Donut: výnimočný tvar, výnimočná chuť
Donuty nie sú obľúbený snack len v USA, ale našli si už fanúšikov na celom svete. Tieto sladké krúžky sú dokonalá pochúťka pre každého maškrtníka. Donuty vždy stoja za hriech, či už klasické s cukrovou polevou, plnené lahodnou marmeládou alebo ozdobené farebnou posýpkou. Čo sa však vlastne skrýva v donute? Tu sa dozviete to najdôležitejšie o pôvode donutov, o rôznych druhoch, ako aj o tom, ako ich správne skladovať.
Donuty majú tieto špecifické vlastnosti
Donuty sú fritované pečivo, ktoré sa tradične pripravuje z kysnutého cesta. Svojím tvarom a veľkosťou pripomínajú šišky. Majú však typický okrúhly tvar s otvorom uprostred, čím sa odlišujú od iných druhov sladkého pečiva. Donuty môžu byť ozdobené rôznymi polevami (napr. bielou polevou z práškového cukru), posýpkou alebo môžu mať náplň, vďaka čomu sú všestranné a nesmierne obľúbené.
Odkiaľ pôvodne pochádzajú donuty?
História donutov (z anglického doughnut, pričom dough znamená cesto) siaha skutočne ďaleko. Pochádzajú z Holandska, kde sa nazývali „olykoeks“, teda olejové koláčiky. Holandskí prisťahovalci ich potom v 19. storočí priniesli do USA. Moderný donut, ako ho poznáme dnes, sa však stal populárnym až v USA. Legenda hovorí, že námorník Hanson Gregory vymyslel v roku 1847 otvor v strede donutu, čím chcel dosiahnuť rovnomerné prepečenie cesta. Zrodil sa tak recept, ako ho poznáme v súčasnosti.
Kedy majú donuty sezónu?
Ako možno donuty využiť a ako ich skladovať?
Donuty majú všestranné využitie a môžete si ich vychutnať na raňajky alebo ako snack či dezert. Vynikajúco sa hodia ku káve alebo čaju a tešia sa obľube aj na večierkoch a oslavách. Aby si donuty zachovali čerstvosť, uchovávajte ich v nepriedušnej dóze pri izbovej teplote. Najlepšie je však konzumovať ich čerstvo po upečení, pretože môžu rýchlo vyschnúť. Môžete ich však tiež zamraziť a potom rozmraziť podľa potreby.
Vyskúšajte naše chutné recepty
Čo sa skrýva v donutoch
Klasický donut je upečený z múky (najlepšia je pšeničná múka), cukru, vajíčok, mlieka, masla a kvasníc. V závislosti od receptu môžu donuty obsahovať aj iné prísady ako vanilka, škorica alebo muškátový orech. Poleva sa zvyčajne vyrába z práškového cukru, rôznych aróm alebo potravinárskych farbív. Rovnako ako iné sladké pečivo a koláče, aj donuty obsahujú množstvo kalórií, tuku a cukru, preto je dôležité konzumovať ich s mierou.
Kalórie: 1822 kJ/437 kcal
Tuky: 27 g
z toho nasýtené mastné kyseliny: 14 g
Sacharidy: 38 g
z toho cukor: 14 g
Vláknina: 2,6 g
Bielkoviny: 7,9 g
Soľ: 1 g