Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Lacné recepty na varenie: ako šetriť počas celého týždňa

Vynikajúcu chuť možno dosiahnuť aj za málo peňazí a s malou námahou. Ako na to počas bežného dňa a ktoré jedlá sú najvhodnejšie pre sporivých ľudí? Prečítajte si tie najlepšie tipy a inšpirujte sa lacnými receptmi na varenie.

Hlboký tmavosivý tanier na svetlosivom podklade a sivej kuchynskej utierke, v ňom je veľká porcia penne s červenou omáčkou z paradajok, čili a fazúľ, cestoviny sú ozdobené niekoľkými lístkami bazalky.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Ďalej sa dozviete rôzne stratégie, ako pri varení šikovne ušetriť
  • Ako ušetriť v domácnosti: tipy na výhodné nákupy
  • Rýchle a lacné recepty bez kompromisov v oblasti chuti: s našimi lacnými receptmi na varenie sa vám to podarí
Príprava

Aj sporiví ľudia si radi doprajú niečo chutné

Dobré jedlo a nízky rozpočet sa nevylučujú. Keď si šikovne naplánujete týždenné nákupy a vyberiete vhodné recepty, nebudete musieť siahnuť hlboko do vrecka, a pritom si každý deň budete môcť uvariť lahodné jedlo. Na jednu stranu je teda dôležitá dokonalá organizácia a schopnosť zaobstarať si všetko potrebné, na druhú stranu je potrebné mať poruke lacné recepty, ktoré možno rýchlo pripraviť. Ak do svojho bežného života zahrniete niekoľko rutinných zvykov, ušetríte a zároveň si budete môcť každý deň pripraviť chutné jedlo – či už pre seba, alebo pre celú rodinu. Preto sme si pre vás pripravili praktické tipy a lacné recepty na varenie, vďaka ktorým ušetríte.


10 tipov na šetrenie v domácnosti 

Tip 1: Naplánujte si celý týždeň a pripravte si nákupný zoznam

Šetrenie sa nezačína pri nakupovaní, ale už doma. Aby ste sa vyhli zbytočným nákupom, ideálne je vopred si naplánovať, čo budete počas celého týždňa variť. Vďaka tomu budete môcť zladiť jednotlivé jedlá, nakúpiť si veľké balenia, využiť špeciálne akcie a optimálne spracovať všetky zvyšky. Najmä polievky, lacné jedlá z jedného hrnca a nákypy sa dajú pripraviť rýchlo, za rozumnú cenu a vydržia niekoľko dní. Keď sa budete pri nákupe držať svojho nákupného zoznamu, vyhnete sa nevýhodným drobným, dodatočným nákupom, ktoré v skutočnosti nie sú vôbec potrebné a často nakoniec končia v smetnom koši.

Tip 2: Varte zo sýtych surovín

Dodajú vám mnoho energie a nadlho vás zasýtia: ryža, zemiaky, cestoviny a ďalšie potraviny s obsahom sacharidov sú lacnou, no neodmysliteľnou súčasťou plnohodnotnej výživy. Mimoriadne prospešné sú celozrnné varianty ako celozrnné cestoviny a nelúpaná ryža. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že sú drahšie, vďaka vyššiemu obsahu vlákniny udržia váš hlad dlhšie na uzde. 

Tip 3: Nakupujte do zásoby

Cestoviny, kuskus, bulgur, ryža, šošovica, cícer, tuniak, paradajkový pretlak, nakladané uhorky a olej patria medzi potraviny s dlhým dátumom spotreby a dlhou minimálnou trvanlivosťou. Ak niektoré z týchto druhov potravín objavíte v špeciálnej ponuke, vyplatí sa nakúpiť si väčšie množstvo a urobiť si doma bohaté zásoby. Úspora peňazí pritom nie je jediná výhoda. Vďaka takémuto nákupu budete mať doma vždy základné suroviny, pomocou ktorých šikovne spracujete akékoľvek ďalšie zvyšky. Platí však jedno: pokúste sa správne odhadnúť, koľko toho naozaj potrebujete. Nekupujte si napríklad balenie troch paprík, ak viete, že potrebujete len jednu. Vyhnete sa tak tomu, aby sa vám čerstvé potraviny pokazili skôr, ako ich stihnete spotrebovať. Okrem predajnej ceny sa u výrobkov zvyčajne uvádza aj cena za 100 gramov alebo jeden kilogram. Dobre si tieto údaje všímajte a porovnávajte. To platí aj pre živočíšne výrobky, ako je napríklad syr: syr vcelku je cenovo výhodnejší ako nastrúhaný syr vo vrecúšku. Nie je predsa nič jednoduchšie, ako nastrúhať si čerstvý syr na špagety alebo pizzu vlastnoručne.

Tip 4: Nakupujte sezónne a regionálne potraviny

Viaceré druhy potravín sú oveľa drahšie, keď ich kupujete mimo sezóny. Napríklad jahody a špargľa sa mimo sezóny dovážajú zo Španielska, severnej Afriky alebo Izraela, takže musia prekonať dlhú trasu, kým sa dostanú až do našich regálov. To sa pochopiteľne odrazí aj na ich cene. Sezónne a regionálne potraviny sú však výhodnejšie i šetrnejšie pre životné prostredie.

