Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Muškátový orech: intenzívna aróma

Muškátový orech je univerzálne použiteľné korenie, ktoré sa získava zo semien muškátovníka pravého. Muškátový orech pôvodne pochádza z tropických oblastí, v súčasnosti sa muškátovníky pestujú v rôznych častiach sveta, ako sú Indonézia, Grenada a Srí Lanka. Má charakteristickú korenistú chuť a často sa používa v pečive, sladkých a slaných jedlách a nápojoch.

Užitočné informácie

Muškátový orech má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na muškátový orech

Muškátový orech sa vyznačuje svojou intenzívnou a voňavou arómou, ktorá dodáva jedlám príjemný nádych. Môže sa používať v množstve receptov, a to od sladkých dezertov až po slané jedlá, ako sú polievky a omáčky. Muškátový orech je dostupný v mletej forme alebo ako celý orech. Čerstvo mletý dodáva ešte intenzívnejšiu arómu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza muškátový orech?

Muškátový orech je semenom plodu, ktorý rastie na muškátovníku pravom (Myristica fragrans). Muškátový orech má svoj pôvod na súostroví Moluky v Indonézii, predovšetkým na ostrovoch Banda, Ternate a Ambon. Táto oblasť sa považuje za pôvodnú domovinu muškátovníka pravého.

Dnes sa muškátový orech pestuje v mnohých krajinách, napr. v Indonézii, na Srí Lanke, v Grenade, Indii a Malajzii. Muškátový orech a jeho aróma sú veľmi obľúbené, preto sa toto cenené korenie používa po celom svete v mnohých jedlách, a to od sladkých dezertov až po slané jedlá.


Sezónnosť

Kedy má muškátový orech svoju sezónu?

Obdobie zberu muškátových orechov sa môže líšiť v závislosti od oblasti pestovania, ale väčšinou sú muškátové orechy dostupné po celý rok. Plody muškátovníka bežne produkujú muškátové orechy dvakrát ročne a zber môže byť v niektorých oblastiach rozložený do rôznych mesiacov.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť muškátový orech a ako sa skladuje?

Muškátový orech je univerzálnym korením, ktoré sa kvôli svojej jedinečnej chuti používa rôznorodo. Omáčkam, ako je napr. bešamelová omáčka, omáčka Alfredo a syrová omáča, dodáva bohatú korenistú chuť. Muškátový orech sa môže nastrúhať na varenú zeleninu, ako je karfiol, špenát, mrkva alebo na zemiakové pyré, aby sa zvýraznila ich chuť. Okrem toho je muškátový orech obľúbenou zložkou v pečive, napr. v koláčoch, muffinoch, sušienkach a keksoch a často sa používa spolu s inými koreninami, ako sú škorica a klinčeky.

Celé muškátové orechy by sa mali skladovať na studenom, suchom a tmavom mieste, mletý muškátový orech vo vzduchotesnej nádobe. Celé muškátové orechy sa pred použitím nastrúhajú na strúhadle na muškátový orech alebo jemnom strúhadle, aby sa zachovala maximálna aróma a najlepšia kvalita. Celé muškátové orechy majú spravidla dlhšiu trvanlivosť ako mletý muškátový orech. Pri správnom skladovaní sa môže ich aróma zachovať niekoľko rokov.



Zložky

Čo sa skrýva v muškátovom orechu

Muškátový orech môže mať aj prospešné účinky na zdravie. Mal by sa však používať v malých množstvách, lebo jeho aróma je silná a nadmerná konzumácia môže mať vedľajšie účinky. K možným zdravotným prínosom muškátového orecha patrí podpora trávenia a zníženie poškodenia buniek prostredníctvom antioxidantov.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 527 kcal

Sacharidy: 45 g

Bielkoviny: 5 g

Tuky: 36 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 0,01 mg

Vitamín B1: 0,35 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 180 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 0,35 mg

Horčík: 180 mg

Sodík: 16 mg