Hotdog: originál a nápadité varianty
Prehľad obsahu na tejto stránke
- Prezradíme vám, kde sa vzalo zvláštne označenie, ktoré v preklade znamená „horúci pes“.
- V závislosti od typu prípravy sa rozlišujú dva druhy hotdogov. Prečítajte si, čím sú výnimočné.
- Okrem toho prinášame množstvo nápadov na prísady na hotdogy, ako aj rôzne varianty párkov a pečiva!
- Čo viac si priať? Hádam už len rozmanité prílohy k hotdogom, ktoré vás spoľahlivo zasýtia.
Horúci pes: prečo sa tak hotdog označuje?
Keď si označenie obľúbeného hotdogu doslovne preložíte, možno naň ani nebudete mať chuť. „Horúci pes“ je totiž dosť zvláštne pomenovanie teplého párku v rožku. O pôvode tohto mena však existuje asi rovnako veľa teórií ako prísad na hotdogy.
Jedna z nich napríklad hovorí, že raz si jeden karikaturista menom Thomas „Tad“ Aloysius Dorgan počas hry póla všimol, že si majitelia jazvečíkov na mieste konania kupujú párky pre jazvečíkov. No a keďže jazvečík svojím výzorom pripomína párok (a v anglicky hovoriacich krajinách sa hovorovo označuje ako „sausage dog“, teda „párkový pes“), Dorgan vo svojej kresbe použil namiesto párka jazvečíka a vložil ho do rožka. Svoje dielo pomenoval „Hotdogs“.
Tento pekne znejúci mýtus však trochu pokazíme teóriou, ktorá je vraj pravdivá. Okolo roku 1900, keď vznikol prvý hotdog na Coney Islande neďaleko New Yorku, sa údajne pri príprave tohto jedla naozaj často používalo psie mäso. Táto prísada je už, našťastie, hudbou minulosti.
A ešte jedna zaujímavosť: hotdog údajne pochádza z dielne jedného alebo dvoch Nemcov. Johann Georg Hehner, mäsiar z Coburgu, vytvoril v roku 1847 vo Frankfurte nad Mohanom predchodcu slávneho frankfurtského párku (alebo viedenského párku), ktorý je takisto častou súčasťou hotdogov. V New Yorku potom o 20 rokov neskôr balil Hannoverčan Charles Feltman grilované párky do žemle a vytvoril si na túto dobre zorganizovanú činnosť aj prenosnú výhrevnú platňu – tak sa zrodil nápad predávať hotdog vo veľkom ako fast food.
Na párku záleží: aké druhy hotdogov existujú?
Najdôležitejšou súčasťou každého hotdog receptu je párok alebo klobása. Rozlišujú sa pritom dva spôsoby prípravy. Prečítajte si, o aké ide a ako ovplyvňujú chuť jednotlivých druhov hotdogov.
Dirty Water Dog
V New Yorku je okrem „pravého“ hotdogu populárny aj takzvaný Dirty Water Dog. „Špinavá voda“ v názve pritom odkazuje na vodu, v ktorom sa údenina zohrieva (ale nevarí!). Často sa párky zohrievajú vo veľkých kovových nádobách mobilných stánkov s hotdogmi. Párky v nej plávajú v náleve s vodou, octom, cesnakom, cukrom a koreninami, čo im dodáva zaujímavú sladko-slanú arómu. Horúci kúpeľ udržiava párky v teple, no počas dňa sa vplyvom jednotlivých prísad môže sfarbiť. Nemusíte sa však báť, že by bol Dirty Water Dog špinavý. Fanúšikovia tohto druhu hotdogov si pochvaľujú najmä šťavnatú konzistenciu. Vplyvom párka vyloveného z vody pečivo zmäkne, vďaka čomu je pochúťka nesmierne lahodná a jemná.
Hot dog New York Style
Aby sa hotdog mohol považovať za rodeného Newyorčana, musí v ňom byť grilovaný párok. Frankfurtský párok, viedenský párok či nemecká klobása Bockwurst sa pritom rovnako ako americké údeniny lovia z takzvanej „špinavej vody“. Mnohé mobilné stánky s jedlom a foodtrucky sú vybavené aj grilmi na opečenie párkov. Hlavným centrom originálnych hotdogov New York Style sú však naďalej reštaurácie a americké bistrá. Tomu vravíme originál, pretože aj nemecký priekopník v hotdogoch Charles Feltman údajne pripravoval párky na grile. A v čom sa odlišujú grilované párky na hotdog od zohrievaných? Zástancovia tohto druhu hotdogov uprednostňujú arómu grilovaného mäsa a chrumkavú kôrku údeniny, ktoré nemožno dosiahnuť metódou ohrievania.
Tip na návštevu New Yorku: Zájdite do bistra Katz’s Delicatessen v štvrti Lower East Side. Vraj tam majú najlepšie originálne hotdogy v meste s úžasne chrumkavými párkami pečenými na rošte.
