Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jačmenné krúpy: výživné a univerzálne

Krúpy patria v mnohých krajinách sveta k základným potravinám a tvoria ich zrná jačmeňa. Pojem „krúpa“ má svoje korene v slovanskej oblasti. Používanie krúp má dlhú tradíciu, ktorá siaha až do 17. storočia. Hoci sa vyrábajú hlavne z jačmeňa, môžu sa vyrábať aj z iných druhov obilnín. Krúpy sú univerzálne a majú pevné miesto v dejinách stravovania.

Užitočné informácie

Jačmenné krúpy majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na jačmenné krúpy

Jačmenné krúpy vyrobené z vylúpaných jačmenných zŕn sa používajú po celom svete v mnohých kulinárskych tradíciách. Sú bohaté na vlákninu, bielkoviny, vitamíny, minerálne látky a antioxidanty. Najmä vďaka vysokému obsahu vlákniny poskytujú dlhotrvajúci pocit sýtosti a znižujú pocit hladu. Jačmenné krúpy sa používajú v polievkach, dusených jedlách, šalátoch, prílohách a vo výrobkoch z obilia, ako sú chlieb alebo müsli. Celozrnné jačmenné krúpy sú prirodzene bezlepkové.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú jačmenné krúpy?

Jačmenné krúpy sa získavajú z jačmeňa siateho (Hordeum vulgare), ktorý patrí k najstarším pestovaným obilninám na svete. Domestikovaný jačmeň má svoj pôvod na Blízkom východe a pestuje sa tam už tisíce rokov. Najstaršie archeologické nálezy jačmeňa pochádzajú z územia dnešného Iraku a sú asi 10 000 rokov staré.


Sezónnosť

Kedy majú jačmenné krúpy svoju sezónu?

Dostupnosť jačmenných krúp z jačmeňa, ktorý sa pestuje v rôznych častiach sveta, závisí od faktorov, ako je obdobie pestovania a podnebie v danej oblasti. Jačmenné krúpy sú dostupné celý rok, lebo jačmeň sa po zbere môže vysušiť a uskladniť. Hlavný čas zberu jačmeňa, z ktorého sa vyrábajú jačmenné krúpy, je väčšinou koncom leta alebo začiatkom jesene. Po zbere sa zrná jačmeňa vysušia a vylúpu, aby sa z nich získali krúpy. Vysušené jačmenné krúpy sa potom môžu skladovať a používať celý rok.

Naša ponuka základných potravín

Platnosť od 28.11.2024 do 04.12.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu jačmenné krúpy použiť a ako sa skladujú?

Jačmenné krúpy sú lúpané a leštené zrná jačmeňa, ktoré majú v kuchyni univerzálne využitie. Obľúbené sú najmä v polievkach a dusených jedlách. Jačmenné krúpy sa môžu podávať ako príloha k rôznym jedlám, podobne ako ryža alebo kuskus, ideálne sú aj do šalátov. Pri rizotách sa jačmenné krúpy často používajú ako zdravá alternatíva k ryži Arborio. Jačmenné krúpy chutia vynikajúco aj vo fašírkach alebo mletom mäse do hamburgerov. V niektorých regiónoch sa používajú aj do sladkých jedál.

Aby sa zachovala ich kvalita a trvanlivosť, dôležité je ich správne skladovať. Suché a vzduchotesne zabalené jačmenné krúpy sa môžu bez problémov skladovať aj rok. Mali by sa skladovať na suchom a chladnom mieste, ideálne pri teplote nižšej ako 15 stupňov. Je dôležité zabrániť pôsobeniu priameho slnečného svetla, ktoré by mohlo ovplyvniť kvalitu. Aby sa znížilo riziko vniknutia vzduchu, odporúča sa použiť vzduchotesnú nádobu.


Recepty

Čo si môžete pripraviť z jačmenných krúp


Zloženie

Čo sa skrýva v jačmenných krúpach

Jačmenné krúpy sú zrná bohaté na živiny a majú veľa zdraviu prospešných účinkov. Sú mimoriadne bohaté na vlákninu, majú nízky glykemický index (stabilizujú hladinu cukru v krvi) a obsahujú rozpustnú vlákninu, ako sú beta glukány. Tie podporujú napr. znižovanie hladiny LDL cholesterolu.

Navyše dodávajú telu dôležité vitamíny a minerálne látky, ako sú vitamín B, horčík, železo a zinok. Jačmenné krúpy okrem toho obsahujú antioxidanty, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi. Celkovo sú cenným doplnkom stravy.

Výživové hodnoty na 100 g
 

Kalórie: 338 kcal

Sacharidy: 71 g

Bielkoviny: 10,4 g

Tuky: 1,4 g

Vitamíny na 100 g

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,22 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky na 100 g

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 2,8 mg

Draslík: 250 mg

Horčík: 65 mg

Sodík: 5 mg