Hovädzí tatársky biftek: surová pochúťka
Hovädzí tatársky biftek sa pripravuje z mletého hovädzieho mäsa z nízkotučnej svaloviny bez šliach. Používa sa na to najmä hovädzia sviečkovica. Hovädzí tatársky biftek je ešte jemnejší ako iné typy mletého mäsa. Vo francúzskom a anglickom jazyku sa nazýva Steak Tartare, v Luxembursku a Belgicku je známy ako Filet Americain.
Hovädzí tatársky biftek má tieto špecifické vlastnosti
Hovädzí tatársky biftek sa pripravuje zo surového, jemne nakrájaného alebo posekaného hovädzieho mäsa. Typicky sa zjemňuje koreninami a prísadami, ako sú horčica, worčestrová omáčka, kapary, cibuľa, cesnak, soľ, čierne korenie a vaječný žĺtok. Hovädzí tatársky biftek má intenzívnu chuť mäsa, ktorá sa dá opísať ako korenistá, mierne oriešková a sladkastá. Hovädzí tatársky biftek sa podáva s rôznymi prílohami, ktoré dopĺňajú jeho chuť.
Odkiaľ pôvodne pochádza hovädzí tatársky biftek?
Pôvod hovädzieho tatárskeho bifteku nie je presne zdokumentovaný, ale predpokladá sa, že tento pokrm má svoj pôvod vo Francúzsku. Názov „tatársky“ možno odvodiť od starovekých mongolsko-tatárskych kmeňov, ktoré boli známe obľubou surového mäsa. Predpokladá sa, že jedli surové mäso, vrátane hovädzieho mäsa, a pripravovali ho rôznymi spôsobmi.
Podľa inej teórie má hovädzí tatársky biftek svoj pôvod v Rusku. Tento pokrm tvorí surové hovädzie mäso, ktoré sa podáva ochutené korením a vaječným žĺtkom. Neskôr ho prevzali a ďalej rozvinuli francúzski kuchári.
Kedy má hovädzí tatársky biftek svoju sezónu?
Hovädzí tatársky biftek sa pripravuje zo surového hovädzieho mäsa. Keďže jeho dostupnosť nezávisí od sezónnych výkyvov, možno ho nájsť po celý rok v reštauráciách a obchodoch s delikatesami.
Jeho kvalita a čerstvosť závisí od kvality použitého hovädzieho mäsa. Malo by sa zabezpečiť, aby bolo hovädzie mäso najvyššej kvality a pripravovať by sa malo vo vhodných hygienických podmienkach.
Na čo sa môže použiť hovädzí tatársky biftek a ako sa skladuje?
Klasická príprava zahŕňa surové hovädzie mäso, ktoré sa nakrája najemno alebo sa naseká a ochutí horčicou, worčestrovou omáčkou, kaparami, nasekanou cibuľou, cesnakom, soľou a čiernym korením. Často sa do stredu tatárskeho bifteku vloží vaječný žĺtok. Z hovädzieho tatárskeho bifteku sa môže pripraviť aj tatársky burger alebo sa môže podávať ako samostatné hlavné jedlo. Keďže ide o surové mäso, mali by sa pri príprave a manipulácii dodržiavať nevyhnutné hygienické normy.
V ideálnom prípade by sa mal hovädzí tatársky biftek podávať a konzumovať okamžite po príprave. V opačnom prípade by sa mal skladovať v chladničke pri teplote nižšej ako 4 oC, no nie dlhšie ako jeden deň. Zamrazený tatársky biftek by sa mal pomaly rozmraziť v chladničke.
Čo sa skrýva v hovädzom tatárskom bifteku
Hovädzí tatársky biftek je vynikajúcim zdrojom bielkovín a zdravým zdrojom tuku. Keďže obsahuje surové mäso, môže spôsobiť infekcie prenášané potravinami. Okrem toho je bohatý na cholesterol a nasýtené tuky, najmä ak sa podáva s mastnými prílohami.
Kalórie: 116 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 21 g
Tuky: 3 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,23 mg
Vitamín B2: 0,26 mg
Vitamín B6: 0,19 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,48 mg
Vápnik: 6 mg
Železo: 2,16 mg
Draslík: 0,36 mg
Horčík: 22 mg
Sodík: 66 mg