Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Žihľava: Podceňovaná zázračná rastlina

Žihľava je fascinujúca rastlina, ktorá má neprávom zlú povesť. Patrí do čeľade žihľavovitých a je rozšírená na celom svete. Jej charakteristické pŕhlenie považujú mnohí ľudia za nepríjemné, ale rastlina má mnohostranné použitie. Vďaka jemnej kyslastej chuti mladých výhonkov žihľavy a vysokému obsahu vitamínu je rastlina cennou surovinou modernej kuchyne.

Užitočné informácie

Žihľava má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na žihľavu

Žihľava je bohatá na živiny a obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok a iných zdraviu prospešných zlúčenín. Je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, vitamínu A, vitamínu K, vápnika, železa, horčíka a draslíka. Žihľava je bohatá na antioxidanty, ako sú napr. flavonoidy a karotenoidy, ktoré môžu znížiť poškodenie buniek voľnými radikálmi. Okrem toho má žihľava protizápalové vlastnosti.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza žihľava?

Žihľava (Urtica dioica) je rozšírená po celom svete a udomácnená je v mnohých častiach sveta, napr. v Európe, Severnej Amerike, Ázii, Afrike a iných oblastiach. A to vďaka jej prispôsobivosti v rôznych podnebných pásmach a v mnohých pôdach. Žihľava je rozšírená v celej Európe a patrí k najčastejším divo rastúcim rastlinám. Rastie v lesoch, na lúkach, na okrajoch lesov a ciest.


Sezónnosť

Kedy má žihľava svoju sezónu?

Vo väčšine oblastí sa začína sezóna žihľavy na jar, bežne je to v marci alebo apríli. Vrchol dosahuje začiatkom leta od mája do júla, keď rastlina rastie najsilnejšie a je najvhodnejšia na zber. V niektorých oblastiach je sezóna žihľavy až do jesene, bežne je to do konca septembra alebo októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť žihľava a ako sa skladuje?

Mladé listy žihľavy sa môžu používať ako zelenina. Pred konzumáciou by sa mali povariť alebo podusiť, aby sa neutralizovalo pŕhlenie a dráždivé látky. Listy žihľavy sa môžu používať v polievkach, dusených jedlách, omeletách, cestovinových jedlách a slaných koláčoch. Sušená žihľava je chutnou zložkou bylinkových čajov a zmesí korenia.

Čerstvo nazbieraná alebo kúpená žihľava by sa mala použiť čo najskôr, lebo ináč sa rýchlo kazí. Žihľava, ktorá sa nepoužije okamžite, sa môže skladovať v chladničke. Žihľavu jednoducho zabaľte do vlhkej papierovej utierky alebo do perforovaného plastového vrecúška, aby sa zachovala vlhkosť a zabránilo sa jej vyschnutiu. Sušenú žihľavu skladujte na chladnom, suchom a tmavom mieste. Ideálne je jej skladovanie vo vzduchotesných nádobách alebo uzavretých vrecúškach.



Zložky

Čo sa skrýva v žihľave   

Žihľava je bohatá na živiny, ako sú vitamíny (najmä vitamín C, vitamín K a vitamín A), minerálne látky (železo, vápnik a horčík) a bielkoviny. Tieto živiny prispievajú k všeobecnému zdraviu. Žihľava obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré dokážu znížiť zápaly v tele. To môže zmierniť zápalové ochorenia, akým je aj artritída.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 44 kcal

Sacharidy: 1,3 g

Bielkoviny: 7 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 800 µg

Vitamín B1: 0,2 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 300 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 713 mg

Železo: 4,1 mg

Draslík: 320 mg

Horčík: 80 mg

Sodík: 18 mg