Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Guave: plod s exotickou chuťou

Guave patrí do čeľade myrtovitých. Pôvodne pochádza z Mexika a rastie na kríkoch alebo malých stromoch v oblasti Južnej Ameriky, najmä v tropických oblastiach. Kôra je obvykle hladká, ale vetvičky sú chlpaté. Má oválne listy, ktoré dorastajú až do dĺžky 15 cm. Guave je plod, ktorý má vo vnútri dužinu a veľa semien. Svojím tvarom pripomína jablko.

Užitočné informácie

Guave má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na guave

Guave obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky. Obsah vitamínu C je dokonca vyšší ako v pomarančoch. Guave je tropické ovocie s mnohými pozitívnymi vlastnosťami. Je bohaté na vlákninu, vitamín C, antioxidanty a minerálne látky ako draslík, horčík a meď. Antioxidačné vlastnosti môžu mať pozitívne účinky napr. na kožu.

Guave obsahuje aj karotenoidy a flavonoidy s protizápalovými a imunostimulačnými účinkami. Plod má zelenú až žltú šupku, ružová až biela dužina má sladkokyslú chuť. Ovocie guave sa konzumuje v surovom stave alebo spracované na šťavu, marmeládu či kompót.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza guave?

Guave je obľúbeným ovocím v mnohých krajinách sveta a pestuje sa v mnohých tropických a subtropických oblastiach. Okrem Mexika sa guave pestuje aj v krajinách, ako sú Brazília, Kolumbia, India, Thajsko, Indonézia, Filipíny a rôzne africké krajiny. Guave pôvodne pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Obľubuje tropické a subtropické podnebie a môže sa zbierať celoročne. V súčasnosti sa pestuje všade v trópoch.


Sezónnosť

Kedy má guave svoju sezónu?

Sezóna guave sa líši v závislosti od oblasti a podnebia pestovateľskej oblasti. V tropických a subtropických oblastiach je guave dostupné po celý rok, lebo tam rastie vo vhodných podmienkach. V týchto oblastiach nie je pre guave stanovená žiadna špecifická sezóna, lebo sa môže zbierať celý rok.

V niektorých oblastiach s miernym podnebím, v ktorých podnebie nie je vhodné na celoročné pestovanie guave, môže existovať stanovený čas zberu guave. Tento čas pripadá na neskoré leto alebo jeseň, takže napr. sezóna guave môže v niektorých častiach Severnej Ameriky trvať od júla do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo možno použiť guave a ako sa skladuje?

Guave sa dá konzumovať rôznymi spôsobmi. Ak ho chcete konzumovať surové, prekrojte plod na polovicu, odstráňte semienka a lyžicou vydlabte chutnú dužinu. Šupka by sa nemala jesť. Guave sa môže spracovať aj na šťavu. V takom prípade sa dužina jednoducho zmieša s vodou a potom sa pretlačí cez sito alebo pomocou odšťavovača. Na džem alebo želé sa dužina varí zmiešaná s cukrom a citrónovou šťavou, kým nezhustne do kašovitej konzistencie. Guave dodáva exotický nádych nápojom smoothies a slaným jedlám, ako sú šaláty alebo salsy.

Guave je zrelé, keď sa pri miernom tlaku poddá. Tvrdé guave dozrie pri izbovej teplote. Najlepšie je uchovávať ho v chladničke, najmä ak je už zrelé, alebo ak sa má dlhšie skladovať. Guave, ktoré bolo už rozkrojené, by sa malo zabaliť do plastovej fólie alebo skladovať vo vzduchotesnej nádobe. Ideálne sa má ovocie skonzumovať do dvoch až troch dní, vtedy chutí najčerstvejšie. Guave by sa malo skladovať vždy oddelene od iného ovocia tak, aby sa neovplyvnila jeho chuť. Pre ešte dlhšiu trvanlivosť môžete guave aj zamraziť alebo vysušiť.


Recepty

Čo si môžete pripraviť z guave


Zloženie

Čo sa skrýva v guave

Guave je nielen chutné, ale má aj mnoho zdravotných prínosov. Patrí k nim vysoký obsah vitamínu C na posilnenie imunitného systému, bohatý obsah vlákniny, nízky glykemický index, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi, a množstvo antioxidantov, ako sú fytonutrienty. Okrem toho môže obsah betakaroténu v guave prispieť k udržaniu zdravia očí.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 34 kcal

Sacharidy: 5,8 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 119 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,14 mg

Vitamín C: 273 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 290 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 4 mg