Vybrať si môžete z množstva prísad na hotdogy
Za hotdog teoreticky možno považovať už samotný horúci párok v rožku. To by však bola trochu nuda, a preto nezabudnite použiť aj ďalšie prísady na hotdogy ako horčicu, rôzne omáčky, cibuľu či kyslú kapustu. Prinášame prehľad najobľúbenejších prísad na hotdog, pričom nazrieme aj za americké hranice.
Párok
Tradičnou súčasťou amerického receptu na hotdog je párok z hovädzieho mäsa. Je pritom jedno, či ho ohrejete alebo ugrilujete. Zvyknú sa však používať aj bravčové frankfurtské párky, viedenské párky z bravčového a hovädzieho mäsa či nemecké klobásy Bockwurst z bravčoviny a slaniny. V Dánsku a Švédsku nedajú dopustiť na „røde pølser“, červené bravčové párky, ktoré sa tiež zohrievajú alebo grilujú.
Tip: Dajte šancu aj iným druhom mäsa a ochutnajte hydinové párky alebo exotickejšie údeniny v podobe španielskeho choriza, arabských párkov Merguez či bavorskej bielej klobásy. Za vyskúšanie však stoja aj hotdogy s klasickou klobásou. Vegetariáni a vegáni zase môžu siahnuť po tofu párkoch alebo marinovanej mrkve.
Pečivo
Rovnako ako u hamburgerov, aj pečivo na hotdogy, takzvaná „bun“, je vyrobené zo svetlého kysnutého cesta sladkastej chuti. Okrem klasických žemlí sú v New Yorku obľúbené aj briošky, ktoré obsahujú viac masla a po prekrojení sa opekajú. Ak vám chutia obzvlášť mäkké hotdogy, môžete pečivo na chvíľku napariť v hrnci a až potom ho obložiť. Pečivo pritom pozdĺžne nakrojte, ale úplne ho neprekrojte. Len tak vám z neho prísady nebudú pri jedení vypadávať.
Tip: Chutnými variantmi hotdog pečiva sú tiež taco placky, bagety, ciabatty a rôzne druhy celozrnného či lúhovaného pečiva. Inšpirujte sa burgerom s bielou klobásou a pripravte si hotdog s bielou klobásou a lúhovaným pečivom s nefalšovaným bavorským nádychom. Prípadne upečte párok rovno v čerstvom ceste na žemle, lístkovom ceste alebo ceste na pizzu – výsledkom bude niečo ako corn dog, ktorý sa v Amerike frituje v kukuričnom ceste. Pochúťku doplňte omáčkami a ďalšími prísadami, ako sme to urobili my v recepte na curry rolls.
Prísady
Prísady spoľahlivo pozdvihnú hotdog na ešte vyššiu úroveň. Hot dog New York Style sa klasicky podáva len s horčicou a kapustovým šalátom Cole Slaw. Ak si v Amerike vypýtate k hotdogu kečup, stretnete sa so začudovanými pohľadmi, pretože túto paradajkovú omáčku si tam objednávajú len deti. Povolenou prísadou na hotdogy je v Amerike akurát tak cibuľa, často rozvarená na skaramelizovanú cibuľovú omáčku, a uhorkový relish. Ide o korenisto-sladké nakladané uhorky, ktoré majú podobne ako cibuľa konzistenciu omáčky a hotdogu dodávajú šťavnatosť.
Tip: Klasický dánsky hotdog, ktorý sa aj u nás teší veľkej obľube, sa tradične podáva s plátkami nakladaných uhoriek, kečupom, horčicou a remuládou. Chýbať nesmie ani na kocky nakrájaná cibuľa – použiť môžete surovú, ktorá dodá hotdogu pikantnú chuť, alebo príjemne chrumkavú praženú cibuľu.
Ďalšie chutné tipy na prísady na hotdogy:
- majonéza
- sriracha alebo sladká čili omáčka
- papričky jalapeño alebo peperoni
- čedar
- paradajková salsa
- guacamole
- slanina
- mleté mäso
- tortillové čipsy
- fazule kidney alebo pečené fazule
- volské oko
- reďkovky
- listový šalát
- červená kapusta
- kapustový šalát
- jarná cibuľka alebo pažítka
- kúsky mozzarelly
- ananás alebo mango
- bazalka, koriander alebo petržlenová vňať
S čím podávať hotdog?
Ak sa chcete poriadne najesť, možno si budete musieť dať aj dva či tri hotdogy. Závisí to od toho, koľko prísad obsahujú. V New Yorku sa hotdog považuje za rýchly snack medzi hlavnými jedlami a niekedy sa podáva aj ako predjedlo. So sýtymi prílohami sa však hotdog premení na plnohodnotné jedlo. Vynikajúco chutí s grilovanými kukuričnými klasmi, hranolčekmi, pečenými zemiakmi, zemiakovými vejármi, zemiakovými lupienkami alebo hranolčekmi s čili a syrom. A ak chcete ochutnať ešte viac z americkej kuchyne, objednajte si k hotdogu aj snacky ako kuracie nugety alebo kuracie krídelká. Zdravým doplnkom je listový šalát s čerstvou zeleninou alebo extra porcia šalátu cole slaw či kapustového šalátu.