Červená šošovica: malá, ale výživná
Červená šošovica je strukovina, ktorú tvoria malé okrúhle semená oranžovej farby. Často sa používa v indickej a orientálnej kuchyni a má jemnú sladkastú chuť. Na rozdiel od iných druhov šošovice, ako je hnedá alebo zelená šošovica, má červená šošovica mäkšiu textúru, preto je aj jej varenie rýchlejšie – ideálna je na polievky, dusené jedlá a karí. Keďže je bohatá na vlákninu, železo, vitamín B a najmä má veľa bielkovín, červená šošovica je dobrou voľbou pri rastlinnej strave.
Červená šošovica má tieto špecifické vlastnosti
Červená šošovica je bohatým zdrojom živín, ako sú bielkoviny, vláknina, sacharidy, železo, vitamín B a horčík. Má málo kalórií a tuku a neobsahuje žiadny cholesterol. Červená šošovica je ľahko stráviteľná a má mäkkú konzistenciu, vďaka čomu je mimoriadne vhodná do polievok, dusených jedál alebo karí. Vďaka jej jemnej a mierne sladkastej chuti sa dá univerzálne použiť a dobre sa kombinuje s rôznymi koreninami a prísadami. Vďaka množstvu živín je táto rastlinná potravina zdravým doplnkom vyvážanej strany a dobrou voľbou pre vegetariánov a vegánov.
Odkiaľ pochádza červená šošovica?
Presný pôvod červenej šošovice nie je známy, lebo šošovica je jednou z najstarších úžitkových rastlín a pestuje sa už tisíce rokov. Pravdepodobne pochádza z Prednej Ázie alebo zo Stredomoria a už v 7. storočí p.n.l. sa pestovala v Mezopotámii. V súčasnosti sa červená šošovica pestuje na celom svete a mimoriadne obľúbená je v ázijskej, blízkovýchodnej a indickej kuchyni.
Kedy má červená šošovica svoju sezónu?
Keďže sa červená šošovica suší a konzervuje, možno ju kúpiť a konzumovať po celý rok. V niektorých krajinách sa však môžu vyskytnúť sezónne cenové rozdiely v závislosti od toho, či sa pestuje lokálne, alebo sa musí importovať. V pestovateľských oblastiach, ako je Blízky východ, India alebo severná Afrika môže byť čerstvá šošovica dostupná aj ako sezónny produkt, sušená červená šošovica v týchto oblastiach je dostupná po celý rok.
Na čo sa môže červená šošovica použiť a ako sa má skladovať?
Červená šošovica umožňuje všestranné použitie. Je vhodná do polievok, dusených jedál, karí, šalátov a môže sa podávať namiesto ryže alebo zemiakov aj ako príloha. V kombinácii s rôznymi koreninami a prísadami sa dajú dosiahnuť rôzne príchute.
Ak budete červenú šošovicu skladovať na studenom, suchom a tmavom mieste, predĺžite tým jej trvanlivosť. Vzduchotesná nádoba alebo plastové vrecúško navyše chránia šošovicu pred vlhkosťou. Obvykle vydrží až 1 rok, ale pre lepšiu kvalitu a chuť sa odporúča spotrebovať ju do 6-8 mesiacov.
Čo sa skrýva v červenej šošovici
Červená šošovica je bohatý zdroj živín. Obsahuje bielkoviny, vlákninu a dôležité minerály, ako sú železo, horčík, fosfor a draslík. Vďaka tomu je obľúbená najmä u vegetariánov a vegánov. Okrem toho má málo kalórií a môže zvýšiť pocit nasýtenosti, čím pomáha pri chudnutí.
Kalórie: 346 kcal
Sacharidy: 50 g
Bielkoviny: 25,5 g
Tuky: 1,5 g
Vitamín A: 0,1 µg
Vitamín B1: 0,48 mg
Vitamín B2: 0,26 mg
Vitamín B6: 0,55 mg
Vitamín C: 5 mg
Vitamín E: 0 013 mg
Vápnik: 70 mg
Železo: 0,08 mg
Draslík: 0,84 mg
Horčík: 130 mg
Sodík: 6 mg