Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hotdog: originál a nápadité varianty

Pri návšteve New Yorku určite nesmiete vynechať výstup do Empire State Building, návštevu Sochy slobody, prehliadku Central Parku a, samozrejme, musíte tiež ochutnať americký hotdog. Popri hamburgeroch je práve horúci párok v rožku jednou z najvýznamnejších súčastí kulinárskej scény tohto mesta. Túto kultovú fast food klasiku preto nájdete prakticky na každom rohu ulice. A niet sa čo diviť, pretože kvalitný hotdog je vynikajúca lahôdka a ideálny snack v jednom. Prečítajte si, čím sa vyznačuje klasický americký hotdog a kde prišiel k svojmu zvláštnemu menu. Okrem toho načerpáte množstvo inšpirácie na chutné varianty hotdogov, takže si budete môcť pripraviť dokonalý párok v rožku presne podľa svojej chuti. Nič nie je nemožné – a to platí pre krajinu neobmedzených možností i vašu kuchyňu!

Ruka drží čerstvý hotdog s párkom a cibuľovou omáčkou, zatiaľ čo druhá ruka pridáva na hotdog horčicu z tuby.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Prezradíme vám, kde sa vzalo zvláštne označenie, ktoré v preklade znamená „horúci pes“.
 • V závislosti od typu prípravy sa rozlišujú dva druhy hotdogov. Prečítajte si, čím sú výnimočné.
 • Okrem toho prinášame množstvo nápadov na prísady na hotdogy, ako aj rôzne varianty párkov a pečiva!
 • Čo viac si priať? Hádam už len rozmanité prílohy k hotdogom, ktoré vás spoľahlivo zasýtia.
Význam pomenovania

Horúci pes: prečo sa tak hotdog označuje?

Na obrázku je nočná panoráma New Yorku, ktorej krásne žlté, červené, modré a fialové svetlá sa odrážajú na hladine vody.
© Kaufland Let it shine: New York je najkrajší v noci.

Keď si označenie obľúbeného hotdogu doslovne preložíte, možno naň ani nebudete mať chuť. „Horúci pes“ je totiž dosť zvláštne pomenovanie teplého párku v rožku. O pôvode tohto mena však existuje asi rovnako veľa teórií ako prísad na hotdogy. 

Jedna z nich napríklad hovorí, že raz si jeden karikaturista menom Thomas „Tad“ Aloysius Dorgan počas hry póla všimol, že si majitelia jazvečíkov na mieste konania kupujú párky pre jazvečíkov. No a keďže jazvečík svojím výzorom pripomína párok (a v anglicky hovoriacich krajinách sa hovorovo označuje ako „sausage dog“, teda „párkový pes“), Dorgan vo svojej kresbe použil namiesto párka jazvečíka a vložil ho do rožka. Svoje dielo pomenoval „Hotdogs“. 

Tento pekne znejúci mýtus však trochu pokazíme teóriou, ktorá je vraj pravdivá. Okolo roku 1900, keď vznikol prvý hotdog na Coney Islande neďaleko New Yorku, sa údajne pri príprave tohto jedla naozaj často používalo psie mäso. Táto prísada je už, našťastie, hudbou minulosti.

A ešte jedna zaujímavosť: hotdog údajne pochádza z dielne jedného alebo dvoch Nemcov. Johann Georg Hehner, mäsiar z Coburgu, vytvoril v roku 1847 vo Frankfurte nad Mohanom predchodcu slávneho frankfurtského párku (alebo viedenského párku), ktorý je takisto častou súčasťou hotdogov. V New Yorku potom o 20 rokov neskôr balil Hannoverčan Charles Feltman grilované párky do žemle a vytvoril si na túto dobre zorganizovanú činnosť aj prenosnú výhrevnú platňu – tak sa zrodil nápad predávať hotdog vo veľkom ako fast food.


Druhy

Na párku záleží: aké druhy hotdogov existujú?

Pohľad dovnútra bistra Katz’s Deli v New Yorku s barom a viacerými radmi stolov so stoličkami s retro vzhľadom, pričom na niektorých sedia ľudia a jedia.
© Kaufland Hotdogy sa v New Yorku nepodávajú len vonku ako streetfood, ale aj v reštauráciách a bistrách, ako je Katz’s Deli.

