Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zdravé stravovanie pre deti: ideálne jedlo pre správny vývoj

Patríte k rodičom, ktorí pri nakupovaní potravín a varení kladú dôraz na vyváženú stravu celej rodiny? V tomto článku sa dozviete aj to, na čo dbať pri príprave jednotlivých potravín. Okrem toho tu na vás čaká množstvo receptov, ktoré budú chutiť deťom i dospievajúcim.

Na čiernom tanieri odfotografovanom z vtáčej perspektívy sú položené pikantné zelené vafle okrúhleho tvaru ozdobené bazalkou. Okrem toho je na tanieri miska s oranžovým dipom a vidlička medenej farby. Pod tanierom je sivá kuchynská utierka.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

 • Ako môžete pozitívne ovplyvniť zdravú stravu svojich detí a prispieť tak k ich dobrým stravovacím návykom? Máme pre vás tie najlepšie tipy.
 • Inšpirácia na spoločné jedlá i desiatu: tieto recepty budú deťom i dospievajúcim určite chutiť.
 • Dbáte na vyváženú stravu detí aj mimo domu? V tom prípade vám prídu vhod naše vynikajúce recepty na jedlá na cesty.
Zdravé stravovanie

Prečo je pre deti dôležitá zdravá strava

Deti potrebujú všetkého veľa: veľa lásky, veľa maznania sa, veľa času, veľa pozornosti, veľa trpezlivosti a, samozrejme, aj veľa dôležitých živín. Detské telo je totiž vo vývoji, ktorý prebieha relatívne intenzívne v rámci krátkeho časového obdobia. Je teda pravdou, že deti na rozdiel od dospelých potrebujú vyšší príjem živín, hoci si vystačia s menším množstvom energie prijatej zo stravy. Zdravé stravovanie je preto pre ne nesmierne dôležité, lebo rast prebieha najlepšie vtedy, keď denne konzumované potraviny obsahujú tie správne živiny. A mimochodom: tri jedlá denne deťom väčšinou nestačia. Ich stravovacie návyky sa trochu líšia od dospelých, pretože ich žalúdok nemá veľký objem, a tak potrebujú pravidelné menšie občerstvenie.


Stravovacie návyky

Jednotlivé jedlá vytvárajú štruktúru dňa

Väčšina rodičov sa zhoduje na tom, že čím je dieťa menšie, tým dôležitejšie je zachovávať rovnakú štruktúru jednotlivých dní. Tá sa začína už pri vstávaní a ceste do škôlky a končí sa večerným rituálom čítania knihy. Podobné zvyky deťom pomáhajú zorientovať sa vo svete a cítiť sa bezpečne. Súčasťou tohto procesu sú aj jednotlivé jedlá dňa. Tie totiž takisto prispievajú k pevnej štruktúre dňa. Nedávajte preto dieťaťu neustále niečo na maškrtenie, ale využite jednotlivé jedlá ako príjemné pauzy, na ktoré sa môže tešiť a s ktorými bude rátať. Určite nie je dobrý nápad jesť počas hry alebo pozerania televízora, pretože človek sa pritom nesústredí na konzumované jedlo. Ak je to možné, jedzte hlavné jedlá dňa spoločne za stolom. Ráno a poobede je vhodné dieťaťu podávať menšie jedlo vo forme snacku. To môže mať trochu uvoľnenejšiu štruktúru. Urobte si napríklad piknik v detskej izbe alebo pripravte zaujímavo obložený pestrofarebný tanier so zdravými potravinami. Teplý nápoj pred odchodom do postele je potom signálom, že deň sa chýli ku koncu.


