šťava použiť a ako sa skladuje?

Paradajková šťava je obľúbená predovšetkým ako osviežujúci a zdravý nápoj. Často sa však používa aj ako hlavná zložka v paradajkovej polievke, paradajkovej omáčke, omáčkach na cestoviny, salsách a čili. Paradajková šťava sa používa aj v zelených smoothies alebo zeleninových šťavách a slúži ako prísada do marinád na mäso, hydinu alebo zeleninu. Okrem toho je vhodná ako prísada alebo základ pre domáce omáčky a zálievky.

Paradajková šťava by sa po otvorení mala skladovať pri teplote od 0 do 4 oC v chladničke. Uzavreté balenia sa môžu skladovať pri izbovej teplote na studenom, tmavom a suchom mieste, pričom by sa mal sledovať dátum spotreby. Aby sa zabránilo prenosu pachov, nádoba by mala byť dobre uzavretá a nemala by sa skladovať v blízkosti potravín s výraznou arómou.


Recepty

Čo si môžete pripraviť s paradajkovou šťavou


Zloženie

Čo sa skrýva v paradajkovej šťave

Paradajková šťava ako bohatý zdroj živín a antioxidantov má rôzne výhody pre zdravie. Lykopén, silný antioxidant v paradajkovej šťave, dokáže neutralizovať voľné radikály. Pravidelná konzumácia paradajkovej šťavy podporuje správnu činnosť srdca tým, že dokáže znížiť hladinu cholesterolu a znižuje riziko srdcových ochorení. Štúdie naznačujú, že lykopén v paradajkovej šťave dokáže znížiť aj riziko určitých druhov rakoviny, najmä rakoviny prostaty. Okrem toho v nej obsiahnuté vitamíny a antioxidanty prispievajú k zdraviu pokožky.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 17 kcal

Sacharidy: 3 g

Bielkoviny: 0,8 g

Tuky: 0 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 0,54 µg

Vitamín B1: 0 056 mg

Vitamín B2: 0 026 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 14,8 mg

Vitamín E: 0 811 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 15 mg

Železo: 0,56 mg

Draslík: 0 238 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 5 mg