Najdôležitejšou súčasťou každého hotdog receptu je párok alebo klobása. Rozlišujú sa pritom dva spôsoby prípravy. Prečítajte si, o aké ide a ako ovplyvňujú chuť jednotlivých druhov hotdogov.

Dirty Water Dog

V New Yorku je okrem „pravého“ hotdogu populárny aj takzvaný Dirty Water Dog. „Špinavá voda“ v názve pritom odkazuje na vodu, v ktorom sa údenina zohrieva (ale nevarí!). Často sa párky zohrievajú vo veľkých kovových nádobách mobilných stánkov s hotdogmi. Párky v nej plávajú v náleve s vodou, octom, cesnakom, cukrom a koreninami, čo im dodáva zaujímavú sladko-slanú arómu. Horúci kúpeľ udržiava párky v teple, no počas dňa sa vplyvom jednotlivých prísad môže sfarbiť. Nemusíte sa však báť, že by bol Dirty Water Dog špinavý. Fanúšikovia tohto druhu hotdogov si pochvaľujú najmä šťavnatú konzistenciu. Vplyvom párka vyloveného z vody pečivo zmäkne, vďaka čomu je pochúťka nesmierne lahodná a jemná.

Hot dog New York Style

Aby sa hotdog mohol považovať za rodeného Newyorčana, musí v ňom byť grilovaný párok. Frankfurtský párok, viedenský párok či nemecká klobása Bockwurst sa pritom rovnako ako americké údeniny lovia z takzvanej „špinavej vody“. Mnohé mobilné stánky s jedlom a foodtrucky sú vybavené aj grilmi na opečenie párkov. Hlavným centrom originálnych hotdogov New York Style sú však naďalej reštaurácie a americké bistrá. Tomu vravíme originál, pretože aj nemecký priekopník v hotdogoch Charles Feltman údajne pripravoval párky na grile. A v čom sa odlišujú grilované párky na hotdog od zohrievaných? Zástancovia tohto druhu hotdogov uprednostňujú arómu grilovaného mäsa a chrumkavú kôrku údeniny, ktoré nemožno dosiahnuť metódou ohrievania.

Tip na návštevu New Yorku: Zájdite do bistra Katz’s Delicatessen v štvrti Lower East Side. Vraj tam majú najlepšie originálne hotdogy v meste s úžasne chrumkavými párkami pečenými na rošte.


Prísady

Vybrať si môžete z množstva prísad na hotdogy

Za hotdog teoreticky možno považovať už samotný horúci párok v rožku. To by však bola trochu nuda, a preto nezabudnite použiť aj ďalšie prísady na hotdogy ako horčicu, rôzne omáčky, cibuľu či kyslú kapustu. Prinášame prehľad najobľúbenejších prísad na hotdog, pričom nazrieme aj za americké hranice.

Kovová nádoba s vodou v stánku s hotdogmi, v ktorej plávajú párky.
© Kaufland Ohrievaný alebo grilovaný – v New Yorku sa tradične používajú párky z hovädzieho mäsa.

Párok

Tradičnou súčasťou amerického receptu na hotdog je párok z hovädzieho mäsa. Je pritom jedno, či ho ohrejete alebo ugrilujete. Zvyknú sa však používať aj bravčové frankfurtské párky, viedenské párky z bravčového a hovädzieho mäsa či nemecké klobásy Bockwurst z bravčoviny a slaniny. V Dánsku a Švédsku nedajú dopustiť na „røde pølser“, červené bravčové párky, ktoré sa tiež zohrievajú alebo grilujú.

Tip: Dajte šancu aj iným druhom mäsa a ochutnajte hydinové párky alebo exotickejšie údeniny v podobe španielskeho choriza, arabských párkov Merguez či bavorskej bielej klobásy. Za vyskúšanie však stoja aj hotdogy s klasickou klobásou. Vegetariáni a vegáni zase môžu siahnuť po tofu párkoch alebo marinovanej mrkve. 

Drevená doska na krájanie na svetlom pozadí, s dvomi hotdogmi v lúhovanom rožku, s bielou klobásou, valeriánkou poľnou, reďkovkami a malou miskou so sladkou horčicou.
© Kaufland Ochutnajte niečo originálne: hotdogy s lúhovaným rožkom a bielou klobásou.