Zimná zelenina ako príloha alebo do lacných jedál z jedného hrnca:

  • Kel
  • Červená kapusta
  • Biela kapusta
  • Ružičkový kel
  • Červená repa
  • Paštrnák
  • Kvaka
  • Čakanka
  • Valeriánka poľná

Letná zelenina ako príloha, na grilovanie alebo do polievky:

  • Karfiol
  • Brokolica
  • Fenikel
  • Uhorka
  • Mrkva
  • Paprika
  • Hlávkový šalát
  • Rukola
  • Stonkový zeler
  • Paradajky
  • Cuketa

Tip 5: Spracovanie zvyškov – do nákypov i pizze

Prehnali ste to s nakúpeným množstvom alebo ste nakoniec nezvládli zjesť toľko, koľko ste predpokladali? Žiadny problém. Zvyšky môžete spracovať v iných jedlách, napríklad v nákype. Zvyšnú zeleninu môžete nakrájať na drobné kúsky a pridať napríklad do omelety alebo jedla z jedného hrnca. Skvelý tip je tiež povariť zeleninu s lúpanými paradajkami z konzervy a lahodná omáčka na špagety je na svete. Najemno nakrájanú zeleninu z predchádzajúceho dňa skvele využijete aj na ozdobenie pizze. To isté platí aj pre mäso, salám, šunku či kúsky hydiny. Keď vám zostane mäso z polievky, stačí k nemu pridať chren, horčicu a najemno nakrájanú červenú cibuľu a lahodný šalát s mäsom je na svete. 

Tip 6: Mraziť, mraziť, mraziť 

Kráľovskou disciplínou pre všetkých sporivých ľudí je mrazenie. Možno sa aj vám často stáva, že si do chladničky odložíte na neskôr porciu jedla, ktorá sa vám nakoniec skazí. Aby ste sa tomu vyhli, vždy dajte všetky zvyšky do vhodnej nádoby alebo vrecka na mrazenie a uskladnite ich v mrazničke. Tip: Skladovanie v mrazničke je obzvlášť vhodné práve v prípade výrobkov, ktoré sú trochu drahšie. Správe, že aj víno sa dá zamraziť, sa preto určite potešíte. Nedopité biele alebo červené víno môžete zamraziť vo vrecúškach a neskôr ho použiť na varenie dusených jedál, polievok alebo omáčok. 

Tip 7: Hlad a nákupy k sebe nepatria

Nasledujúci tip možno znie banálne, ale naozaj funguje: nechoďte nakupovať, keď cítite hlad. Kto by to nepoznal? V žalúdku vám škvŕka a v nákupnom košíku sa vám zrazu objavujú rôzne snacky, polotovary, pochúťky a sladkosti, ktoré ste pôvodne vôbec nemali v pláne kupovať. Môže za to vlčí hlad, ktorý často zvíťazí nad zdravým úsudkom. Do obchodu preto vyrazte až po výdatnom jedle. Tip: Ak sa ponáhľate, zjedzte aspoň banán alebo inú maličkosť, aby ste sa zbavili najsilnejšieho pocitu hladu.

Tip 8: Znížte konzumáciu mäsa

Nerobte si starosti, nemusíte hneď kompletne prejsť na vegetariánsku stravu. Pravdou však je, že mäso je zvyčajne najdrahšia položka jedálnička. Platí to najmä, ak kupujete kvalitné (bio) mäso. Je preto vhodné trošku znížiť spotrebu mäsa a mäsových výrobkov. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča konzumovať týždenne maximálne 600 gramov mäsa a údenín. Ulahodíte tak nielen svojmu rozpočtu, ale aj zdravotnému stavu. Ak sa mäsa nechcete úplne vzdať, môžete občas siahnuť po mletom mäse alebo údeninách, napríklad po viedenských párkoch. Tieto druhy mäsa sú totiž pomerne lacné.

Tip 9: Vyhnite sa zbytočnému vyhadzovaniu potravín

Dátum spotreby a minimálna trvanlivosť sú orientačné údaje, ktoré však neznamenajú, že potravinu treba po tomto dátume nevyhnutne vyhodiť. Pri zisťovaní, či je potravina pokazená, je najlepšie spoľahnúť sa na vlastné zmysly. Výrobok vyzerá, vonia i chutí ako obvykle? Skvelé, pokojne ho môžete skonzumovať. Zatiaľ čo suché potraviny ako ryža, cestoviny, kuskus alebo čaj majú mimoriadne dlhú životnosť, pri mliečnych výrobkoch a syroch si treba dávať väčší pozor. Potraviny s údajom „Spotrebujte do“, ktorý sa nachádza napríklad na mletom mäse, je po uplynutí uvedeného dátumu potrebné vyhodiť. 

Tip 10: Naučte sa správne používať polotovary

Ak aj nemáte veľa voľného času, neznamená to, že sa musíte vzdať kvalitného a výživného jedla. Keď si vytvoríte vhodný systém, budete vedieť ušetriť čas v kuchyni a rozumne využijete aj hotové jedlá a polotovary. Do tejto kategórie patrí napríklad hotové cesto na pizzu alebo lístkové cesto: môžete ho potrieť paradajkami z konzervy alebo zakysanou smotanou a potom obložiť čerstvou zeleninou, napríklad cuketou alebo paprikou. Rýchle a jednoduché jedlá oceníte najmä vtedy, ak trávite obedovú prestávku v kancelárii. Vďaka našim lacným receptom na varenie si pripravíte nielen chutné, ale aj vyvážené pokrmy. Mimoriadne praktický je napríklad balený šalát s mozzarellou a cherry paradajkami alebo s tuniakom z konzervy.


Recepty

Lacné recepty na varenie: najlepšie recepty na raňajky, obed a večeru

Teraz vám už chýba len inšpirácia na kreatívne a jednoduché recepty na každý deň. Či už varíte len pre seba, alebo pre celú rodinu, a či považujete raňajky za najdôležitejšie jedlo dňa, alebo si radšej doprajete výdatné jedlo vo večerných hodinách – z našich receptov si určite vyberiete.

Chcete vyčarovať vynikajúce jedlá za málo peňazí? S našimi lacnými receptmi na varenie sa vám to podarí