Jedálny lístok

Čo by nemalo na tanieri chýbať? Porovnanie rozmanitých potravín

Samozrejme, že je dôležité variť pre rodinu zo zdravých potravín. Ale čo to vlastne znamená? Ktoré potraviny by sa mali pravidelne objavovať na vašom nákupnom zozname? V prípade mäsa stačí, keď ho budete mať na tanieri menej často, ale zelenina by mala byť každodennou súčasťou vyváženej stravy. Obsahuje totiž množstvo dôležitých vitamínov, minerálnych látok a sekundárnych rastlinných látok, ktoré telo potrebuje na rozmanité procesy. Aj ovocie je významnou súčasťou detskej výživy, no netreba zabúdať, že hoci je zdravé, niektoré druhy obsahujú veľmi veľa cukru. Obľubuje vaša rodina ryby? Výborne, tie totiž obsahujú veľa bielkovín a cenné omega 3 mastné kyseliny. Tieto bielkoviny a tuky sa nachádzajú tiež vo vajíčkach, orechoch, semienkach a jadrách. Ústrednú rolu hrajú v rámci zdravého stravovania pre deti aj mliečne výrobky. V mlieku sa totiž nachádza vápnik, ktorý je dôležitý pre rast kostí a zubov. Samozrejme, v strave nesmú chýbať ani sacharidy, pretože tie sú zdrojom veľkého množstva energie na celý deň. Vhodné sú pritom potraviny z kukurice, zeleniny s vysokým obsahom škrobu a strukovín, ako napríklad chlieb, cestoviny, ryža, zemiaky, fazuľa alebo šošovica. Odporúča sa pritom nejesť priveľa pšeničnej múky, ale uprednostňovať celozrnné výrobky a strukoviny, ktoré vďaka kvalitnému zloženiu deti nadlho zasýtia. Okrem toho z nich deti prijmú viac cennej vlákniny, ktorá podporuje látkovú premenu a trávenie.

Hľadáte inšpiráciu na výživné jedlá pre deti a dospievajúcich?


Strava na cestách

Dokonalé snacky na cesty

Záleží vám na zdravej strave aj na cestách? V tom prípade si zabezpečte, aby ste doma vždy mali určité potraviny, z ktorých kedykoľvek pripravíte vyvážené jedlo pre deti, keď sa budete chystať vyraziť von. Pre bábätká i deti v škôlkarskom veku: tento zoznam obsahuje lahodné potraviny pre jedlá plné fantázie. 

 • Klasická zelenina: Očistenú mrkvu si dieťa môže jednoducho vziať do ruky a hryzkať. Vhodné sú tiež väčšie kusy papriky.
 • Z ovocia je pre deti vhodné hrozno bez jadierok, mandarínky alebo bobuľové plody, pretože tie netreba krájať. 
 • Knäckebrot alebo ryžové chlebíčky
 • Celozrnné grissini, celozrnné tyčinky alebo celozrnné sušienky s nízkym obsahom cukru
 • Orechy a jadrá ako mandle alebo tekvicové semienka pre deti od štyroch rokov
 • Pukance bez cukru a soli
 • Sladké alebo slané muffiny alebo keksíky z ovsa, mletých orechov alebo celozrnnej múky 

Obložený tanier

Zelenina, ovocie, orechy a iné pochúťky: obložený tanier poteší každé dieťa

Základným stavebným kameňom zdravej stravy sú najmä každodenné porcie zeleniny a ovocia. Skvelým spôsobom, ako ich začleniť do bežného dňa, je pripraviť pútavý obložený tanier. Pestrofarebné pochúťky určite pritiahnu pozornosť celej rodiny, ktorá si na nich výborne pochutí. Obsah taniera pritom závisí len od vašej chuti a kreativity. Inšpirovať sa môžete našimi tipmi: 

 • zeleninové tyčinky, napríklad z mrkvy, kalerábu, uhorky
 • parené ružičky brokolice alebo karfiolu, jemne marinované v olivovom oleji
 • nakrájané ovocie, napríklad jablká, banány, broskyne
 • rôzne bobuľové ovocie alebo čerešne
 • orechy, semienka, jadrá
 • vzhľadom na vysoký obsah cukru malé množstvo hrozienok alebo iného sušeného ovocia, napríklad marhúľ alebo fíg

Dieťa sa určite poteší, keď mu takýto pestrý obložený tanier so zdravými potravinami poobede zanesiete do detskej izby.


Výživa v škole 

Zdravé stravovanie pre deti v škole: je to vôbec reálne?

Len čo deti začnú chodiť do školy, na spoločné jedenie doma zostáva čas väčšinou len večer a obedy trávia mimo domu. Dbať pritom treba na vyvážené zloženie desiatej do školy, aby dieťaťu dodala potrebné živiny. Pre vyváženú stravu je dôležité, aby sendviče a obložené chlebíky obsahovali okrem živočíšnych produktov aj rastlinné potraviny. Len tak dosiahnete pestrú a harmonickú stravu pre dieťa. Do desiatovej dózy môžete dieťaťu pribaliť aj niečo chrumkavé: ideálnou voľbou je čerstvé ovocie a zelenina, ktoré sa dajú pohodlne konzumovať a rýchlo sa nekazia. V závislosti od sezóny môžete siahnuť po jablkách, hruškách, mandarínkach, banánoch, mini šalátových uhorkách alebo reďkovkách. Na pitie je najlepšia čistá voda. Môžete ju však ochutiť nesladeným alebo len jemne osladeným ovocným čajom a vytvoriť tak zdravú alternatívu limonád.