Pečivo

Rovnako ako u hamburgerov, aj pečivo na hotdogy, takzvaná „bun“, je vyrobené zo svetlého kysnutého cesta sladkastej chuti. Okrem klasických žemlí sú v New Yorku obľúbené aj briošky, ktoré obsahujú viac masla a po prekrojení sa opekajú. Ak vám chutia obzvlášť mäkké hotdogy, môžete pečivo na chvíľku napariť v hrnci a až potom ho obložiť. Pečivo pritom pozdĺžne nakrojte, ale úplne ho neprekrojte. Len tak vám z neho prísady nebudú pri jedení vypadávať.

Tip: Chutnými variantmi hotdog pečiva sú tiež taco placky, bagety, ciabatty a rôzne druhy celozrnného či lúhovaného pečiva. Inšpirujte sa burgerom s bielou klobásou a pripravte si hotdog s bielou klobásou a lúhovaným pečivom s nefalšovaným bavorským nádychom. Prípadne upečte párok rovno v čerstvom ceste na žemle, lístkovom ceste alebo ceste na pizzu – výsledkom bude niečo ako corn dog, ktorý sa v Amerike frituje v kukuričnom ceste. Pochúťku doplňte omáčkami a ďalšími prísadami, ako sme to urobili my v recepte na curry rolls. 


Najlepšie druhy pečiva

Inšpirácia na kreatívne druhy pečiva


Prísady

Tri hotdogy s frankfurtským párkom, uhorkovým relishom a horčicou položené na veľkom čiernom tanieri vedľa malej misky s relishom, na svetlom pozadí.
© Kaufland Klasika z New Yorku: hotdogy s uhorkovým relishom a horčicou.

Prísady spoľahlivo pozdvihnú hotdog na ešte vyššiu úroveň. Hot dog New York Style sa klasicky podáva len s horčicou a kapustovým šalátom Cole Slaw. Ak si v Amerike vypýtate k hotdogu kečup, stretnete sa so začudovanými pohľadmi, pretože túto paradajkovú omáčku si tam objednávajú len deti. Povolenou prísadou na hotdogy je v Amerike akurát tak cibuľa, často rozvarená na skaramelizovanú cibuľovú omáčku, a uhorkový relish. Ide o korenisto-sladké nakladané uhorky, ktoré majú podobne ako cibuľa konzistenciu omáčky a hotdogu dodávajú šťavnatosť. 

Tip: Klasický dánsky hotdog, ktorý sa aj u nás teší veľkej obľube, sa tradične podáva s plátkami nakladaných uhoriek, kečupom, horčicou a remuládou. Chýbať nesmie ani na kocky nakrájaná cibuľa – použiť môžete surovú, ktorá dodá hotdogu pikantnú chuť, alebo príjemne chrumkavú praženú cibuľu.

 

Ďalšie chutné tipy na prísady na hotdogy:

 • majonéza
 • sriracha alebo sladká čili omáčka
 • papričky jalapeño alebo peperoni
 • čedar
 • paradajková salsa
 • guacamole
 • slanina
 • mleté mäso
 • tortillové čipsy
 • fazule kidney alebo pečené fazule
 • volské oko
 • reďkovky
 • listový šalát
 • červená kapusta
 • kapustový šalát
 • jarná cibuľka alebo pažítka
 • kúsky mozzarelly 
 • ananás alebo mango
 • bazalka, koriander alebo petržlenová vňať

Prílohy

S čím podávať hotdog?

Ak sa chcete poriadne najesť, možno si budete musieť dať aj dva či tri hotdogy. Závisí to od toho, koľko prísad obsahujú. V New Yorku sa hotdog považuje za rýchly snack medzi hlavnými jedlami a niekedy sa podáva aj ako predjedlo. So sýtymi prílohami sa však hotdog premení na plnohodnotné jedlo. Vynikajúco chutí s grilovanými kukuričnými klasmi, hranolčekmi, pečenými zemiakmi, zemiakovými vejármi, zemiakovými lupienkami alebo hranolčekmi s čili a syrom. A ak chcete ochutnať ešte viac z americkej kuchyne, objednajte si k hotdogu aj snacky ako kuracie nugety alebo kuracie krídelká. Zdravým doplnkom je listový šalát s čerstvou zeleninou alebo extra porcia šalátu cole slaw či kapustového šalátu.