Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sója: mnohostranná strukovina

Sója je krovitá, tmavozelená rastlina, ktorá patrí k bôbovitým rastlinám. Plody sóje, sójové bôby, sa nachádzajú v strukoch. Slúžia ako základ na výrobu najrôznejších potravín.

Užitočné informácie

Sója má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú sóju

Vzrast sójovej rastliny sa podobá fazuli. Z botanického hľadiska je to bôbovitá rastlina z čeľade strukovín. Rastlina vytvára malé a nenápadné biele až bledofialové kvety. Z nich sa vyvinú jemne ochlpené a niekoľko centimetrov dlhé sójové struky. V týchto strukoch sa nachádza až päť semien. Samotné sójové bôby sú dva až desať centimetrov dlhé. Majú oblý, ľadvinkovitý tvar a sú biele až hnedasté. V nespracovanom stave voňajú ako špalda alebo pšenica. Mlieko zo sóje naproti tomu chutí intenzívne skladkokyslo. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza sója?

Pôvod sóje ako úžitkovej rastliny nájdeme pred 3000 rokmi v Japonsku alebo pred 1500 rokmi v Kórei. Tam ju ľudia po prvý raz začali pestovať a v priebehu tisícročí sa rozšírila do celého sveta. V súčasnosti sa sója pestuje na viac ako šiestich percentách poľnohospodárskej pôdy na celom svete. Rastlina obľubuje vlhkú teplú klímu a preto sa jej vynikajúco darí v subtropickej a tropickej oblasti.


Sezónnosť

Kedy má sója svoju sezónu?

Rastlina sóje zhadzuje svoje struky obvykle od septembra do októbra, preto sa tiež označuje za klasickú jesennú zeleninu. Po zbere sa sója suší, mrazí alebo sa priamo spracováva na sójové produkty. Sója je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže sója použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú sóju

Sója slúži ako základ na výrobu najrôznejších potravín, ako napríklad tofu, sójového mlieka a iných výrobkov. Na priamu konzumáciu však sója nie je veľmi vhodná. Čerstvá sa podobá na hrach a možno ju servírovať podusenú alebo uvarenú a je známa pod názvom edamame. Usušené sójové bôby sú tmavé a uložené v suchu vydržia mesiace.Účinné zložky

Čo sa skrýva v sóji

Sója je bohatá na tuky a vlákninu, okrem toho poskytuje veľké množstvo cenných minerálnych látok, takže ju celkovo možno považovať za veľmi zdravú potravinu. Zrelé bôby ďalej obsahujú veľa proteínov a preto sú výrobky zo sóje vhodné tiež na tvorbu svalov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 149 kcal

Sacharidy: 10,4 g

Bielkoviny: 11,9 g

Tuky: 5,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,44 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 29 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 130 mg

Železo: 3,1 mg

Draslík: 250 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 2 mg